Poetka z Wielkolasu laureatką Ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga

Helena Kołodziej – poetka i twórczyni ludowa – znalazła się w gronie wyróżnionych Ogólnopolską Nagrodą im. Oskara Kolberga przyznawanej za szczególne zasługi dla kultury ludowej – 2020 r.

Wyróżnienie to jest prawdziwym „Oskarem” wśród nagród przyznawanych w dziedzinie twórczości ludowej.

Helena Kołodziej pochodzi w Wielkolasu w powiecie lubartowskim. Jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie poezji i plastyki obrzędowej i zdobniczej. Należy do grona uznanych twórców – literatów ludowych i plastyków. Pisze głównie utwory liryczne, satyryczne 

i okolicznościowe, rejestruje dawne ludowe zwyczaje, obyczaje i obrzędy. Tworzy z potrzeby serca, powodowana pragnieniem dzielenia się z najbliższymi swoimi refleksjami. Wielokrotnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im Jana Pocka, otrzymując nagrody i wyróżnienia. 
Poetka z Wielkolasu posiada w swoim dorobku tomiki indywidualne, a jej utwory były publikowane także w antologiach.

Niemniej znaczące miejsce w dorobku Heleny Kołodziej zajmuje sztuka ludowa.  Już w dzieciństwie artystka zapoznała się z wzorami tradycyjnej plastyki obrzędowej i zdobniczej, przyswoiła je i kreatywnie rozwinęła. Wykonuje m.in. palmy wielkanocne, pisanki, pająki, ozdoby choinkowe, rózgi weselne, wycinanki, kwiaty z bibuły, figurki słomiane, kapelusze i koszyczki.  Jej domeną są unikalne wytwory ze słomy.

Helena Kołodziej swoją wszechstronną aktywnością twórczą w znaczącym stopniu przyczyniła się do zachowania dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny.

Laureatce Nagrody im. Oskara Kolberga za rok 2020 serdecznie gratulujemy!