Krajobrazowe zdjęcie października wybrane!

Cóż może być pociągającego w jesiennym krajobrazie? Odpowiedź znajdziemy na fotografii Andrzeja Teleona pt. „Mglisty poranek”, która zdobyła najwyższe uznanie jurorów akcji „Kierunek lubelskie krajobrazy” i tytuł zdjęcia października. Okazuje się, że nawet w tę nieładną porę roku możemy w naszym regionie odkryć powabne widoki. A wszystko zgodnie z powiedzeniem „Ładnemu we wszystkim ładnie”. Za potwierdzenie tej prawdy w przypadku poleskich pejzaży, autor zwycięskiej fotografii otrzyma nagrodę miesiąca – kartę upominkową o wartości 500 zł ufundowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Gratulujemy!

Dodajmy że pan Andrzej wykonał zdjęcie o świcie 27 października 2022 r. Kto chciałby na własne oczy dostrzec uchwycony w kadrze widok, musi udać się wczesnym rankiem na ścieżkę „Perehod” wytyczoną w Poleskim Parku Narodowym. Rozpoczyna się ona w miejscowości Pieszowola i ma długość ok. 5 km. Na przejście trasy zarezerwujcie sobie od półtorej do dwóch godzin. Ścieżka prowadzi groblami wzdłuż malowniczych Stawów Pieszowolskich. Woda przyciąga niezliczoną ilość ptactwa wodno-błotnego, dlatego „Perehod” jest znana jako ścieżka ornitologiczna. Dla miłośników ptaków Poleski Park Narodowy przygotował dwie wieże widokowe i schron ornitologiczny. Ale to miejsce nie tylko dla ornitologów. W Stawach Pieszowolskich dogodne warunki do życia znajduje bowiem żółw błotny – niezwykły skarb Poleskiego Parku Narodowego. Więcej informacji na temat tego niezwykłego miejsca znajdziecie na stronie: poleskipn.pl.

Wszystkich miłośników przyrody i przyrodniczej fotografii zachęcamy do udziału w akcji, w której do rozdania mamy jeszcze dwie nagrody za zdjęcie miesiąca. Waszym zadaniem jest wykonanie fotografii ukazującej w oryginalny sposób niepowtarzalne piękno przyrody ożywionej i nieożywionej na terenie Roztoczańskiego Parku NarodowegoPoleskiego Parku Narodowego, jednego z siedemnastu parków krajobrazowych lub jednego z siedemnastu obszarów chronionego krajobrazu zlokalizowanych w granicach województwa lubelskiego.

Nie wiecie, czy teren, na którym jesteście, leży w granicach któregoś z tych obszarów? Łatwo sprawdzicie to w geoserwisie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zaznaczając w legendzie odpowiednie opcje.

O naszej akcji i jej szczegółowych zasadach dowiecie się z zakładki kampanii „Lubelskie spotkania z przyrodą”.

galeriaGALERIA