Podsumowujemy i patrzymy w Przyszłość po II Naborze w Programie Interreg Europa

12 grudnia 2023 roku Komitet Monitorujący program Interreg Europa 2021-2027 zatwierdził warunkowo do dofinansowania 78 ze 146 wniosków złożonych w drugim naborze (15 marca – 9 czerwca 2023 r.).

Z Polski w projektach uczestniczyć będzie 40 partnerów, w tym cztery polskie instytucje w roli partnera wiodącego:

  • Agencja Rozwoju Pomorza S.A. – projekt SMART CON EUROPE,
  • Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia„ – projekt INSPIRE,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – projekt OpenRegioCulture,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – projekt PICOBELLO.

Wszystkie wnioski zostały zatwierdzone warunkowo, co oznacza, że aby otrzymać dofinansowanie partnerzy muszą w określonym czasie spełnić nałożone na nich warunki, w tym także dotyczące redukcji planowanych budżetów.

W pięciu projektach partnerami są 3 instytucje z Województwa Lubelskiego:

  • Województwo Lubelskie (UMWL w Lublinie) – projekty ADAPTO, TOURISM4SD, UNIFHY i Green Hydra,
  • Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” – projekt JEWELS TOUR,
  • Gmina Lublin – również projekt JEWELS TOUR.

Lubelskie projekty będą realizowane w następujących priorytetach: Bardziej ekologiczna, neutralna dla klimatu i odporna Europa (ADAPTO, Green Hydra, UNIFHY), jak i Europa o silniejszym wymiarze społecznym – bardziej sprzyjająca włączeniu społecznemu (TOURISM4SDG, JEWELS TOUR).

Celem projektu ADAPTO jest poprawa skuteczności działań w polityce regionalnej i lokalnej wobec zmian klimatu; Green Hydra, zgodnie z myślą przestawiania się na gospodarkę niskowęglową, będzie promować zielony wodór jako realne rozwiązanie w zakresie transformacji energetycznej, a UNIFHY ma wypracować większą gotowość i otwarcie na innowacyjny rynek wodoru.

Projekty TOURISM4SDG i JEWELS TOUR skupią się na, odpowiednio, poprawie zarządzania turystyką w zgodzie z ideą zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju, jak i rozwoju kulturalnym i gospodarczym regionu. Dodatkowo, w ramach TOURISM4SDG partnerzy zbadają oddziaływanie zrównoważonego rozwoju na turystykę, a w JEWELS TOUR zadba o wspólne dziedzictwo kulturowe jako element spajający i integrujący regiony europejskie.

Wszystkim polskim partnerom, którzy będą realizować zatwierdzone projekty gratulujemy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą 78 wybranych projektów współpracy międzyregionalnej na stronie anglojęzycznej Programu Interreg Europa (link otwiera się w nowym oknie).

Więcej aktualności z Programu Interreg Europa 2021-2027:

  • Trzeci nabór wniosków o dofinansowanie jest planowany w okresie marzec – czerwiec 2024 roku
    i będzie otwarty we wszystkich celach polityki i wszystkich celach szczegółowych Programu.
  • Do grona państw uczestniczących w programie Interreg Europa 2021-2027 (UE-27, Norwegia, Szwajcaria) dołączyło siedem nowych krajów (Albania, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Ukraina).
  • Równolegle z otwartym trzecim naborem, będzie odbywał się ograniczony nabór dla projektów zatwierdzonych w 1. i 2. naborze z możliwością poszerzenia partnerstwa o partnerów z ww. krajów.