W związku z tym, że na poziom jakości powietrza wpływa nie tylko lokalna emisja zanieczyszczeń, ale też ich napływ ze źródeł zlokalizowanych na obszarach sąsiadujących, Samorząd Województwa Lubelskiego postanowił opracować projekt dokumentu, który obejmuje całość województwa i stawia jednakowe wymagania wszystkim mieszkańcom regionu.

Jest to projekt uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa lubelskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Dokument ten słusznie nazywany jest uchwałą „anstysmogową”, gdyż jego celem jest ograniczenie zanieczyszczenia lubelskiego powietrza. Obecna wersja projektu powstała pod koniec listopada 2020 r. po konsultacjach społecznych prowadzonych na przełomie września i października 2020 r.

Projekt zakłada stopniową wymianę przestarzałych, „trujących” instalacji o mocy mniejszej niż 1 MW. Te najgorsze, bezklasowe i klasyfikowane do 1 i 2 klasy mają zostać wymienione do 2024 roku. Do 1 stycznia 2030 roku wszystkie kotły na paliwa stałe będą musiały spełniać wymagania w zakresie sezonowej sprawności i emisji zanieczyszczeń określone w rozporządzeniu komisji UE 2015/1189.

Ważniejsze zapisy z projektu uchwały „antysmogowej”:

  1. Terminy wymiany instalacji: 
    • 1 stycznia 2024 r. – kotły bezklasowe i instalacje klas 1 i 2 wg normy PN-EN 303-5:2012;
    • 1 stycznia 2027 r. – instalacje klas 3 i 4 wg ww. normy;
    • 1 stycznia 2030 r. – instalacje klasy 5 wg ww. normy.

     

  2. Zakazuje się stosowania następujących paliw:
    • miałów i mułów węglowych, flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
    • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
    • węgla kamiennego, który nie spełnia któregokolwiek z wymagań określonych prawem, oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
    • biomasy, której wilgotność przekracza 20%.

     

  3. Zakazuje się użytkowania instalacji na paliwo stałe w nowo budowanych budynkach mających dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej (po 1 maja 2021 r.).
  4. Ograniczenia i zakazy dotyczą podmiotów eksploatujących instalacje.
  5. Ograniczenia i zakazy obejmują cały rok kalendarzowy.

DO POBRANIA: