Odkrywamy tradycyjne smaki Świąt Wielkanocnych.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie dołącza do ogólnopolskiej akcji „zostań w domu”. Wychodzimy do Państwa z propozycją jak kreatywnie i twórczo wykorzystać ten trudny czas, a przy okazji ocalić od zapomnienia przepisy kulinarne naszych babć, w szczególności te związane z tradycją Świąt Wielkiej Nocy.

Tradycje kulinarne to jeden z ważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego, zakorzenionego na terenie Lubelszczyzny, a regionalna kuchnia od wieków stanowiła trzon promujący nasz region na kulinarnej mapie Polski. Najstarsze potrawy dzięki temu, że były przekazywane z pokolenia na pokolenie – obecnie stanowią niepowtarzalną wizytówkę naszego województwa. 
Zachęcamy Państwa do odszukania takich kulinarnych perełek w kajetach Waszych mam, babć a wtedy wspólnie zachowamy te niepowtarzalne smaki poprzez wpisanie ich na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych.

LPT prowadzona jest przy współpracy  Marszałków Województw oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ma na celu pogłębienie wiedzy konsumentów na temat tradycyjnej żywności i polskiego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenie ich zainteresowania tego typu produktami. Mamy nadzieję, że  ich popularyzacja  przyczyni się również do wzrostu dochodów wytwórców tradycyjnych wyrobów.

Podstawą wpisu jest tradycja wytwarzania, wynosząca co najmniej 25 lat. Na Listę wpisywane są produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane oraz są elementem tożsamości lokalnych mieszkańców.

W wolnej chwili zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszym katalogiem „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych”, gdzie znajdują się przepisy kulinarne i opisy rarytasów z naszego regionu, m.in. tych wpisanych na LPT.

  • Propozycje produktów (najlepiej w formie wypełnionego wniosku o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych), prosimy przesyłać na adres emailowyrolnictwo@lubelskie.pl