Aktualna sytuacja powoduje znaczne ograniczenia życia społecznego w Polsce w wielu sferach. Niestety dotyczy to również instytucji kultury, które nie mogą prowadzić swojej statutowej działalności. W związku z tym wiele wydarzeń i aktywności zostało przeniesionych do Internetu. Poniżej prezentujemy ofertę Wojewódzkich Instytucji Kultury, dostępną w formie cyfrowej.

Muzeum Lubelskie w Lublinie

Starając się wyjść naprzeciw naszym odbiorcom, przygotowaliśmy kilka propozycji online, regularnie publikowane w naszych mediach społecznościowych, pod konkretnymi # znajdą się cykle tematyczne:

Facebook: Muzeum Lubelskiego

#odkrywamyfreskikaplicy

Gotycka, dwukondygnacyjna kaplica, będąca częścią gotyckiego zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego, powstała w drugiej połowie XIV wieku. Jako kaplica królewska służyła głównie potrzebom monarchów, którzy przebywali tu często, szczególnie w czasach dynastii Jagiellońskiej. Polichromia w kaplicy została wykonana zgodnie z tradycjami technicznymi sztuki bizantyńskiej. Program ikonograficzny zaczerpnięty z Bizancjum został dostosowany do architektury budowli innej niż kopułowa. Codziennie prezentujemy jedną scenę malowideł kaplicy wraz z komentarzem. Cykl przeznaczony dla wszystkich, miłośników sztuki i historii, młodzieży, dorosłych i seniorów.

A już wkrótce JaktozKaplicabyło  –  krótka opowieść audio opatrzona animacją, tak aby w przystępny sposób także Ci najmłodsi poznali historię naszego najcenniejszego obiektu.

#muzealnagratkazagadka

W sobotnie przedpołudnia prezentować będziemy zagadki, arkusze edukacyjne i muzealne ciekawostki przygotowywane z myślą o najmłodszych. Publikowane rebusy, kolorowanki i łamigłówki, będzie można pobrać, wydrukować i rozpocząć zabawę. W cyklu znajdzie się miejsce na zabawę dla nieco starszych, spośród czterech dzieł ze zbiorów muzeum, dwa z nich wykonał ten sam artysta. Czy będą w stanie powiedzieć które? To zabawa w którą możemy zaangażować całą rodzinę, zwłaszcza dzieci. A podpowiedzią będą krótkie opisy twórczości prezentowanego artysty.

#archeologiczneodkrycia

W ramach cyklu prezentować będziemy najciekawsze odkrycia archeologiczne pochodzące z terenu lubelskiego wzgórza zamkowego oraz badań na terenie Lublina. Pojawią się przedmioty odkryte podczas  prac prowadzonych w ubiegłym roku na Zamku Lubelskim, ale także badań z lat 60., 70. I na przełomie XX i XX wieku. Cykl przeznaczony dla pasjonatów archeologii i miłośników historii miasta, mieszkańców Lublina, osób znających i odwiedzających miasto, turystów, młodzieży, dorosłych i seniorów.

#zWarsztatuKonserwatora

Srebra, platery, brązy i mosiądze, w wielu naszych domach można znaleźć ponadczasowe i piękne przedmioty. W naszym środowym cyklu #zWarsztatuKonserwatora prezentujemy podstawy wiedzy o tym jak dawniej wykonywano te przedmioty, jakich używano narzędzi, a także spróbujemy podpowiedzieć jak obecnie dbać o posiadane przez przedmioty. Cykl skierowany do osób zawodowo zajmujących się konserwacją dzieł sztuki, pasjonatów i posiadaczy antyków, ale także wszystkich tych, którzy w przedmiotach sprzed wieków dostrzegają piękno.

