Warsztaty wakacyjne dla uchodźców z Ukrainy

Informujemy, że Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – pełniąca rolę Operatora Programu Edukacja – ogłasza „Zaproszenie do składania wniosków w trybie konkursowym na „Organizację wakacyjnych warsztatów edukacyjnych dla uchodźców ukraińskich przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”. 

Konkurs ruszy 29 kwietnia 2022 r. i potrwa do 22 maja br.

W związku z kryzysem uchodźczym wywołanym agresją zbrojną Rosji na niepodległe państwo Ukrainy, granicę Rzeczypospolitej Polskiej przekroczyło blisko 3 mln uchodźców. Ze względu na płeć i wiek imigrantów (kobiety i dzieci) wyzwaniem będzie organizacja i aktywizacja dzieci oraz ich mam w okresie wakacji.

Zamknięcie placówek opiekuńczo-wychowawczych w tym okresie może wpłynąć bezpośrednio na stan psychiczny dzieci uchodźców oraz ich matek, które z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dziećmi nie będą mogły świadczyć pracy. Odpowiadając na tę potrzebę, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, pełniąca rolę Operatora Programu Edukacja zaprasza wszystkie zainteresowane podmioty, spełniające kryteria kwalifikowalności, do składania wniosków w trybie konkursowym na organizację wakacyjnych warsztatów edukacyjnych dla uchodźców ukraińskich przebywających na terytorium RP.

Konkurs projektów odpowiada na zidentyfikowane problemy wskazane dla dwóch dominujących grup uchodźców przebywających na terytorium Polski, czyli kobiet i ich dzieci:

  1. Tworzenie lokalnych inicjatyw integrujących uchodźców z Ukrainy ze społecznością lokalną.
  2. Kształtowanie kompetencji niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym.
  3. Wspieranie wielopłaszczyznowego rozwoju rówieśniczych grup ukraińskich dzieci.

Projekty w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej NMF i MF EOG 2014-2021 mogą rozpocząć się nie wcześniej niż 16 czerwca 2022 r. oraz muszą zakończyć się w terminie 30 dni kalendarzowych od daty zakończenia ostatniego turnusu jednakże nie później niż 30 listopada 2022 r. Czas trwania jednego turnusu (warsztatu) wynosi od 7 do 14 dni kalendarzowych. Wnioskodawca w ramach jednego wniosku może zaplanować organizację od 1 do 4 turnusów , realizowanych jeden po drugim w okresie lipiec-sierpień 2022 dla grup nie większych niż 90 osób każda (od 20 do 30 kobiet oraz od 20 do 60 dzieci w grupie).

Przypominamy, że Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) i Norweski Mechanizm Finansowy (NMF) na lata 2014-2021 to źródła bezzwrotnej pomocy dla Polski pochodzącej z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) będących zarazem członkami EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), tjNorwegii, Islandii i Liechtensteinu

Fundusz Współpracy Dwustronnej został ustanowiony na podstawie umowy pomiędzy Komitetem Mechanizmu Finansowego i Norweskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (Krajowym Punktem Kontaktowym), w celu wzmocnienia stosunków dwustronnych między Państwami-Darczyńcami a Państwami-Beneficjentami, m.in. poprzez wspólną realizację projektów z podmiotami z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Dofinansowanie projektów pokrywa do 100% całkowitego, kwalifikowalnego kosztu projektu.

Termin końcowy na złożenie wniosku to 22.05.2022 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdą Państwo na stronie Operatora Programu Edukacja. (link otwiera się w nowym oknie)