Podsumowanie sezonu pszczelarskiego za nami

Ach, co to był za dzień! Dzień lubelskich pszczół i pszczelarzy. W minioną niedzielę, 24 października, odświętnie i pod okiem kamery TVP 3 Lublin, która spod Lublina kręciła cykl relacji „na żywo”, żegnaliśmy sezon pszczelarski.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w podlubelskiej Żabiej Woli, której transmisję mogliśmy obejrzeć na antenie regionalnej Trójki. Dalsze punkty programu rozgrywały się już w innej miejscowości, pobliskiej Bystrzycy Nowej, gdzie odbył się „zlot” pszczelarzy należących do lubelskich związków i stowarzyszeń. Na podsumowaniu obecni byli reprezentanci związków: Wojewódzkiego w Lublinie (WZP), Nadbużańskiego w Chełmie (NZP), Roztoczańskiego w Tomaszowie Lubelskim (RZP), a także stowarzyszeń: Pszczelarzy Lubelskich (SPL), Pszczelarzy Polskich „Polanka” oraz Lubelskiego Stowarzyszenia „Pszczółka”.

Tutaj też swoje studio ulokowali dziennikarze TVP, z którego nadawali całodzienne relacje w ramach programu „Jesień z TVP 3 Lublin”. Gośćmi studia byli zarówno sami pszczelarze – prezesi: Piotr Różyński z WZP, Sławomir Padowski z NZP, Adam Wiśniewski z RZP, Zbigniew Jankiewicz z SPL oraz wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego dr hab. Zbigniew Kołtowski, jak również przedstawiciele instytucji najbardziej zaangażowanych w realizację kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, jak np. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), którego w Bystrzycy Nowej reprezentował sam prezes – prof. Grzegorz Grzywaczewski.

Telewidzowie dowiedzieli się z programu m.in. jaki był tegoroczny sezon pszczelarski i czy pszczoły wyprodukowały w tym sezonie dostateczne ilości miodu. Rozmówcy odpowiadali też na pytania: czy pszczelarstwo jest lubelską specjalnością?, jakie są smakowe i zdrowotne właściwości miodu oraz co wpływa na ich sezonową dostępność? Dowiedzieliśmy się także, jak WFOŚiGW pomaga pszczołom.

Słowa „pszczelarski” i „pszczelarstwo” odmieniane były w trakcie emisji na wszelkie możliwe sposoby. Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli Marcin Kępowicz dzielił się informacjami, jak zostać pszczelarzem i czym kusi wchodzące w skład Zespołu Technikum Pszczelarskie. Aspekty promocyjne Pszczelej Woli i zlokalizowanych tu „pszczelich” placówek – Technikum oraz Inkubatora Pszczelarskiego, podkreślali także starosta lubelski Zdzisław Antoń i wicestarosta Andrzej Chrząstowski, którzy zgodnie wnioskowali, że tutaj właśnie leży stolica polskiego pszczelarstwa. Z kolei nauczyciele Zespołu – Mariusz Chachuła i Tomasz Kędziora, zaprezentowali wyjątkowe wydawnictwo, autorski poradnik „Jak zostać pszczelarzem?”, który podczas podsumowania sezonu miał swoją oficjalną premierę.

Ostatnia część niedzielnego programu w całości dotyczyła rolnictwa przyjaznego pszczołom i pszczelarzom. Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek tłumaczył telewidzom zawiłości związane z wymogami, które muszą spełniać rolnicy, a także wymieniał wzajemne korzyści ze współdziałania na linii pszczelarz-rolnik.

I to właśnie uhonorowanie najlepszych rolników przyjaznych pszczelarzom oraz najlepszych pszczelarzy, stanowiło – obok panelu dyskusyjnego na temat problemów lubelskiego pszczelarstwa i relacji TVP – punkt centralny niedzielnych uroczystości.

Na wniosek związków pszczelarskich Marszałek Województwa Lubelskiego uhonorował pamiątkowymi dyplomami i pakietami promocyjnych upominków następujących rolników (w kolejności alfabetycznej):

  • Marian Dawidziuk
  • Marian Smentek
  • Andrzej Szypiło
  • Marek Wiśniewski.

Z kolei Lubelska Izba Rolnicza uhonorowała najlepszych pszczelarzy. Są nimi:

  • Adam Boguta
  • Jan Chuda
  • Jerzy Luty
  • Jan Sum.

Wydarzenie odbyło się pod szyldem zainicjowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, o której telewidzom opowiadał Członek Zarządu Województwa, Sebastian Trojak.  

Kampania „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” ma przede wszystkim aspekt edukacyjny. Staramy się dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców naszego województwa i opowiadać im o roli pszczół dla człowieka, dla środowiska, dla gospodarki, dla rolnictwamówił w „Panoramie Lubelskiej” przedstawiciel Samorządu Województwa Lubelskiego.

Szczegółowe informacje o kampanii znajdują się na stronie internetowej lubelskie.pl/pszczola.

galeriaGALERIA