Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Ustanowiony został w 1961 roku na Światowym Kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, działającym przy UNESCO. Dzień ten obchodzony jest w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

To święto wszystkich tych, którzy teatr tworzą, zarówno ten zawodowy, jak i amatorski. Doceniając wkład i zaangażowanie twórców i animatorów społeczności teatralnej, Zarząd Województwa Lubelskiego uhonorował pracowników artystycznych, technicznych i administracyjnych lubelskich teatrów oraz animatorów życia teatralnego, społeczników i działaczy kulturalnych. Przyznane zostały Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego, finansowe Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego oraz dyplomy Marszałka Województwa Lubelskiego.

Lista osób odznaczonych i nagrodzonych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Czas pandemii, trwający od ponad roku, zaburzył bezpośrednią relację aktora z publicznością. Teatralna społeczność zrobiła jednak wszystko, by mimo zamkniętych teatrów pozostać w kontakcie ze swoimi widzami. Dzięki nowoczesnej technologii, a przede wszystkim determinacji pasjonatów swojego zawodu, teatr wciąż żyje.

Doceniamy wysiłek włożony w nową formę kontaktu z widzem i cieszymy się, że za pośrednictwem internetu możemy w zaciszu własnego domu …pójść do teatru!

Dzisiejsze teatry nie poprzestają tylko na graniu spektakli. Podejmują też działania upowszechniające sztukę teatralną, wychowują świadomego widza – odbiorcę i partnera do wymiany poglądów i rozmów.

W województwie lubelskim działają różnego rodzaju teatry – zawodowe, alternatywne, tańca współczesnego, eksperymentalne, amatorskie i obrzędowe. Teatr staje się również doskonałą formą terapii osób niepełnosprawnych.

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto nieograniczonej wyobraźni, talentu, kreatywności i pasji. W tym szczególnym dniu dziękujemy wszystkim tworzącym teatr zawodowy, jak również silnej reprezentacji amatorskiego ruchu teatralnego – wiejskim zespołom teatralnym oraz teatrom szkolnym. Jesteśmy wdzięczni za wspaniałą pracę na rzecz kultury i społeczności regionu, zwłaszcza w tym trudnym czasie. Cieszymy się, że mimo pandemii teatr żyje, z każdą premierą umacnia swą obecność w naszej świadomości, dając nam wytchnienie i zapomnienie.

Wszystkim, którzy tworzą teatr życzymy sukcesów, wdzięcznej publiczności, a przede wszystkim satysfakcji z kreowania rzeczywistości scenicznej. Wierzymy głęboko, że spotkanie z widzem – nawet to wirtualne – będzie zawsze źródłem radości i inspiracji!

Wielka to zasługa teatralnej rodziny.

Każdego roku z okazji święta ludzi teatru przygotowywane jest orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku autorem przesłania jest Helen Mirren:

„To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki.

Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą.

Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu.

Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi.

Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata. Nie mogę się doczekać.”

Helen Mirren

Brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zdobywczyni wielu nagród, w tym Oskara w 2007 roku za rolę w „Królowej”, czterech nagród BAFTA, trzech Złotych Globów, czterech nagród Emmy, dwóch nagród dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagrody dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji. W teatrze debiutowała jako Kleopatra w National Youth Theatre w 1963 r. Pracowała m.in. z Royal Shakespeare Company, Centre de Recherche Théâtral Petera Brooka, the Fringe, na West Endzie czy National Theatre na Broadwayu, gdzie zagrała szczególnie zapamiętane role w „Miesiącu na wsi” czy „Tańcu śmierci”. W 2003 roku został odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

_____________

Zdjęcia wykorzystane w grafice, przedstawiające sceny ze spektakli teatralnych:

Chisato Ishikawa i Kostiantyn Maiorov| fot. Magdalena Wojtanek
Fot. IFIGENIA W T…. | autor zdjęcia: Dawid Jacewski