Wyniki naborów w obszarach Energia i Zmiany Klimatu

Informujemy, że zakończyła się procedura oceny i wyboru wniosków o dofinansowanie złożonych w obszarach Energia w ramach naborów współfinansowanych ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021:

  • Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych i eliminacja indywidualnych źródeł ciepła,
  • Zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW),
  • Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka). 

Łącznie we wszystkich trzech naborach dofinansowanie otrzymało 20 projektów.  Kwota przyznanego łącznie dofinansowania to wyniosła ok. 212,1 mln PLN. Wśród beneficjentów znalazło się Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lubartowie Spółka z o.o. – Projekt: „ Modernizacja źródła wytwarzania ciepła z zastosowaniem wysokosprawnej kogeneracji i OZE w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Lubartowie Sp. z o. o. Przyznane dofinansowanie to 6 875 775 PLN.

Wybrano także do dofinansowania projekty z obszaru Zmiany Klimatu w naborach:

  • Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach,
  • Prowadzenie przez szkoły działań podnoszących świadomość na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Nabory wzbudziły ogromne zainteresowanie Wnioskodawców. Złożono 173 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę 169,6 mln euro. Warto podkreślić, że aż 87 wniosków zostało złożonych w partnerstwie z podmiotami z Państw Darczyńców. W obszarze Zmiany Klimatu dofinansowanie otrzymało 25 projektów (19 w ramach zielono-niebieskich inwestycji oraz 6 w ramach działań proklimatycznych w szkołach).

Na liście rezerwowej znalazły się: Gmina Świdnik z projektem Rozwój Zielono-Niebieskiej Infrastruktury (przyznane  dofinansowanie to 8 133 403,52 PLN); Miasto Chełm – projekt” Rewitalizacja Parku Międzyosiedlowego – Os. XXX-lecia w Chełmie” (dofinansowanie:  8 499 945,17 PLN) oraz Gmina Piaski – projekt „Gmina z Klimatem – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Piaski” (dofinansowanie: 3 817 219,25 PLN). Natomiast w konkursie „Prowadzenie przez szkoły działań podnoszących świadomość na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków” na liście rezerwowej znalazła się Gmina Lublin z projektem „KlimatoLUbni – inspiruje nas zieleń!” (dofinansowanie 1 206 667,24 PLN).

Obecnie NFOŚiGW przystępuje do podpisywania umów z Beneficjentami. Pozostałe projekty ocenione pozytywnie znajdują się na liście rezerwowej i w przypadku pojawienia się dodatkowych środków lub oszczędności w Programie kolejni wnioskodawcy będą zapraszani do podpisania umów o dofinansowanie.

Wszystkim wnioskodawcom gratulujemy przygotowania projektów!