#zarchiwummuzeumlubelskiego

Instalacja Leona Tarasiewicza w Kaplicy Trójcy Świętej, „Demony” Jana Lebensteina, „Mityzacja rzeczywistości” Brunona Schulza, wystawy Goyi, Marca Chagalla i Pabla Picassa, w ciągu ponad 110 lat istnienia Muzeum Lubelskie prezentowało wiele niezwykłych dzieł autorstwa wybitnych artystów. W piątki zaglądać będziemy do archiwum muzeum i przypominać najciekawsze z wystaw, które prezentowaliśmy z naszych murach. Cykl przeznaczony dla młodzieży, dorosłych i seniorów, miłośników sztuki i historii.

#odkrywamylublin

W niedzielnym cyklu prezentujemy miejsca, które mijamy codziennie, ale często nic o nich nie wiemy, nie znamy ich historii. Zapraszamy do odkrywania ich na nowo. Cykl przeznaczony dla mieszkańców Lublina, osób znających i odwiedzających miasto, ale także turystów i pasjonatów historii, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Zapraszamy także do oddziałów Muzeum Lubelskiego

Facebook: Muzeum Historii Miasta Lublina

Zaprezentuje trzy cykle muzealnych opowieści. W każdy poniedziałek przypomni postaci związane z Lublinem. Opowieści #znanizapomniani opatrzone będą ciekawostką, barwnym cytatem. Co środę zaprezentuje #retrodziewczyny bohaterki ostatniej wystawy czasowej muzeum, jedną ze stylizowanych postaci i jej pierwowzór. W każdy piątek odkryje #miastoktoregojużniema prezentując ikonografię miasta. Cykle przeznaczone są dla miłośników miasta, mieszkańców a także turystów.

Muzeum Dworek Wincentego Pola

Muzeum codziennie prezentować będzie inną opowieść: w każdy poniedziałek, przypomni inny fragment biografii Wincentego Pola, w każdy wtorek dzieje dworku, w środy wirtualnie oprowadzać będzie po wystawach, w czwartki zaprezentuje obiekty z kolekcji muzeum, a w każdy piątek przypomni minione wydarzenia kulturalnych i działania edukacyjne.

Muzeum Martyrologii „Pod zegarem”

#nabytkizegara

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” prezentuje cykl związany z kolekcją pamiątek po generale Mieczysławie Smorawińskim, a ma się czym pochwalić. Muzeum jako jedyne ma tak wielki zbiór muzealiów: dokumentów, listów, rzeczy osobistych generała, łącznie około 600 muzealiów. Pamiątki te przekazała synowa generała Janina Smorawińska. Wśród nich jest także guzik od munduru generała wydobyty podczas prac ekshumacyjnych w Katyniu oraz wykaz nazwisk oficerów, których ciała wydobyto z dołów katyńskich w kwietniu 1943 roku. Pod numerem 01 widnieje generał Mieczysław Smorawiński. Część z nich udało się pokazać w ramach: Pokazu pamiątek po generale Mieczysławie Makarym Smorawińskim w 75. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej. W tym roku muzeum pozyskało ogromny dar związany z generałem oraz zakupiło od rodziny generała dużą kolekcję przedmiotów osobistych.

#zegaroweopowiesci – to cykl filmowo- felietonowy, przeznaczony dla młodzieży. Krótkie kilkuminutowe fabularyzowane realizacje, krótkie felietony będą świetnym materiałem do powtórki dla maturzystów a dla nieco młodszej publiczności wstęp do nauki historii z podręcznika szkolnego.

Facebook: Muzeum Literackie Bolesława Prusa

Muzeum zaprezentuje fascynujące ilustracje Edwarda Okunia wykonane do „Faraona” Bolesława Prusa. Zaprosi do spaceru z „Lalką” w ręku, tropiąc lubelskie inspiracje, obecne w prusowskiej arcypowieści. Podczas  #spacerzpanemprusem opowiadać będzie ciekawostki i anegdoty dotyczące Prusa. Zaprezentujemy również historię Muzeum Bolesława Prusa oraz Ciekawostki o Ochronce – siedzibie Muzeum Bolesława Prusa. Nie zabraknie także  prezentacji muzealiów, dokumentów na co dzień niepokazywanych.

