Nabór „Rozwój Lokalny” rozstrzygnięty – Miasto Hrubieszów z dofinansowaniem!

Informujemy, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – Operator Programu „Rozwój Lokalny”, wyłoniło zwycięskie miasta, które otrzymają wsparcie z programu finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG 2014-2021. Łącznie to ponad 102 mln euro na realizację kompleksowych projektów rozwojowych.

Wśród miast Województwa Lubelskiego Hrubieszów jest jednym z 29 miast z całej Polski, które otrzyma dofinansowanie z Programu w wysokości ponad 3,5 miliona euro. Gratulujemy przygotowania projektu!

Zgodnie z postanowieniami Regulaminu naboru i wyboru projektów w ramach Programu Rozwój lokalny, Komitet ds. Wyboru Projektów na podstawie rekomendacji ekspertów oceniających podjął decyzję o wyborze do dofinansowania 29 Kompletnych Propozycji Projektów Komitet Wyboru Projektów we współpracy z Operatorem i Darczyńcami zdecydował o rozszerzeniu listy dofinansowanych projektów na wszystkie Kompletne Propozycje Projektów, które spełniły wymóg uzyskania 60% punktów w ocenie merytorycznej. Lista rankingowa Kompletnych Propozycji Projektów.

Decyzja ta została podyktowana przede wszystkim potrzebą wsparcia szerszej, niż początkowo zakładano, grupy miast, które znalazły się z trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej z powodu pandemii Covid19. Rozszerzenie listy miast, które otrzymają finansowanie pozwoli zwiększyć oddziaływanie Programu i zakres miast, które będą mogły sfinansować impuls rozwojowy dla wstąpienia na nową ścieżkę rozwoju. Eksperci Związku Miast Polskich, nadal będą wspierali merytorycznie miasta we wdrażaniu zaplanowanych działań, w szczególności
w okresie przygotowania do podpisania umów na realizacje projektów.

W ramach projektu Miasta Hrubieszów pt. „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” planuje się między innymi stworzyć warunki do integracji, uporządkować przestrzeń miejską i dostosować ją do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Hrubieszów przeznaczy fundusze również na projekty, które pomogą zapobiegać i adaptować miasto do zmian klimatu oraz wdrażać ekologiczne środki transportu.

Wsparcie w programie będzie można wykorzystać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Przypomnijmy, że Program „Rozwój lokalny” wspiera inwestycje w środowisko, rozwój gospodarczy i społeczny, efektywność lokalnej administracji publicznej przez co poprawione zostaną standardy życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast. Jego celem jest  wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej kraju. Środki finansowe na rozwój polskich miast pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG). Jest to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię Islandię i Liechtenstein kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Pełna lista dofinansowanych miast dostępna jest na stronie Operatora Programu.