Z kalendarza Lokalnej Grupy Interesariuszy projektu EURE.

Pod koniec lutego odbyło się kolejne spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy (LGI) projektu EURE (Program Interreg Europa). W spotkaniu jak zawsze aktywny udział wzięli przedstawiciele największych miast regionu: Lublin, Biała Podlaska, Zamość, Chełm, Puławy, Łuków, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów.

IV spotkanie LGI poświęcone było zagadnieniom błękitno-zielonej infrastruktury w miastach.

Podczas spotkania oprócz podsumowania stanu prac w 3 semestrze realizacji projektu, uczestnicy poznali dobre praktyki zidentyfikowane w EURE wpisujące się w tematykę spotkania:

  • Park leśny Athalassa – Cypr
  • Naturalne dzielnice w Lugo – Hiszpania
  • Park Luchotin – Czechy
  • Zbiornik retencyjny Vinice – Czechy
  • Park Lobzy – Czechy
  • Programy rehabilitacji miejskiej określone w Planie Generalnym Nikozji – Cypr
  • Park Jaskiniowy Acropolis – Cypr

W anonimowej ankiecie przedstawiciele miast wybrali Zbiornik retencyjny Vinice w Czechach jako najlepszą dobrą praktykę, co ciekawe uczestnicy uznali również powyższe rozwiązanie za najłatwiejsze do wdrożenia w naszym regionie.

Bardzo interesującym uzupełnieniem do rozwiązań przedstawionych w projekcie była prezentacja eksperta z Fundacji Sendzimira pt. Dobre praktyki we wprowadzaniu błękitno – zielonej infrastruktury w miastach. Uczestnikom zaprezentowano kolejne ciekawe, łatwe i efektywne rozwiązania z kraju i świata, m.in. zielone dachy, rozwiązania dla wody deszczowej, różnorodne pasaże roślinne, zielone niecki, ogródki deszczowe i fasadowe, zielone przystanki.

Na zakończenie spotkania zebranym przedstawiono projekt Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 ze szczególnym uwzględnieniem planowanych instrumentów terytorialnych.

Więcej informacji o działaniach w projekcie w tym podsumowanie działań w semestrze 3 znajdą Państwo na stronie EURE.

Serdecznie zapraszamy do lektury!