Facebook: Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

  1. Nagrania „Zasiane historie” dostępne do odsłuchania online; dodatkowo nowe odcinki w każdą sobotę – emisja tuż po godz. 6:00
  1. Publikacja wydawnictwa („Miasteczko Polski Odrodzonej – czyli ekspozycja i zabytki w Muzeum Wsi Lubelskiej o wpływie prawa II Rzeczypospolitej na wartości i życie codzienne”) dostępne on line w wersji PDF.
  1. Filmy archiwalne z Muzeum (umieszczane na bieżąco w kolejnych tygodniach)
  1. „A historia gada z baśnią” – powieść w odcinkach publikowana dwa razy w tygodniu w każdy wtorek i czwartek.
  1. Seria filmów dotycząca tradycyjnych przygotowań do świąt Wielkanocnych pt.: „Alleluja/Wielkanoc pod strzechą”. Filmy zostaną opublikowane według harmonogramu:

02.04 2020 – Wielki Post w tradycji ludowej (pod warunkiem zrobienia nagrania do dnia 31 marca);

04.04.2020 – Palmy wielkanocne – film instruktażowy/warsztatowy;

06.04.2020 – Pająki – film instruktażowy/warsztatowy;

07.04.2020 – Pisanki metodą woskową – film instruktażowy/warsztatowy;

08.04.2020 – Pisanki „wydrapywanki” – jw.

09.04.2020 – Pieczywo wielkanocne (baby) – krótki filmik z wpisem dot. receptury i wypieku.

  1. Instagram – krótkie informacje dotyczące zabytków ze zbiorów Muzeum.
  1. W przygotowaniu: akcja „Sentymenty” skierowana do naszych odbiorców z portalu społecznościowego Fb, polegająca na zachęcaniu do przesyłania drogą elektroniczną zdjęć przedwojennych pamiątek rodzinnych wraz z opisami ich historii. Najciekawsze będą publikowane na stronie internetowej MWL.
  2. Trwają rozmowy z TVP1 na temat realizacji reportażu dotyczącego tradycji wielkanocnych, który byłby emitowany w Wielką Sobotę.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzy Dolnym

Nawiązano współpracę ze szkołami w Kazimierzu, Janowcu i Wilkowie w zakresie wsparcia działalności edukacyjnej z przedmiotów: historia, plastyka, przyroda. Pracownicy merytoryczni Muzeum przygotowują karty pracy dla uczniów w oparciu o posiadane muzealia – we współpracy z nauczycielami przedmiotów. Karty zadań będą sukcesywnie udostępniane na stronie internetowej oraz na muzealnym facebooku (karty zadań są w trakcie opracowywania).

W strukturach Muzeum Nadwiślańskiego znajduje się jedyne na Lubelszczyźnie Muzeum Przyrodnicze, które przygotowało następujące propozycje w zakresie edukacji przyrodniczej:

konkurs plastyczny dla dzieci „Kto widział mrówkolwa?”.

– lekcje muzealne, do których materiały będą udostępnione na stronie internetowej Muzeum w zakładce Aktualności (do pobrania).

Tematy lekcji muzealnych:

– wąwozy jako formy ukształtowania terenu;

– rośliny zwiastujące wiosnę; 

– dolina rzeki Wisły (i wszystko z nią związane);

– Kazimierski Park Krajobrazowy.

Udostępniamy przewodniki po oddziałach i kolekcjach muzealnych:

Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym

Przewodnik po Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym

Przewodnik po Zamku w Janowcu

Przewodnik po Oddziale Grodzisko Żmijowiska

Przewodnik „Szlak Marii i Jerzego Kuncewiczów”

