Uczestnicy spotkania dyskutują podczas warsztatów

31 marca Województwo Lubelskie było gospodarzem drugiego spotkania Lokalnej Grupy Interesariuszy projektu Tourism4SDG. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kluczowych instytucji regionalnych zaangażowanych w kwestię kierowania turystyką regionalną w kierunku unijnych Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Interesariusze, którzy odwiedzili Urząd Marszałkowski w Lublinie to:

  • Euroregion Roztocze
  • Euroregion Bug
  • Poleski Park Narodowy
  • Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych
  • Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna
  • Katedra Kapitału Intelektualnego i Jakości UMCS w Lublinie
  • Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów”

Po oficjalnym otwarciu przez Zastępcę Dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju, koordynator projektu przedstawił najnowsze wydarzenia i osiągnięcia w projekcie, w tym lutowe, międzyregionalne spotkanie partnerów w Lublinie i opracowane materiały informacyjno – promocyjne. Zaprezentowany został także film promocyjny projektu.

Istotnym punktem spotkania były poznane na wizycie studyjnej Dobre Praktyki z Portugalii i Francji. Lokalni interesariusze mogli usłyszeć o Obserwatorium Turystyki monitorującym działalność turystyczną w Coimbrze, otwartych platformach informacji francuskiego partnera: ZEPHYR i KALIO lub indeksie mierzącym jakość żywności oraz ankiecie mierzącej zadowolenie nie tylko turystów, ale także samych mieszkańców.

Następnie ekspert projektu poprowadził warsztaty oparte na badanych praktykach. Przez godzinę analizowano ich najmocniejsze strony pod kątem realnego potencjału dla naszego regionu. System ZEPHYR został wyróżniony za połączenie prostoty i użyteczności; Food Index for Good wzbudził zainteresowanie jako potrójna korzyść dla lokalnych przedsiębiorstw, klientów i co najważniejsze, dla środowiska.

W celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju turystyki podkreślono ogromną potrzebę pozyskiwania wiarygodnych i dostępnych danych. Ponadto podkreślono, że takie dane powinny być profesjonalnie opracowywane przez dedykowane instytucje we współpracy ze środowiskiem naukowo – badawczym.

Słychać było głosy mówiące: „Chcemy mieć dane i chcemy mierzyć. Wszystko jest realne, jeśli się chce – wyzwaniem jest to, kto to zrobi.”

Jako podsumowanie uczestnicy zostali zachęceni do udziału w tegorocznych spotkaniach partnerskich na Węgrzech i w Łotwie, spotkaniach peer-to-peer i naturalnie kolejnym spotkaniu interesariuszy. Zapowiedziano również intensyfikację prac nad główną misją Tourism4SDG, to znaczy udoskonaleniem systemu monitorowania zrównoważonego rozwoju w turystyce.