Zasadzą drzewa na 550-lecie istnienia Województwa Lubelskiego

Znamy organizacje pozarządowe zasadzą nowe drzewa w ramach otwartego konkursu ofert „ZasadźMY 550 drzew!”. Na ten cel Samorząd Województwa Lubelskiego wyasygnował 130 tys. złotych. Dziś nastąpiło podpisanie czterech z pięciu umów między wykonawcami a Województwem Lubelskim, które reprezentował wicemarszałek Marek Wojciechowski.

Choć w lipcu informowaliśmy o akcji nasadzeń 550 drzew na 550-lecie istnienia Województwa Lubelskiego, to decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego pieniądze trafią do pięciu wykonawców, którzy upiększą nasze miasta łącznie o 690 drzew. Nasadzenia pojawią się w Krasnymstawie, Kraśniku, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie. Akcjom tym będą towarzyszyły działania edukacyjne skierowane do lokalnej społeczności.

Tyle się mówi o suszy, o zbyt małej liczbie drzew w miastach, dlatego Województwo Lubelskie wychodzi temu problemowi naprzeciw. Posadzimy kilkaset nowych drzew w miastach powyżej 8 tys. mieszańców. Jestem pod wrażeniem Państwa zaangażowania w akcję, która w zamyśle miała nawiązywać do 550-lecia Województwa Lubelskiego, a dzięki Waszej gospodarności liczba drzew, które zostaną zasadzone, osiągnęła pułap 690 sztuk. W dodatku całej tej akcji będą towarzyszyły działania edukacyjne dla różnych grup – przedszkolaków, uczniów i seniorów. Jest to zadanie niezwykle potrzebne w naszym regionie podkreślał wicemarszałek Marek Wojciechowski.

Wykonawcami zadania zleconego przez Województwo Lubelskie są:

O konkursie

Misja. Zarząd Województwa Lubelskiego ogłosił konkurs, mając na uwadze gwałtowne zmiany klimatu, spowodowane m.in. postępującym zmniejszaniem się terenów zielonych w miastach. Konkurs wpisuje się w zakres ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, który został uwzględniony w „Programie współpracy Samorządu Województwa Lubelskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024”.

Zakres. Konkursowe zadanie będzie polegać na zorganizowaniu co najmniej jednej akcji sadzenia rodzimych gatunków drzew na terenie województwa lubelskiego połączonej z edukacją ekologiczną mieszkańców w obrębie miast powyżej 8 tys. mieszkańców. Nasadzenia będą realizowane m.in. na działkach będących własnością samorządów lokalnych, przydrożnych pasach zieleni, przy obiektach sportowych i terenach wspólnot mieszkaniowych.

Każda sadzonka musi mieć wysokość co najmniej 120 cm (w części nadziemnej) i zostanie posadzona bezpośrednio do gruntu (nie w donicach). Tematyka działań edukacyjnych będzie dotyczyć roli drzew w przyrodzie ze szczególnym akcentem na ich znaczenie dla człowieka w obliczu zmian klimatu oraz nadmiernego, nieprzemyślanego wykorzystywania betonu w przestrzeni publicznej miast.

Termin. Zadania będą realizowane od 17 września do 15 listopada 2024 r.

galeriaGALERIA