10 lipca w Lublinie odbyło się V spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy, podczas którego uczestnicy wymieniali się wiedzą na temat społeczności energetycznych w ramach projektu REC4EU. Tym razem, tłem dla dialogu było świętowanie pierwszego REC, czyli Obywatelskiej Społeczności Energetycznej w Polsce.
Wśród zaproszonych jednostek znalazły się:
- OSE MES-TOWN Łódź
- Politechnika Lubelska
- Włodawski Klaster Energii
- Tomaszowski Klaster Energii
- XOOG Klastry Energii P. S. A.
- Mazowiecka Agencja Energetyczna
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
- Wschodni Oddział Terenowy URE w Lublinie
- Polska Izba Gospodarcza Wspólnot Energetycznych
Energetyczny start
Po oficjalnym otwarciu przez przedstawiciela Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, koordynator projektu zapoznał Grupę z najnowszymi działaniami. Wspomniano o spotkaniu partnerskim we Francji, gdzie można było zapoznać się z najnowszymi technologiami recyklingu paneli fotowoltaicznych.
Dalej, interesariusze wsparli ostatnie działania komunikacyjno – promocyjne w ramach projektu, dzieląc się uwagami merytorycznymi na temat krótkiego materiału graficznego. Filmik przedstawiał zakres działalności jednego z największych klastrów energetycznych w regionie.
Pierwsza OSE w Polsce
MES-TOWN Łódź została założona w kwietniu 2025 roku. Według przedstawicieli, którzy połączyli się zdalnie, przedsięwzięcie ma na celu produkcję, sprzedaż i zużycie taniej energii za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych i systemów magazynowania.
Pierwsza polska OSE chce promować redukcję emisji CO2 i większą kontrolę nad cenami energii, współpracując z Polską Grupą Energetyczną. Priorytetem jest poprawa jakości życia i przełamywanie stereotypów, co stanowi ważny krok na polskim rynku energii odnawialnej.
Razem w stronę słońca
W kolejnej części spotkania ekspert projektu szczegółowo przedstawił aktualny stan prac nad poprawą polityki, którą tworzymy we współpracy partnerskiej. Włoski lider podkreśla wagę obliczania bilansu energetycznego od samego początku. Inne wspominane aspekty to etapowy rozwój społeczności energetycznych, realistyczne powiązanie z lokalnymi zasobami oraz konieczność uproszczenia przepisów i dostosowania ich do lokalnego rynku.
Natomiast prezentacja Mazowieckiej Agencji Energetycznej skupiła się na „analizie zasadności biznesowej spółdzielni energetycznych.” Agencja wdraża działania w kierunku dotarcia do lokalnych odbiorców i poprawy dostępu do finansowania dla społeczności energetycznych, także wspierając procesy aplikacyjne w ramach unijnej inicjatywy ENERCOM, gdzie pierwszy nabór potrwa do 30 września tego roku.
Energia na przyszłość
Wciąż pozostaje wiele pracy na drodze do stworzenia społeczności OZE, a pierwszym krokiem jest zawsze chęć współpracy. Prelegenci przedstawili najpilniejsze priorytety na drodze do utworzenia i rozwijania obywatelskich społeczności energetycznych, dostarczając uczestnikom inspiracji i motywacji na kolejne semestry w projekcie.
- Najbliższa przyszłość to październikowe spotkanie partnerów REC4EU w Lublinie. Co cieszy, część interesariuszy już teraz wyraziła swoje zainteresowanie!