Program Erasmus+ i Europejski Korpusu Solidarności

15 kwietnia br. odbyła się inauguracja nowej perspektywy finansowej 2021-2027 europejskich programów edukacyjnych. Tym samym oficjalnie zostały przedstawione założenia i zasady finansowania projektów ze środków programu Erasmus + i Europejskiego Korpusu Solidarności w najbliższych latach.

Celem programu Erasmus+ jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są uprawnione instytucje, organizacje publiczne i prywatne wspierające edukację formalną oraz uczenie się nieformalne osób w każdym wieku.

25 marca bieżącego roku Komisja Europejska ogłosiła budżet programu na lata 2021–2027, który wynosi 26,2 miliarda euro. Tym samym Program nie stał się przedmiotem  cięć budżetowych. Wraz z nową perspektywą finansową poszerzone zostały założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny i urozmaicony, a także bardziej cyfrowy. Program obejmuje swoim zasięgiem kilka sektorów: edukację szkolną, kształcenie i szkolenia zawodowe, szkolnictwo wyższe, edukację dorosłych, młodzież, sport oraz zakłada wsparcie w ramach inicjatywy Jean Monnet. Tym samym oferuje możliwości rozwoju dla wszystkich.

Narodową Agencją Programu Erasmus+ w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Na terenie województwa lubelskiego znajduje się regionalny punkt informacyjny Narodowej Agencji Programu Erasmus + i Europejskiego Korpusu Solidarności. Jest nim Zamojskie Towarzystwo Oświatowe.

Bardziej szczegółowe informacje na temat programu znajdą Państwo na stronie  oraz na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.