Regiony rewitalizacji – podsumowanie zadania realizowanego przez Województwo Lubelskie

Ostatniego dnia 2022 roku dobiegnie końca realizacja Zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych, którego Beneficjentem od początku roku 2020 jest Województwo Lubelskie. W ramach zadania gminy z naszego regionu, które przygotowują Gminne Programy Rewitalizacji, mogły uczestniczyć w spotkaniach edukacyjnych i indywidualnym doradztwie w zakresie przygotowania tego dokumentu. Dzisiaj z inicjatywy Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja podsumowująca realizację tego zadania.

Wsparcie w ramach rewitalizacji

Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, który jest prowadzony w sposób kompleksowy poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowany terytorialnie, prowadzony przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR). Uchwalenie tego dokumentu przez gminę będzie podstawowym warunkiem uzyskania wsparcia w zakresie rewitalizacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Za wdrażanie projektu „Regiony rewitalizacji” odpowiedzialne jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Częścią ww. projektu jest zadanie realizowane przez Województwo Lubelskie, wspierające gminy w przygotowaniu tego dokumentu.

W ramach nowej perspektywy Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 mamy ponad 130 mln euro na rewitalizację. Przez dwa lata gminy szkoliły się jak napisać Gminne Programy Rewitalizacji. Dziś podsumowaliśmy ten czas mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego skorzystali ze wsparcia edukacyjnego w czterech modułach tematycznych:

  1. Narzędzia ustawy o rewitalizacji,
  2. Monitorowanie i ewaluacja w rewitalizacji,
  3. Zarządzanie i włączenie społeczności lokalnej,
  4. Dostępność w rewitalizacji.

Łącznie podczas 75 dni szkoleniowych (600 godzin dydaktycznych) realizowanych w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu ze wsparcia edukacyjnego skorzystało 829 przedstawicieli 184 gmin. Ponadto 79 chętnym gminom udzielono indywidualnego wsparcia doradczego w zakresie przygotowania GRP. Wsparcie to będzie przydatne przy przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do przedłożenia do Instytucji Zarządzającej podczas aplikowania o środki z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027, gdzie na rewitalizację przeznaczono ponad 130,5 mln euro.

Od 1 stycznia 2024 roku działania rewitalizacyjne z funduszy europejskich będzie można realizować wyłącznie na podstawie Gminnych Programów Rewitalizacji. Mając tego świadomość, zdecydowaliśmy się przeszkolić w zakresie pisania takich dokumentów 213 gmin w naszym regionie. W tym momencie przystępujemy do wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego, a gminy kończą pisanie swoich Gminnych Programów Rewitalizacji – podsumowała zadanie dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Anna Brzyska.

Eksperci o rewitalizacji

Lubelskie Centrum Konferencyjne gościło dziś ekspertów oraz praktyków z dziedziny rewitalizacji. Podczas konferencji omówiono następujące tematy:

  • Rola Instrumentów Terytorialnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 – Anna Sulińska-Wójcik, Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Regionalnych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  • Rewitalizacja w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 –Anna Brzyska, Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym (RPO), Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
  • Realizacja Zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych z perspektywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – Kamil Wieder, Naczelnik Wydziału Wsparcia JST w Departamencie Programów Pomocowych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  • Rewitalizacja w gminach miejskich i w gminach wiejskich – propozycje na przyszłość – Bogumiła Krystek-Kucewicz, Instytut Rozwoju Miast i Regionów
  • Podsumowanie realizacji Zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych w województwie lubelskim – Magdalena Widuch i Dagmara Bieńkowska, Centrum Doradztwa Strategicznego, s.c.
  • Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji – Adam Sapeta, Koordynator Centrum Kompetencji, Narodowy Instytutu Dziedzictwa w Rzeszowie
  • Dobre praktyki w zakresie rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: Realizacja LPR w Mieście Radzyń Podlaski – Jerzy Rębek, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski
  • Dobre praktyki w zakresie rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: Realizacja GPR w Gminie Jastków – Teresa Kot, Wójt Gminy Jastków.

Transmisja z konferencji dostępna jest na platformie YouTube na kanale Lubelskie Fundusze Europejskie.

Rozbudowa Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

W ramach zadania realizowanego przez Województwo Lubelskie rozbudowana została Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej Województwa Lubelskiego o komponent dotyczący rewitalizacji. Prowadzony jest również serwis internetowy dotyczący rewitalizacji w województwie lubelskim. W ramach realizacji zadania przeprowadzono 54 wizyty monitoringowe w gminach będących w trakcie wdrażania Lokalnych Programów Rewitalizacji (LPR) realizowanych do 2023 roku. Spotkania dotyczyły stanu zaawansowania wdrażania programów, stanu realizacji wskaźników, problemów w realizacji programu oraz przygotowania do przekształcenia LPR w GPR i możliwości realizacji działań rewitalizacyjnych w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Pozyskane informacje zostaną uwzględnione w sprawozdaniach z wizyt i posłużą do sformułowania wniosków na perspektywę finansową na lata 2021-2027.

Za prawidłowy przebieg realizacji zadania odpowiadał Zespół ds. rewitalizacji powołany w ramach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. W jego skład weszło 13 pracowników UMWL: z Departamentu Zarządzania RPO, Departamentu Wdrażania EFRR, Departamentu Wdrażania EFS, Departamentu Strategii i Rozwoju oraz Departamentu Geodezji i Kartografii. Zadanie zostało dofinansowane z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.