W dążeniu do ambitnych celów związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla, kraje UE coraz częściej zwracają się w stronę rynku wodoru. Wspólnym przekonaniem jest, że inwestycje w produkcję zielonego wodoru i powiązane technologie będą kluczowym elementem transformacji energetycznej, a także działań mających na celu ochronę klimatu.
Zjednoczenie regionu
W województwie lubelskim, w ramach Programu Interreg Europa 2021 – 2027 spotkała się grupa interesariuszy projektu UNIFHY. Przedstawiciele uczelni, instytucji ochrony środowiska i transportu publicznego, miast i gmin z regionu oraz klastrów energetycznych omówili możliwości i wyzwania związane ze zwiększeniem wykorzystania wodoru w regionie.
Drogi do celu
Poniżej wybrane propozycje rozwiązań dla przyszłego rozwoju rynku wodoru w województwie, które mogą być także inspiracją dla innych regionów UE:
- Ujednolicenie przepisów i dostosowanie strategii inwestycyjnych oraz programów finansowania
- Krajowe regulacje dotyczące budowy elektrolizerów, wspierające inwestycje w technologie wodorowe
- Współpraca uczelni i ekspertów w celu przeciwdziałania niedoborowi specjalistów
- Współpraca regionalna oparta na bazach danych dla przyspieszenia inwestycji
- Kampania edukacyjna i zachęty finansowe w odpowiedzi na społeczny opór wobec projektów w zakresie energii odnawialnej i wodoru
Ścieżki wsparcia
Aby zmaksymalizować skuteczność działań w kierunku rozwoju produkcji zielonego wodoru, niezbędne jest wsparcie finansowe i legislacyjne. Udział w projekcie UNIFHY daje możliwość korzystania z dobrych praktyk wypracowanych przez bardziej zaawansowane regiony UE, które już przetestowały i udoskonaliły swoje rozwiązania.
Gdzie nas szukać?
- tu: szczegółowe informacje i aktualności na stronie projektu (strona otwiera się w nowym oknie)
- i tu: newsletter opisujący bieżące działania i rezultaty (strona otwiera się w nowym oknie)