Fundacja Banina zaprasza na pokazy spektaklu „Zagłada”

Spektakl „Zagłada” jest adaptacją utworu zamościanina Piotra Szewca o tym samym tytule. Książka po raz pierwszy ukazała się w 1987 r. Utwór jest zapisem jednego dnia z życia miasta, prawdopodobnie latem 1939 r. Przedstawienie ukazuje życie w tamtym okresie, pozwala przyjrzeć się trudnym relacjom między ludźmi tuż przed wybuchem II wojny światowej, zaobserwować znaki mówiące o nadchodzącej tragedii.

Celem jest nieoczywisty – opisany poetyckim, onirycznym językiem Szewca – powrót do wspomnień okresu przedwojennego. Spektakl porusza tematykę wielokulturowości i wielonarodowości polskich miast kresów wschodnich przed wojną, stanowi punkt wyjścia do dyskusji o tym, ile ta wieloetniczność wnosiła do tkanki miejskiej.

Pokazy spektaklu „Zagłada” odbędą się:

· w dniu 2 lipca 2021 r. o godz. 21.00 podczas Szczebrzeskich Dni Tradycji w Amfiteatrze w Szczebrzeszynie. Pokaz zrealizowany został w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz współrealizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Operatorem lokalnym jest Centrum Kultury w Lublinie

· w dniu 3 lipca 2021 r. o godz. 21.00 na łące za Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. Pokaz zrealizowany został w ramach dofinansowania ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

Premiera spektaklu odbyła się 12 września 2020 roku

Realizacja:

Autor: Piotr Szewc

Adaptacja, scenariusz i dramaturgia: Marta Fortowska Reżyseria: Bartłomiej Miernik

Scenografia, kostiumy, ruch sceniczny: Maria Łozińska

Asystentka dramatopisarki: Alicja Stankiewicz Kierownictwo produkcji: Karolina Kaliszuk

Występują:

Marek b. Chodaczyński, Teresa Filarska, Damian Łukawski, Patryk Pawelec, Alicja Stankiewicz

W spektaklu wykorzystano utwory: Libelid – In der Fincter, Zygmunt Krauze – Stone Music

Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu

Fundacja Banina została założona w 2017 r. w Lublinie, a od 2020 r. jej siedziba znajduje się w Warszawie. Zajmuje się edukacją, w której kluczem jest podmiotowe, równościowe traktowanie, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy trudne, istotne, rezonujące społecznie. Na swoim koncie Fundacja ma już spektakle takie jak „Obca”, „Kolorowa, czyli biało-czerwona”, „Marzenie Nataszy” czy „Willa Rózin”. Część z nich dopełniają warsztaty i rozmowy z widzami. Fundacja swoje spektakle prezentuje między innymi na festiwalach teatralnych.