Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca 2024 r. o godz. 13.00 w Operze Lubelskiej odbędzie się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Gospodarzami Święta Teatru są Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego i Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

W 1961 roku Światowy Kongres Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, przy UNESCO, ogłosił dzień 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru. Dzień ten obchodzony jest w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Każdego roku, rozsyłana jest wiadomość – orędzie – od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau.

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 (link otwiera się w nowym oknie)

W programie uroczystości przewidziane jest odczytanie orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru, uhonorowanie medalami, nagrodami i dyplomami uznania najbardziej zasłużonych artystów i pracowników lubelskich scen zawodowych oraz animatorów amatorskiego ruchu teatralnego z województwa lubelskiego, a także wręczenie Złotej Maski przyznawanej przez Oddział Lubelski Związku Artystów Scen Polskich.

W roku obecnym z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Zarząd Województwa Lubelskiego uhonorował osoby związane z życiem teatralnym naszego województwa, pracowników artystycznych, technicznych i administracyjnych lubelskich teatrów, animatorów życia teatralnego z województwa, społeczników i działaczy kulturalnych. Zostały przyznane:

  • Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”
  • Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego
  • Medale 550-lecia Województwa Lubelskiego
  • Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego
  • liczne dyplomy uznania Marszałka Województwa Lubelskiego

W czasie uroczystości zostanie wręczona Złota Maska – wyróżnienie honorowe przyznawane przez Oddział Lubelski Związku Artystów Scen Polskich. Obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru towarzyszyć będzie spektakl „Wesele” w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego w wykonaniu artystów Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.