W najbliższy piątek 29 września Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej zainaguruje nowy sezon artystyczny, a także uczci Miedzynarodowy Dzień Muzyki. Sezon Artystyczny 2017/18 Filharmonicy lubelscy zainaugurują w kluczu – Beethoven, Czajkowski, Dvořák. Tym kluczem, drzwi do świata muzyki w dniu jej święta otworzy dyrygent, a zarazem nowy dyrektor artystyczny Filharmonii w Lublinie Piotr Wajrak.

Beethoven Ludwig i jego heroiczna muzyka do baletu Twory Prometeusza, jednego z najważniejszych, choć zapomnianych dzieł. Podczas koncertu zabrzmi uwertura z owego baletu, w której melodyczne wątki nazywane przez znawców „prometejskimi” mimo nieczęstych wykonań mogą wydać się dziwnie znajome.

Czajkowski Andrzej – Robert Andrzej Krauthammer. Polski pianista i kompozytor pochodzenia żydowskiego, urodzony 1 listopada 1935 w Warszawie, zmarł 26 czerwca 1982 w Oksfordzie. II wojnę światową, po ucieczce z getta, przeżył pod zmienionym nazwiskiem Czajkowski. Polska – Paryż – Londyn, w którym mieszkał do końca życia, znany jako André Tchaikowsky. Prądy artystyczne tego miasta ujęte w charakterze konfliktu wybitnej indywidualności o rogatej, niepokornej osobowości z mieszczańską koterią spod znaku political correctness wyraźnie odczujemy w Koncercie fortepianowym, który wykona dla lubelskiej publiczności Maciej Grzybowski – niestrudzony popularyzator i wykonawca muzyki A. Czajkowskiego w Polsce.

Dvořák Antonin, zwieńczy  inauguracyjny koncert IX Symfonią Z Nowego Świata. Utwór powstał po przyjeździe Dvořáka do Stanów Zjednoczonych i objęciu przez niego stanowiska dyrektora konserwatorium. Wykonanie tej symfonii, w której duch muzyki amerykańskiej przeplata się z rodzimymi – czeskimi wątkami muzycznymi będzie niejako symbolicznym wejściem Filharmonii Lubelskiej w nowy sezon artystyczny.