26 listopada (piątek) 2021 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na spotkanie z prof. dr hab. Dariuszem Chemperkiem (Katedra Historii Literatury Polskiej UMCS) zatytułowane „Homo oeconomicus. Proza Mikołaja Reja”. Będzie to barwna opowieść o Mikołaju Reju, poecie, prozaiku i tłumaczu, ale też teologu, wójcie, pośle… czyli człowieku z krwi i kości.

Galeria Biblioteki, godz. 17.00. 

Spotkanie – organizowane w reżimie sanitarnym – będzie również transmitowane na Facebooku (otwartym) Biblioteki. Rozmowę z prof. Dariuszem Chemperkiem poprowadzi Ewa Hadrian.

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy).

_______________________________________________

27 listopada (sobota) 2021 r. biblioteka zaprasza na filmową opowieść o panegirykach, którą przedstawi kustosz Katarzyna Podkowińska z Działu Zbiorów Specjalnych WBP.

W kolekcji starych druków Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie znajduje się siła panegiryków, czyli utworów pochwalnych – pisanych wierszem lub prozą – przesadnie i pochlebczo wysławiających osobę lub wydarzenie. Są to wiersze z okazji narodzin lub rocznicy urodzin danej osoby (genetliakony), utwory napisane z okazji ślubu (epitalamia) oraz kazania pogrzebowe. W XVII wieku panegiryki stanowiły aż 30% całej produkcji typograficznej oficyn drukarskich działających na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Mimo to nie cieszyły się uznaniem i prestiżem u historyków literatury. Oceniano je negatywnie, atakując je z pozycji estetycznej, etycznej i ideologicznej, mówiono o nich jako przykładzie służalczości, lizusostwa, które jedynie zaśmieca literaturę. Próby rehabilitacji panegiryków oraz ich bohaterów podjęła się kustosz Katarzyna Podkowińska