Grypa ptaków – złagodzenie ograniczeń

Od 6 kwietnia br. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra rolnictwa łagodzące ograniczenia związane z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Na uchylenie nakazu utrzymywania drobiu w zamknięciu zdecydowano się ze względu na zmniejszoną częstotliwość występowania ognisk grypy ptaków podtypu H5N8, wyższą temperaturę oraz nasłonecznienie, na które wrażliwy jest wirus tej grypy.

Nowe prawo (opublikowane w Dzienniku Ustaw pod poz. 722) uchyla rozporządzenie z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Obecnie obowiązujący dokument przewiduje ogólne środki bioasekuracji, które mają być stosowane przez hodowców drobiu, w celu zabezpieczenia wrażliwego inwentarza przed wystąpieniem grypy ptaków. Drób ma być utrzymywany w sposób ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami (nie oznacza to zamknięcia drobiu) oraz wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Ministerstwo rolnictwa ostrzega jednak, że zagrożenie związane z grypą ptaków nie ustąpiło całkowicie i posiadacze drobiu powinni w odpowiedzialny sposób postępować w swoich gospodarstwach. Od 3 grudnia 2016 r. (od momentu wykrycia pierwszego ogniska HPA1) do 17 marca 2017 r. w Polsce wyznaczono w sumie 65 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu domowego (choroba wystąpiła na terenie 12 województw). Natomiast do 6 marca 2017 r. zanotowano w sumie 68 wystąpień wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 oraz H5N5 u dzikich ptaków.

do-pobraniaDO POBRANIA