Poznajmy projekt REC4EU!

Pod koniec sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy projektu REC4EU, nowego projektu, w którym Województwo Lubelskie jest partnerem.

Projekt Renewable Energy Communities for EU regions czyli Społeczności Energii Odnawialnej dla regionów UE został zaakceptowany w pierwszym naborze wniosków w ramach Programu Interreg Europa 2021-2027 w Celu 2 Polityki Spójności: „Bardziej przyjazna dla Środowiska niskoemisyjna Europa”, cel szczegółowy: „Promowanie odnawialnych źródeł energii”.

W spotkaniu udział wzięły instytucje z regionu zainteresowane tematyką OZE i wspólnot energetycznych m.in. przedstawiciele: Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Politechniki Lubelskiej, Urzędu Regulacji Energetyki, Biura Zarządzania Energią  Urzędu Miasta Lublin, Łęczyńskiego Klastra Energii i Klaster Energii Niemce.

Na początku spotkania koordynatorka projektu z Departamentu Strategii i Rozwoju przedstawiła najważniejsze informacje nt. projektu, którego celem jest wspieranie powstawania obywatelskich wspólnot energetycznych, tworzonych w celu produkcji, dostaw, dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych oraz jej współdzielenie i konsumpcję przez obywateli we współpracy z władzami publicznymi i MŚP.  Docelowo, Obywatelskie Wspólnoty Energetyczne (OWE) mogą pomóc w odejściu od scentralizowanego systemu produkcji energii oraz lepszym wykorzystaniu i zmniejszeniu kosztów jej wytwarzania, angażując obywateli w rolę prosumentów. REC4EU ma przyczynić się do zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i przejścia na gospodarkę o zerowej emisji dwutlenku węgla, zgodnie z polityką spójności UE.

By osiągnąć cel 8 partnerów z 7 krajów UE tworzy partnerstwo o dużym zasięgu i zróżnicowaniu pod względem doświadczenia. Liderem projektu jest Regionalny Zakład Gospodarowania Zasobami i Odpadami (Włochy) zaś pozostali partnerzy projektu, to Rząd Regionalny Toskanii (Włochy),  Słowacka Agencja Energetyki i Innowacji,  Rada Regionalna w Tampere (Finlandia),  Energie Commune (Belgia), Andaluzyjska Agencja Energetyczna (Hiszpania), Lokalna Agencja Energii i Klimatu (Francja).

Podczas drugiej prezentacji pracownik Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych przybliżył zebranym kształtowanie polityki energetycznej w województwie lubelskim, oparte o rozwój społeczności energetycznych.

Ostatnim i najważniejszym punktem spotkania była prezentacja przez przedstawicielkę Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wstępnej wersji analizy SWOT na temat wspólnot energetycznych w regionie.  Analiza była przeprowadzona w 4 obszarach:

  • techniczne (integracja systemów, wykorzystanie technologii IT do celów optymalizacyjnych itp.);
  • regulacyjne (transpozycja przepisów, zaangażowane różnych poziomów zarządzania, połączenie sektora publicznego i prywatnego);
  • ekonomiczne (inwestycyjne, eksploatacyjne);
  • społeczne (akceptacja społeczna, zmiana podejścia, aktywne zaangażowanie, lokalni liderzy).

Na koniec spotkania odbyła się owocna dyskusja, podczas której nasi doświadczeni regionalni interesariusze mieli możliwość zgłaszania swoich uwag i uzupełnień do dokumentu.

Wszystkie spostrzeżenia były bardzo cenne i zostaną uwzględnione, a Lokalna Grupa Interesariuszy będzie spotykać się przez najbliższe 3 lata regularnie raz w semestrze, by śledzić postępy projektu i wspierać jego realizację swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Więcej informacji o projekcie Renewable Energy Communities for EU regions-strona anglojęzyczna (link otwiera się w nowym oknie)