Wybraliśmy krajobrazowe zdjęcie roku 2022!

Wyborem przyrodniczego zdjęcia roku 2022 i wręczeniem finałowych nagród zakończyła się tegoroczna edycja instagramowej akcji promującej wiedzę nt. lubelskich parków narodowych i krajobrazowych „Kierunek lubelskie krajobrazy”. Tytuł najlepszej fotografii A.D. 2022 uzyskały „Zimowe kolory” autorstwa Grzegorza Bąka, które wcześniej zdobyły miano zdjęcia stycznia. Fotografia przedstawia pejzaż Jeziora Czarnego Sosnowickiego w powiecie parczewskim, widziany z lotu ptaka. Warto dodać, że jest to jedno z najczystszych i najgłębszych jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i znajduje się na terenie Poleskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w otulinie Poleskiego Parku Krajobrazowego.

Misja

„Kierunek lubelskie krajobrazy” to projekt realizowany w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego (UMWL) od 2021 roku, w którym zachęcaliśmy do odwiedzania i fotografowania lubelskich obszarów chronionych. Akcja odbywała się pod szyldem kampanii „Lubelskie spotkania z przyrodą”, realizowanej przez Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL.

Jej misją była nie tylko promocja potencjału przyrodniczego województwa lubelskiego, ale i edukacja ekologiczna – uwrażliwianie mieszkańców regionu i przebywających tu turystów na kwestie ochrony środowiska, a zwłaszcza rodzimej przyrody. W jaki sposób? Poprzez propozycję bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Motywacją do wędrówek były nagrody o łącznej wartości 7,5 tys. zł, które ufundował organizator.

Wymogi

Zadaniem uczestnika było wykonanie fotografii ukazującej w oryginalny sposób niepowtarzalne piękno przyrody ożywionej i nieożywionej na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, Poleskiego Parku Narodowego, jednego z siedemnastu parków krajobrazowych lub jednego z siedemnastu obszarów chronionego krajobrazu zlokalizowanych w granicach województwa lubelskiego. Warunkiem uczestnictwa w akcji było wykonanie w 2022 roku przyrodniczego zdjęcia i jego umieszczenie na swoim koncie instagramowym z hasztagiem akcji #kieruneklubelskiekrajobrazy.

Do oceny kwalifikowane były fotografie opublikowane w terminie od 5 stycznia do 12 grudnia 2022 roku, przy czym o nagrody za najlepsze zdjęcie miesiąca walczyły fotografie wykonane i opublikowane w terminie od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca (1-28 lutego, 1-31 marca itd.) z wyłączeniem stycznia i grudnia. W tych ostatnich przypadkach o nagrody za najlepsze zdjęcie miesiąca walczyły fotografie wykonane i opublikowane od 5 do 31 stycznia 2022 r. i od 1 do 12 grudnia 2022 roku.

Laureaci

Dwanaście najciekawszych fotografii przyrodniczych wykonanych w poszczególnych miesiącach 2022 roku otrzymywało tytuł zdjęcia miesiąca, a ich autorzy karty upominkowe o wartości 500 zł. Były to jednocześnie finałowe zdjęcia, spośród których jury wybrało zdjęcie roku, przyznając jego autorowi nagrodę główną – kartę o wartości 1500 zł.

 1. Zdjęcie stycznia i zdjęcie roku 2022 – Grzegorz Bąk „Zimowe kolory” (fotografia wykonana na terenie Poleskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w otulinie Poleskiego Parku Krajobrazowego).
 2. Zdjęcie lutego – Kamil Maszewski, „Zachód słońca nad Jeziorem Rotcze w Grabniaku” (Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu, otulina Poleskiego Parku Krajobrazowego).
 3. Zdjęcie marca – Barbara Gnyp, „Miłość” (Kozłowiecki Park Krajobrazowy).
 4. Zdjęcie kwietnia – Tomasz Orzeszko, „Wytchnienie” (Poleski Park Narodowy).
 5. Zdjęcie maja – Monika Gołoś, „Tysiącletnia modlitwa”(Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu).
 6. Zdjęcie czerwca – Justyna Jeżak, „Wschód słońca” (Kazimierski Park Krajobrazowy).
 7. Zdjęcie lipca – Damian Pankowiec, „Wschód słońca nad rzeką Wieprz” (otulina Roztoczańskiego Parku Narodowego).
 8. Zdjęcie sierpnia – Jakub Sakowicz, „Sierpniowy Rogacz” (otulina Poleskiego Parku Narodowego).
 9. Zdjęcie września – Artur Wasilak, „Jesienny wschód słońca nad doliną Wieprza” (Nadwieprzański Park Krajobrazowy).
 10. Zdjęcie października – Andrzej Teleon, „Mglisty poranek” (Poleski Park Narodowy).
 11. Zdjęcie listopada – Piotr Pitucha, „Życie na pniu” (otulina Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego).
 12. Zdjęcie grudnia – Joanna Wacławik, „Wierzba nad ruczajem” (Nadwieprzański Park Krajobrazowy).

Uroczyste rozdanie dwóch ostatnich nagród – za zdjęcie grudnia (Joannie Wacławik) i zdjęcie roku (Grzegorzowi Bąkowi) – odbyło się 30 grudnia 2022 r. w siedzibie UMWL. Autorom gratulował i wręczał regulaminowe nagrody dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL, Janusz Bodziacki, który pełnił rolę gospodarza. Była to również okazja do rozmowy, poznania innych pasji laureatów oraz ich spojrzenia na lubelską przyrodę.

Jestem podbudowany, że nasza młoda jeszcze, bo dopiero dwuletnia akcja, zdobyła sobie już spore grono zwolenników, a sam hasztag #kieruneklubelskiekrajobrazy został użyty na Instagramie ponad 4,5 tysiąca razy – mówił podczas spotkania z laureatami dyrektor Bodziacki. – Jednocześnie cieszę się, że ilości i różnorodności zgłoszonych do akcji zdjęć wtóruje ich wysoka jakość, a przecież do tej przyrodniczej zabawy zachęcaliśmy tak profesjonalistów, jak i amatorów fotografii. Myślę, że dzięki wciąż rozbudowującej się instagramowej bazie zdjęć z hasztagiem akcji coraz więcej ludzi oczaruje się bogactwem przyrodniczym Lubelszczyzny i całego województwa, a – co za tym idzie – coraz więcej z nich zacznie je doceniać i szanować – dodaje przedstawiciel marszałka.    

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy autorowi zdjęcia roku oraz autorom nagrodzonych zdjęć miesiąca, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za aktywność i utrwalanie pod konkursowym hasztagiem najpiękniejszych zakątków lubelskich obszarów chronionych.

galeriaGALERIA