Krajobrazowe zdjęcie listopada wybrane!

Listopad może mieć różne barwy. Jedenasty miesiąc 2022 roku uraczył nas i pełnym wachlarzem szarości, i śnieżną bielą, i ożywczą zielenią, która współegzystuje z rudawobrązowymi tonami. I to właśnie ta ostatnia paleta barw uchwycona w kadrze Piotra Pituchy najbardziej przypadła do gustu jurorów akcji instagramowej „Kierunek lubelskie krajobrazy”. Jego leśny pejzaż zatytułowany „Życie na pniu” otrzymał za to tytuł zdjęcia listopada, a sam autor – nagrodę miesiąca w postaci karty podarunkowej o wartości 500 zł, którą ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Gratulujemy!

Zwycięska fotografia została wykonana 13 listopada 2022 r. w okolicach miejscowości Chmiel w otulinie Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego. Park utworzono dla ochrony charakterystycznego krajobrazu centralnej części Wyżyny Lubelskiej, na czele z bogatą rzeźbą lessową Wyniosłości Giełczewskiej oraz cennymi przyrodniczo kompleksami leśnymi. Teren parku obejmuje niemal 12,5 tys. ha powierzchni, natomiast sama otulina – 13,8 tys. ha i bezpośrednio styka się z Czerniejowskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Występują tu lasy dębowo-grabowe z domieszką buka oraz lasy mieszane, dąbrowy świetliste i lasy łęgowe. Największe kompleksy leśne to „Las Chmielowski” i „Las Królewski”. Mimo niewielkiego udziału lasów w powierzchni parku (24,8%), są one prawie wyłącznie najbardziej wartościowymi gatunkami. Więcej informacji na temat Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego.

Wszystkich miłośników przyrody i przyrodniczej fotografii zachęcamy do udziału w akcji, w której do wygrania jest jeszcze tylko jedna nagroda – za zdjęcie grudnia! Waszym zadaniem jest wykonanie fotografii ukazującej w oryginalny sposób niepowtarzalne piękno przyrody ożywionej i nieożywionej na terenie Roztoczańskiego Parku NarodowegoPoleskiego Parku Narodowego, jednego z siedemnastu parków krajobrazowych lub jednego z siedemnastu obszarów chronionego krajobrazu zlokalizowanych w granicach województwa lubelskiego.

Uwaga: Fotografie kandydujące do tytułu zdjęcia grudnia możecie publikować na swoich instagramowych kontach z hasztagiem #kieruneklubelskiekrajobrazy tylko do 12 grudnia.

O naszej akcji i jej szczegółowych zasadach dowiecie się z zakładki kampanii „Lubelskie spotkania z przyrodą”.

galeriaGALERIA