Znamy laureatów konkursu „Niezłe ziółko”

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się dziś uroczysta gala podczas której poznaliśmy laureatów konkursu dla dzieci „Niezłe ziółko”. Nagrody wręczył zwycięzcom Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Konkurs „Niezłe ziółko” miał na celu upowszechnianie wśród dzieci podstaw wiedzy o ziołach (rozpoznawanie ziół, uprawa, zastosowanie kulinarne oraz w medycynie domowej), a jego adresatami byli najmłodsi mieszkańcy województwa w dwóch grupach wiekowych: od 5 do 7 lat i od 8 do 10 lat. Zadanie konkursowe składało się z dwóch części. Pierwszy etap polegał na wyhodowaniu własnych ziół z nasion lub sadzonki w doniczce, skrzynce balkonowej albo innym, dowolnym pojemniku tudzież na grządce. Natomiast w drugiej części należało przygotować sprawozdanie np. pracę plastyczną, opis rośliny i jej zastosowanie, zielnik (tj. zasuszoną gałązkę przymocowaną do karty, nazwę oraz opis), dziennik ogrodniczy z rejestracją etapów rozwoju rośliny i czynności wykonanych przez dziecko.

W zabawie wzięło udział łącznie 76 uczestników, w tym: 31 osób w grupie dzieci młodszych oraz 45 osób w grupie dzieci starszych. Wszystkie zgłoszone prace zostały dopuszczone do udziału w konkursie.

Oto lista laureatów:

W grupie dzieci młodszych (od 5 do 7 lat) nagrody otrzymali:

I miejsce – Karolina Laskowska za pracę „Niezłe ziółko” (Klesztów,  gm. Żmudź, pow. chełmski);

II miejsce – Tymoteusz Brzeziński za pracę „Zasuszone skarby z naszego ogrodu ziołowego” (Radawczyk Kolonia Pierwsza, gm. Niedrzwica Duża, pow. lubelski);

III miejsce – Nikola Adamczuk za pracę „Niezłe ziółko. Melisa/kminek – dziennik” (Kumów Plebański, gm. Leśniowice pow.  chełmski).

W grupie dzieci starszych (od 8 do 10 lat) nagrody otrzymali:

I miejsce – Maciej Laskowski za pracę „Niezłe ziółko”. (Klesztów,  gm. Żmudź, pow. chełmski);

II miejsce – Filip Maksymiuk za pracę „Mój pierwszy dziennik i zielnik. Ogórecznik lekarski. Filip poleca coś na zdrowie”. (Szustka, gm. Drelów,  pow. bialski);

III miejsce – Rafał Bedłuszak za pracę „Niezłe ziółko – zielnik i opis roślin”. (Urszulin, pow. włodawski).

Lubelskie ziołami stoi

Województwo lubelskie od lat zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem powierzchni upraw ziół oraz w produkcji rumianku pospolitego, tymianku właściwego, melisy i kozłka lekarskiego. Każda gmina słynie z innej uprawy. Abramów ma kozłka lekarskiego, Podedwórze rumianek, Wisznice miętę, Rossosz mniszka lekarskiego, Jabłoń dziurawiec, a specjalnością Fajsławic jest tymianek, wpisany w 2013 roku na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie uprawy w Fajsławicach zajmują 800 ha na 5 tys. ha gruntów rolnych.

W 2013 roku powstało tam Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymiankowy Smak Fajsławic”. Jego głównym celem jest promocja uprawy i wykorzystania ziół w kuchni, medycynie i kosmetyce. Centrum nawiązało współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Efektem wspólnej pracy było zagospodarowanie 2600 m2 mocno zarośniętych nieużytków, wykarczowanie dzikich krzewów i starych drzew i przekształcenie tego terenu w kwitnący ziołowy ogród. Nasadzono i zasiano zioła i kwiaty. Każdy kto odwiedzi fajsławickie Centrum może zobaczyć zioła znane i nieznane, nauczyć się jak przyrządzać domowy syrop, dowiedzieć się gdzie można kupić i sprzedać zioła, a także posłuchać opowieści o zielarskiej tradycji regionu. Prowadzone są również warsztaty edukacyjne dla szkół i grup zorganizowanych.