Ochrona miejsc pracy w województwie lubelskim

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz dyrektor WUP Andrzej Pruszkowski podsumowali wdrażanie instrumentów wspierających ochronę miejsc pracy w województwie lubelskim oraz przedstawili ich oddziaływanie na regionalny rynek pracy w kontekście zrealizowania wniosków, które wpłynęły do urzędu. Była to także okazja do wręczenia wyróżnień pracownikom służby wsparcia pracy za ich zaangażowanie i niesienie pomocy, zarówno przedsiębiorcom jak i pracownikom.

Marzec 2020 roku jest pamiętną cezurą dla nas wszystkich. Medialne informacje o rozprzestrzeniającej się epidemii świadczyły o tym, że i nasz kraj może stać się areną walki o życie i zdrowie mieszkańców. To właśnie od marca zeszłego roku słowo „koronawirus” na stałe weszło do naszego słownika. Wszechobecny lęk przed zachorowaniem nie był jedynym powodem do zmartwień. Powszechną obawą była perspektywa utraty pracy, a co za tym idzie, niezbędnych środków do utrzymania dla całych rodzin. Pracodawcy w całym kraju informowali urzędy pracy o zamiarze przeprowadzania zwolnień grupowych.

Dlatego, już 1 kwietnia 2020 roku, wchodzi w życie tzw. Tarcza Antykryzysowa. Pakiet rozwiązań przygotowany przez rząd, ma na celu ochronić państwo polskie i obywateli przed skutkami obostrzeń wywołanych pandemią COVID-19. Jednym z jej filarów są: ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwo pracowników oraz finansowanie przedsiębiorców. Tym samym Publiczne Służby Zatrudnienia otrzymały nowe zadania. Oczywistym stało się, że sprawność rozpatrywania wniosków o wsparcie dla pracodawców i przedsiębiorców przełoży się na proporcjonalne ograniczenie przyrostu liczby osób bezrobotnych.

Już od samego początku Wojewódzki Urząd Pracy rozpoczął działania mające na celu wsparcie przedsiębiorców i pracowników. Dzięki sprawnym zmianom organizacyjnym i, przede wszystkim, ogromnym zaangażowaniu pracowników, którzy wykonywali swoje obowiązki często „po godzinach” i w dniach wolnych, udało się uniknąć czarnego scenariusza.

Lubelska Tarcza Antykryzysowa

W czerwcu 2020 roku, Zarząd Województwa Lubelskiego uruchamia Lubelską Tarczę Antykryzysową, której głównym zadaniem jest przyspieszenie i tak już wysokiego w naszym regionie tempa wypłat środków na utrzymanie miejsc pracy. W teren ruszył także „Tarczobus”, mobilny punkt informacyjny, w którym pracownicy WUP udzielali zainteresowanym niezbędnych informacji, koniecznych do prawidłowego i sprawnego aplikowania o wsparcie. Powstała także specjalna strona internetowa

Województwo Lubelskie jako jedno z pierwszych regionów, zwróciło się do Komisji Europejskiej z kompleksowym dokumentem regulującym angażowanie środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na walkę z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. Bezpośrednio na ochronę ponad 31 tys. miejsc pracy w regionie przeznaczonych zostało ponad 144,6 mln zł.

Szczegółowe informacje oraz materiały dostępne są na stronie lubelskie.pl/tarcza

Ciągłość finansowania

Wojewódzki Urząd Pracy, na podstawie szacunków z powiatowych urzędów pracy, występował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o limity środków na finansowanie poszczególnych instrumentów Tarczy Antykryzysowej. Wsparcie zasilane było środkami Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Funduszu Pracy, rezerwy Funduszu Pracy zasilanej środkami EFS. Jak dotąd 22 urzędy pracy (WUP i urzędy powiatowe) rozdysponowały ponad 1 mld 222 mln zł na realizację wniosków, w których ujęto ponad 258 tys. miejsc pracy.