W zakresie wystawiennictwa prowadzimy działalność on line w ograniczonym zakresie. Aktualna strona internetowa Muzeum Nadwiślańskiego nie pozwala na przygotowanie aplikacji wirtualnego zwiedzania ekspozycji muzealnych. Obecnie trwają prace nad budową nowej strony internetowej oraz prace związane z digitalizacją zbiorów (w b.r. Muzeum pozyskało środki na zakup sprzętu do digitalizacji i prace digitalizacyjne w ramach programu MKiDN „Kultura cyfrowa”). Wirtualne zwiedzanie wprowadzimy po zakończeniu realizacji nowej strony internetowej oraz wykonaniu niezbędnych fotografii. W tej chwili udostępniamy jedynie wirtualne zwiedzanie Domu Kuncewiczów oraz wystawę zdjęć Edwarda Hartwiga ze zbiorów własnych:

Od poniedziałku 30 marca rozpoczynamy na stronie internetowej akcję „Eksponat tygodnia”, w ramach której będziemy promować najcenniejsze eksponaty muzealne z różnych dziedzin wraz z opisami, ciekawostkami z nimi związanymi itp.

W poniedziałek/wtorek nasza oferta pojawi się na stronie muzealnictwo.com

Szukajcie także informacji na rządowej stronie przeznaczonej Kulturze („Zostań w domu, sztuka przyjdzie do Ciebie”).

Oddziały i działy Muzeum Nadwiślańskiego są aktywne na portalach społecznościowych, na których umieszczane są informacje z zakresu edukacji muzealnej i promocji:  

Blog Oddziału Domu Kuncewiczów

instagram Oddziału Dom Kuncewiczów

instagram Oddziału Przyrodniczego

intagram Oddziału Grodzisko Żmijowiska

instagram Oddziału KamienicaCelejowska

instagram Działu Edukacji Muzealnej

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wirtualna wizyta w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Miłośnikom Muzeum Zamoyskich w Kozłówce proponujemy wirtualne przyjrzenie się wnętrzom pałacu czy poznanie historii eksponatów, które znajdują się w Muzeum w Kozłówce, a których nie zdążymy obejrzeć podczas wizyty.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE PAŁACU

Na naszej stronie internetowej w można odbyć wirtualną wizytę po pałacu i przyjrzeć się dokładnie wszystkim pomieszczeniom. Atutem tego rozwiązania jest możliwość zobaczenia wnętrz, które nie są pokazywane podczas zwiedzania z przewodnikiem lub mijamy je bez dokładnego oglądania, jak łazienki, kredens czy pokój egzotyczny. W tej zakładce są również dostępne wirtualne spacery po parku i dziedzińcu.

Dodatkowo każde z pomieszczeń jest dokładnie opisane w zakładce EKSPOZYCJE STAŁE – może być to świetne utrwalenie wiedzy dla tych, którzy często odwiedzają Muzeum, albo wprowadzenie dla tych, którzy dopiero planują wizytę w Kozłówce.

W ramach portalu zwiedzajlubelskie.pl można zobaczyć także inne muzea i miejsca w regionie.

WIEDZA

W zakładce WIEDZA znajdziemy informacje o POSTACIACH związanych z Kozłówką i jej historią. Oprócz znanych osób z rodu Zamoyskich znajdują się tam m.in. informacje o tajnym nauczaniu i pobycie księdza Wyszyńskiego w Kozłówce podczas wojny, o historii kucharza pracującego w majątku czy zamiłowaniu arystokracji do czworonożnych pupilów.

Zakładka SZTUKA zawiera opisy najciekawszych obiektów znajdujących się w Muzeum. Prezentujemy tam nie tylko obrazy, ale także takie ciekawostki jak porady kosmetyczne z lat 20-tych XX w., francuskie wydanie „Chaty Wuja Toma” z 1907 r., przepis na marmoladę pomarańczową po angielsku, informacje o meloniku prezentowanym w Sypialni Hrabiego czy pięknym, orientalnym fotelu projektu Carlo Bugattiego, a nawet o muszli klozetowej z wzorem chryzantem.

GALERIA CYFROWA

Zapraszamy także do naszej GALERII CYFROWEJ gdzie na archiwalnych fotografiach zobaczycie klimat minionych lat oraz dawne sposoby spędzania czasu w domu.

WYDAWNICTWA

Dla tych, którzy wolą spędzać wolny czas z książką w ręku proponujemy nasze WYDAWNICTWA o Kozłówce, dziejach ziemiaństwa na Lubelszczyźnie i nie tylko.

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Muzeum w Kozłówce aktywnie działa także w mediach społecznościowych, gdzie pokazuje pracę instytucji od kuchni. Na profilu facebookowym królują pawie, a na You Tube możecie obejrzeć archiwalne odcinki „Kuchni Hrabiego”, które mogą być inspiracją do kreatywnego gotowania w domu.

Strona internetowa

Galeria Cyfrowa

Facebook: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Teatr Muzyczny w Lublinie

Facebookowa Scena Teatru Muzycznego w Lublinie!
Na dobry początek muzycznej podróży fragmenty koncertu „Czy można w taką noc… Zakochać się?” oraz operetki „Kraina Uśmiechu”.
Koncert „Czy można w taka noc… Zakochać się” – był pierwszą premierą zaproponowaną przez Dyrektor Kamilę Lendzion, a po raz pierwszy zaprezentowany widzom 30 i 31 grudnia 2019 r. W koncercie wystąpili znani i uwielbiani przez lubelską publiczność soliści m.in.: Anna Barska, Agnieszka Kurkówna, Agnieszka Padzińska, Dorota Szostak-Gąska, Andrzej Witlewski, Jarosław Cisowski, Jakub Gąska. Na scenie pojawił się cały Zespół Teatru Muzycznego w Lublinie: Chór, Balet oraz Orkiestra  pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Żegnając stary rok zabraliśmy widzów na Broadway! Dosłownie! Porywająca muzyka, przepiękne stroje, niezwykle energiczne układy taneczne, szalone sceny i … Schody, schody, schody! Było magicznie!
Z kolei operetka „Kraina Uśmiechu” Franza Lehára, w reżyserii Joanny Lewickiej, była najważniejszą premierą sezonu artystycznego 2019/20, nad którą patronat objęli Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski oraz Konsul Republiki Austrii w Lublinie – Piotr Majchrzak. Historia miłości Lizy Lichenfelds i księcia Su-Czonga oraz księżniczki Mi i porucznika Gustawa von Pottensteina zachwyciła widzów. Kolejny raz magia zagościła na naszej scenie! To właśnie wtedy do naszego zespołu dołączyli fantastyczni soliści: Paulina Janczaruk, Sławomir Naborczyk, Dawid Kwieciński i Łukasz Ratajczak.
Miłego odbioru!

Przygotowaliśmy też niespodziankę dla dzieci – widowisko muzyczne „”Bajkolandia”. To propozycja skierowana jest zarówno do widzów najmłodszych jak i ich rodziców, dziadków, a także kadry pedagogicznej. To niezwykle barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko muzyczne, z udziałem solistów, chóru, baletu oraz orkiestry. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć i zobaczyć m.in. największe hity muzyki filmowej. W programie koncertu oczywiście nie zabraknie przebojów z naszego bajkowego repertuaru. Czekamy na Was, bo to jedyna i niepowtarzalna okazja, aby ujrzec razem na sceniebohaterów filmów, którzy podbili serca dziecięcej i dorosłej widowni. Bajkolandia to moc wrażeń, niezapomnianych przeżyć i wspaniała zabawa!

Pragniemy również poinformować ,że jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów dotyczących nowego projektu we współpracy z Centru Spotkania Kultur w Lublinie, a dotyczyć on będzie tematu nagrywania lektur dla młodzieży(szczegóły wkrótce)

Pragniemy poinformować, że Teatr Muzyczny w Lublinie dołączył się do walki z koronowirusem dzieki akcji „szyjemy maseczki”. Materiał zdobyty i dostarczony przez dzielnych wolontariuszy z grupy utworzonej na fejsbuku pod nazwą Pomoc Służbom Medycznym Lublin!

Teatr im. Juliusz Osterwy w Lublinie

Informację o działaniach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie ONLINE:

nagranie spektaklu „Mistrz i Małgorzata”

historia teatru autorstwa Anny Nowak i Tomasza Śpiewaka

Większość naszych działań online odbywa się na profilu teatralnym na Facebooku:

Opis

W jednej z najgorszych dzielnic Londynu mieszka Tomek Canty – chłopiec, który żebraniem i kradzieżami musi zarabiać na rodzinę. W tym samym czasie na dworze królewskim żyje młody książę Walii Edward, syn Henryka VIII. Pewnego dnia zupełnie przypadkiem chłopcy się spotykają, okazuje się, że są niemal identyczni. W wyniku zamiany strojów książę trafia na bruk, a żebrak na salony. Jak poradzą sobie z nową rzeczywistością? Czy uda im się wrócić do normalnego życia, czy już zawsze będą musieli udawać kogoś, kim nie są?

Realizatorzy:

reżyseria: Paweł Aigner
scenografia: Pavel Hubička
kostiumy: Zofia de Ines
muzyka: Piotr Klimek
przekład, adaptacja i teksty piosenek: Malina Prześluga
przygotowanie wokalne: Izabela Urban
układ pojedynków: Tomasz Bielawiec

Kolejne planowane transmisje to „Kupiec wenecki” Wiliama Szekspira – jesteśmy w trakcie uzyskiwania zgód na transmisję od twórców i ZAIKS

Teatr ma do dyspozycji nagrania spektakli techniczno-archiwalne, które niestety nie są najlepszej jakości.

– nagrania fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – aktorzy recytują fragmenty swoich ról (publikacje do końca marca):

fragment „Witold”

fragment „Zygmunta refleksje”

fragment „globus się zbliża”

– cykl dla najmłodszych – Bajki czyta Dorota Ignatjew – dyrektor teatru:

„Bajka na dobranoc”

„Bajka (tym razem) na dzień dobry”

Cykl „Anegdoty i ciekawostki teatralne” przygotowany przez Annę Nowak – część 1

1 kwietnia rusza cykl czytania literatury polskiej i światowej przez aktorów naszego teatru:

Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie

W ramach dodatkowej działalności edukacyjnej, która wspomaga lekcje muzyki dla pozostających w domach uczniów szkół ogólnokształcących i muzycznych, Filharmonia Lubelska zamieszcza na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych materiały związane z edukacją muzyczną. Oprócz tego, w ramach akcji „zostań w domu” publikujemy utwory, których słuchacze nie mieli możliwości usłyszeć w Filharmonii z powodu epidemii i związanej z nią przerwy w działalności koncertowej.

S. PROKOFIEW – PIOTRUŚ I WILK (6.12.2019)

Sergiusz Prokofiew – Piotruś i Wilk – baka dla dzieci (całość)

Zostań w domu – zapraszamy do wirtualnej Filharmonii – cz. 1

Zostań w domu – zapraszamy do wirtualnej Filharmonii – cz. 2

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży można śledzić na Facebooku Filharmonii Lubelskiej Dzieci i Młodzieży

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Na naszej stronie www.spotkaniakultur.com oraz profilu na Facebooku na bieżąco informujemy o przełożonych/odwołanych wydarzeniach oraz przedstawiamy propozycje kulturalne w ramach akcji #zostańwdomu. Bierzemy aktywny udział w akcjach społecznościowych #trzymambilet #wspieramkulturę.

  • Wystawy:

Każdy chętny może odbyć wirtualny spacer po wystawie znakomitej polskiej kostiumolożki Zofii de Ines: „Forma-Kolor-Kostium. Zofia de Ines”.

– Od soboty zostało udostępnione wirtualne oprowadzanie po wystawie autorstwa oscarowych scenografów Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego „KSZTAŁT ILUZJI. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński” z komentarzem dyr. Mariusza Drzewińskiego.

Prezentujemy galerie zdjęć z wystawy „NEONart” oraz zdjęcia z Galerii Saskiej (plakaty wybitnego grafika i plakacisty Lecha Majewskiego).

  • Domowe Laboratorium Zabawy

Codziennie publikujemy nowe propozycje aktywnego spędzania czasu w gronie rodzinnym w ramach Domowego Laboratorium Zabawy:

Bottle Flip Challenge

Ping-pong race

Podrzucanie ołówków. Liczy się refleks!

Piramida z nakrętek od śrub. Im szybciej, tym lepiej

Sortowanie kolorów. Kto pierwszy, ten lepszy!

Piramida z kubków. Kto szybciej ułoży

  • Koncerty:

Udostępniamy koncert Kamila Bednarka „MTV Unplugged BEDNAREK”, który odbył się w CSK w 2018 roku

  • Przypominamy galerie zdjęć wyjątkowych koncertów i wydarzeń w CSK:

Seal (galeria zdjęć z koncertu)

Koncert operowy Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna

Upadek muru lubelskiego

Udostępniamy możliwość obejrzenia teatralnej adaptacji „Mistrza i Małgorzaty” – słynnej powieści Michaiła Bułhakowa w reżyserii Artura Tyszkiewicza.

–  Sobańska & Sławiński – Anegdoty z planu filmowego – „Zimna wojna”

–  Sobańska & Sławiński – Anegdoty z planu filmowego – „IDA”

–  Sobańska & Sławiński – Anegdoty z planu filmowego – „W ciemności”

–  Sobańska & Sławiński – Anegdoty z planu filmowego – „Zimna wojna” – Zdjęcia plenerowe w Paryżu .

W najbliższym czasie planujemy m.in:

  • nagrać i udostępnić online audiobooki z wybranymi lekturami szkolnymi (we współpracy z aktorami Teatru Muzycznego w Lublinie),
  • nakręcić wirtualną panoramę Lublina z naszych „podniebnych tarasów”,
  • zmontować komentarze do poszczególnych neonów z wystawy NEONart,
  • udostępnić najmłodszym kolorowanki z charakterystycznymi elementami CSK.

 Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice

Szanowni Goście, Sympatycy, Widzowie i Odbiorcy naszej działalności artystycznej i pedagogicznej!

Funkcjonujemy dziś, tak jak cały świat, w oblężeniu zarazą koronawirusa. Działalność na żywo jest zawieszona. Pracujemy zdalnie acz intensywnie. Krok po kroku wprowadzamy system wirtualnego upowszechniania naszej działalności przy użyciu platform internetowych i mediów społecznościowych.

Będą to:

  • Wirtualne zwiedzanie teatralnych i zabytkowych przestrzeni w Gardzienicach (Pałac – Spichlerz – Szopa – obie Oficyny – Park – Ogrody)
  • Udostępnianie materiałów archiwalnych pt. „Dawność i pradawność” (fragmenty przedstawień z lat 70-tych i 80-tych, dokumenty naszej działalności we wspólnotach rdzennych w Polsce i na różnych kontynentach – pt. „od Apeninów do Andów”)
  • E-edukacja teatralna
    – przypomnienie warsztatów dla młodzieży, przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”, odbywającego się co roku w Gardzienicach, prowadzonego przez  Stowarzyszenie Architekci Kultury ze Świdnika-  analityczne „rozgryzanie” przez reżysera z udziałem aktorów, enigmatycznych i niejasnych tekstów dramatów, zgodnie z przesłaniem Wyspiańskiego z „Wyzwolenia”: „Bo nie ma takiej myśli niejasnej, której by człowiek, myślący jasno i wyraziście, nie przenikał i nie rozumiał”– lekcje z cheironomii

        – praca nad głosem

        – opowieści o najstarszych tekstach-skarbach kultury europejskiej, które tę kulturę ukonstytuowały, w tym teksty antyczne VII – VI – V w. pne. i późniejsze

