Domowy Szpital w Białej Podlaskiej

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej powstał pierwszy w tej części kraju innowacyjny Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital”, w którym świadczymy opiekę stacjonarną i domową dla osób starszych i przewlekle chorych.

Nazwa projektu – „Domowy Szpital” ma podwójne znaczenie. Pierwsze to takie, że oprócz fachowej opieki medycznej pacjenci znajdą u nas warunki zbliżone do warunków domowych. Drugie znaczenie polega na objęciu pacjentów opieką medyczną w ich domach. Oprócz Zespołu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego funkcjonuje DDOM – Dzienny Dom Opieki Medycznej. Jest to miejsce, gdzie w ciągu dnia bliscy mogą pozostawić swoich rodziców, czy dziadków pod troskliwą opieką pielęgniarską oraz terapeutyczną. Na podopiecznych czekają terapeuci zajęciowi, psycholog, czy dietetyk. Doskonale zdajemy sobie sprawę,  w jakim stopniu problem starzejącego się społeczeństwa dotyka nas wszystkich, a jak bardzo właściwa opieka nad tymi osobami może podnieść jakość ich życia.

„Domowy Szpital” został oddany do użytku w kwietniu 2017 roku. Został on w pełni wybudowany ze środków własnych szpitala, a wartość całej inwestycji to blisko 17 mln zł. Od pierwszych dni otwarcia Ośrodka widzimy, jak bardzo był on potrzebny. Ogromne wsparcie dla placówki stanowią dary przekazane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To m. in. łóżka szpitalne z materacami i szafkami, materace przeciwodleżynowe, fotele kąpielowe, wanny, podnośniki, ssaki elektryczne, inhalatory i aparaty do mierzenia ciśnienia. Ponadto szpital zyskał rotor do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych, pompy infuzyjne, aparaty EKG, kardiomonitory, wagi krzesełkowe oraz wózki do przewożenia pacjentów. Wartość przekazanego sprzętu to ponad 1 mln zł.

„Domowy Szpital” przy ul. Spółdzielczej to:

  • 1 543,00 m2 powierzchni zabudowy projektowanej,
  • 3 442,5 m2 powierzchni użytkowej,
  • 14 563 m3 kubatury o wyjątkowej architekturze.

Takie miejsce, jak „Domowy Szpital” daje nadzieję nie tylko osobom chorym, ale również ich rodzinom.

Więcej informacji: http://www.szpitalbp.pl/