Święto Botaniki w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Ach, co to był za dzień! W słoneczną niedzielę, 7 sierpnia 2022 r., celebrowaliśmy Święto Botaniki w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie, zorganizowane w ramach obchodów Roku Botaniki. Nie można było wyobrazić sobie lepszego dnia i lepszego miejsca na to wydarzenie. Odwiedzający Ogród mogli nie tylko zachwycić się bogactwem tutejszej przyrody – kolekcjami kwiatów, drzew i krzewów, zrelaksować muzyką szumiących na wietrze liści, ale także uczestniczyć w spacerach plenerowych, wykładach w Dworku Kościuszków i zabawach przygotowanych w „miasteczku namiotowym”.

Wszystko działo się z okazji jubileuszu 100-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Botanicznego na arenie krajowej i międzynarodowej, do obchodów którego włączył się Ogród Botaniczny UMCS, a za jego pośrednictwem – także Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, stając się jednym z partnerów strategicznych przedsięwzięcia. Święto odbywające się pod szyldem kampanii „Lubelskie spotkania z przyrodą” miało za zadanie podkreślić i przybliżyć mieszkańcom Lublina i okolic oraz turystom rolę roślin i dziedziny nauki – botaniki – w życiu człowieka i całego środowiska. Była to też doskonała okazja do przedstawienia i wypromowania bogactwa flory województwa lubelskiego i Lubelszczyzny.

Lubelszczyzna jest bardzo ciekawym regionem, ponieważ ma bardzo różne typy siedlisk. Od północy mamy niziny, później mamy pas wyżyn, a na samym południu nawet tzw. Pas kotlin podgórskich. Te regiony fizjograficzne pociągają za sobą dużą różnorodność typów siedlisk, a co za tym idzie, duże bogactwo gatunkowe – mówiła w niedzielę reporterom TVP 3 Lublin dr Anna Cwener z Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. – Mamy takie gatunki na Lubelszczyźnie, które występują tylko i wyłącznie u nas, a nie występują nigdzie indziej na terenie Polski. (…) To jest np. żmijowiec czerwony, który ma u nas raptem jedno stanowisko naturalne czy ciemiężyca czarna, bardzo okazały, duży gatunek rośliny, mający ponad metr wysokości, więc trudno go nie zauważyć. Ale mamy też gatunki mniejszych rozmiarów, jak sitniczka drobna, bardzo mała, nieokazała roślinka, która była uważana za wymarłą na terenie Polski, dopóki kilka lat temu nie odnaleziono jej stanowisk na Lubelszczyźnie. A odnaleziono ich całkiem sporo – dodaje.

O tym wszystkim można było dowiedzieć się zarówno oglądając realizowany w Ogrodzie Botanicznym na żywo program „Lato z TVP 3 Lublin”, jak również uczestnicząc w poszczególnych wydarzeniach.  Organizatorzy przewidzieli mnóstwo roślinnych atrakcji dla młodszych i starszych miłośników botaniki. Tego dnia w Dworku Kościuszków odbyły się wykłady i prelekcje botaniczne dotyczące m.in. bioróżnorodności, fascynującego świata roślin mięsożernych, tomografii dźwiękowej i elektrycznej wykorzystanej do badania stanu zdrowotnego drzew, roślin stosowanych w fitoterapii, inwazyjnych gatunków obcych itp.

Z kolei na plenerowych ekspozycjach Ogrodu Botanicznego UMCS odbywały się liczne warsztaty, konkursy, gry i zabawy – z wykorzystaniem ceramiki, mikroskopów, lup, akwareli i sztalug czy materiałów roślinnych. Można tu było przygotować inspirowane naturą bibeloty, roślinne dekoracje i bukiety, zasadzić (i wziąć ze sobą!) doniczkową roślinkę, namalować obraz, pokolorować malowankę lub… lnianą torbę, a także poznać tajniki budowy poszczególnych roślin.

Na młodych pasjonatów przyrody czekały liczne konkursy z nagrodami, rodzinna gra terenowa „Poszukiwacze roślin” oraz bogaty wachlarz tematycznych spacerów z przewodnikiem: „Do dżungli i na pustynię – z wizytą w ogrodowych szklarniach”, „Kolorowo, smacznie, zdrowo – skarby z ogrodowego działu roślin użytkowych” oraz „Trzmiele – specjaliści w zapylaniu roślin”. Ukłonem w kierunku owadów była też wycieczka do pszczelego domu, czyli wizyta w Ogrodowej Pasiece UMCS.

Dodatkowych atrakcji dostarczyli wystawcy. Swoje stoiska promocyjno-edukacyjne miały tu m.in.: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Dziecięcy UMCS, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Władze tej instytucji reprezentował wicemarszałek Michał Mulawa, który podczas Święta Botaniki wielokrotnie podkreślał związek między atrakcyjnością przyrodniczą a turystyką.

Bardzo często jest tak, że sami mieszkańcy województwa lubelskiego jeszcze nie znają tych przepięknych miejsc, które mogą odwiedzić. Chcemy się tym szczycić, chcemy to pokazywać. Mamy wakacje, można więc na weekend z dziećmi, z rodziną wybrać się do któregoś z parków krajobrazowych, można pojeździć rowerem po pięknym Roztoczu, można wybrać się na piękne ścieżki spacerowe, można pojechać nad któryś z pięknych lubelskich zalewów – zachęcał reprezentant Samorządu Województwa i dodawał: – Takie akcje, jak dzisiejsza, mają uświadamiać również młodemu pokoleniu, jak trzeba i warto dbać o przyrodę, o otaczające nas środowisko.

O tym, że nasz region to niezwykle urokliwe pod względem przyrodniczym miejsce zapewniał też prof. Bartosz Płachno z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który był jednym z gości honorowych festynu i rozmówców w programie „Lato z TVP 3 Lublin”. Pytany o to, jak widzi Lubelszczyznę z perspektywy Krakowa, odpowiedział:

Widzę wspaniałe parki narodowe i krajobrazowe, wspaniałą przyrodę, roślinność ciepłolubną, kserotermiczną. Myślę, że jest to miejsce warte obejrzenia. Warto tutaj przyjechać i pobotanizować.

Relację ze Święta Botaniki w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie można obejrzeć na stronie internetowej TVP 3 Lublin (link otwiera się w nowej karcie). 

galeriaGALERIA