  • Reportaże filmowe i fotograficzne z występów Teatru „Gardzienice” w różnych krajach świata
  • Filmowe i fotograficzne reportaże z prób do spektakli, treningów aktorskich i działań próbom towarzyszących pt. „Przymierze teatru z życiem”  
  • Transmisje przedstawień z naszego repertuaru, zarejestrowanych przez Telewizję, NINA oraz innych producentów. Transmisje będą nadawane w dniach, na kiedy zapowiedziane były spektakle w Gardzienicach na żywo. 
    – Najbliższe – w dniach 3 i 4 kwietnia 2020, g. 19.00 i 20.00) 
  • Zwiedzanie wystaw w Galerii „Gardzienice„, na podstawie materiałów archiwalnych

Miejsca i kanały wymienionych prezentacji będą sukcesywnie przedstawiane na stronie internetowej Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice i fanpage’u Teatru „Gardzienice” na Facebooku.

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

udostępnia sukcesywnie w sieci archiwalne spektakle teatralne, widowiska i występy zespołów.

Przykładowe linki: 

2) przygotowuje nagrania warsztatów i porady instruktorów WOK, które również zostaną udostępnione on-line;
3) organizowane są nowe formy konkursów do których uczestnicy mogą przygotowywać się w domu (tj. literackie, poetyckie i plastyczne)  

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie

Link do nowego materiału na stronie WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie odsyłającego do platformy Ibuk Libra – wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN, umożliwiającej całodobowy dostęp do zasobów z różnych dziedzin wiedzy – publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych i beletrystycznych. Serwis jest zaawansowanym narzędziem pracy z tekstem. Pozwala m.in. na: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN. Materiał zamieściliśmy o celem przypomnienia  czytelnikom możliwościach korzystania z tej platformy, informacja Ibuk Libra jest obecna na stałej podstronie naszej Biblioteki.

Zamieściliśmy ponadto nowy odcinek w ramach Domowego Narodowego Czytania

Codziennie zamieszczamy nowe materiały na Facebooku Biblioteki aktywizujące czytelników, a odnoszące się głównie do działań bibliotekarzy WBP, zachęcające m.in. do korzystania z bibliotecznych katalogów, baz danych, biblioteki cyfrowej etc.

  1. Domowe „Narodowe Czytanie” na stronie www Biblioteki, a także na Facebooku instytucji, publikujemy teksty o książkach, o czytaniu, o zaletach i przyjemnościach kontaktu z książką – nie tylko drukowaną. Sięgamy do naszych domowych bibliotek, przypominamy zapomnianych pisarzy, wspominamy lekturowe fascynacje, które mogą się stać także udziałem naszych czytelników. Dotychczas  ukazało się 8 odcinków „Domowego Narodowego Czytania”:
    Domowe Narodowe Czytanie, czyli Czytaj na zdrowie! ;
    Czytnik w czasach zarazy (Domowe Narodowe Czytanie, odc. 2);
    Domowe Narodowe Czytanie – kto nadaje? (DNC, odc. 3);
    Mało znane oblicza historii w fabularnej odsłonie (Domowe Narodowe Czytanie, odc. 4);
    Goście DNC: Joanna Zętar i Monika Śliwińska (Domowe Narodowe Czytanie, odc. 5) ;
    Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty (Domowe Narodowe Czytanie, odc. 6) ;  
    Gość DNC: Zośka Papużanka (Domowe Narodowe Czytanie, odc. 7) ;
    Międzynarodowy Dzień Teatru w DNC (Domowe narodowe Czytanie, odc. 8)
  2. Informacje katalogowe o publikacjach przechowywanych w Bibliotece (uzupełniane na bieżąco).
  3. Dostęp do 26 739 publikacji zdigitalizowanych w Bibliotece Cyfrowej WBP i ponad 200 tysięcy publikacji zdigitalizowanych w Lubelskiej Bibliotece Wirtualnej.
  4. Na stronie www Biblioteki zamieściliśmy również zestawienie bibliotek cyfrowych, które ma pomóc Czytelnikom odnaleźć potrzebne materiały w wersji zdigitalizowanej.
  5. Wszelkie informacje dotyczące działań WBP można też znaleźć na Facebooku instytucji.