Partnerzy projektu REC4EU spotkali się w Hiszpanii – zdradzamy szczegóły!

W dniach 30 – 31 stycznia 2024 roku w Hiszpanii spotkaliśmy się z partnerami projektu REC4EU – Renewable Energy Communities for EU regions czyli Społeczności Energii Odnawialnej dla regionów UE (Program Interreg Europa 2021 – 2027). Dla ośmiu partnerów z siedmiu krajów UE była to druga okazja spotkania, tym razem w celu podzielenia się wyzwaniami z ostatnich miesięcy realizacji projektu, a zwłaszcza dobrymi doświadczeniami z tworzenia lokalnych grup energetycznych.

W pierwszym dniu spotkania odbyły się wspólne warsztaty. Lider projektu, czyli Regionalny Zakład Gospodarowania Zasobami i Odpadami we Włoszech, przedstawił podsumowanie prac nad analizą porównawczą SWOTów z regionów partnerskich. Następnie uczestnicy omawiali dobre praktyki. Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego WL zaprezentował jako dobrą praktykę z Województwa  Lubelskiego akcję informacyjno-promocyjną przeprowadzoną w Gminie Niemce, podczas której w ramach 4 spotkań m.in. w lokalnej szkole i siedzibie gminy, zachęcano zebranych do przystąpienia do Klastra Energii Niemce oraz inwestowania w OZE. Uczestników z pozostałych krajów UE zainteresował zwłaszcza proces monitorowania efektów spotkań, w tym przeprowadzone ankiety.

Ponadto partnerzy opracowywali tzw. ścieżkę rozwoju dla każdego regionu i podczas rozmów odpowiadali na szereg pytań na temat wizji, rzeczywistości i opcji rozwoju lokalnych społeczności energetycznych w ich regionach w celu opracowania skutecznej polityki regionalnej.

Drugiego dnia partnerzy mogli w praktyce zobaczyć jak rozwijają się i działają społeczności energetyczne w Andaluzji. Pierwsza wizyta studyjna odbyła się we wspólnocie energetycznej w gminie Monachil prowincji Grenada, gdzie projekt „SAMOWYSTARCZALNY ENERGETYCZNIE MONACHIL” ma na celu optymalizację lokalnych zasobów czystej energii oraz walkę z ubóstwem energetycznym na poziomie indywidualno – rodzinnym i społecznościowym.

Następnie partnerzy projektu odwiedzili Biuro Wspólnot Transformacji Energetycznej. Na miejscu przedstawiono metody redukcji zużycia energii elektrycznej w praktyce, poprzez zrealizowane przez gminę projekty m.in. montaż opraw LED w oświetleniu publicznym, instalacje fotowoltaiczne oraz remonty w budynkach użyteczności publicznej w celu uzyskania większej efektywności energetycznej.

Podsumowując, spotkanie partnerów, a zwłaszcza wizyty studyjne zachęcają do refleksji, ale przede wszystkim do prężnego działania, by korzystając z doświadczeń hiszpańskiego regionu zwiększyć rolę administracji publicznej w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym przez tworzenie nowych, lokalnych społeczności energetycznych.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych kroków i działań w ramach projektu REC4EU na anglojęzycznej stronie Społeczności Energii Odnawialnej dla Regionów UE. (link otwiera się w nowym oknie)