Konferencja podsumowująca projektu ELSIE

Konferencja w ramach projektu ELISE (European Life Science Ecosystems) pn. Ekosystem innowacji – kluczowe narzędzie rozwoju regionalnego XXI wieku odbyła się 9 września 2021 r. w formule online. W trakcie spotkania zostały poruszone między innymi tematy takie jak: rola ekosystemu innowacji w rozwoju regionalnym, czy nauki o życiu jako sektor kluczowy dla innowacji w UE. W ramach konferencji odbyła się również dyskusja w której wzięli udział przedstawiciele regionów partnerskich zaangażowanych w projekt. Uczestnicy dyskusji starali się odpowiedzieć na pytania: jak usprawnić politykę innowacyjną w sektorze life science, jak wspierać innowacyjne firmy, czy też w jaki sposób podmioty zajmujące się innowacjami mogą skorzystać na współpracy międzynarodowej.

Województwo Lubelskie dzięki wdrożeniu projektu ELISE chciało wzmocnić istniejące klastry life science poprzez przekształcenie ich w ekosystem. Kluczowymi obszarami zmian w tym zakresie były internacjonalizacja badań naukowych oraz akceleracja firmy technologicznych, usprawniające politykę publiczną w zakresie sieciowania podmiotów B+R oraz transferu wiedzy. Zgodnie z przyjętym Planem Działania dla Województwa Lubelskiego prace w ramach projektu ELISE ukierunkowane były na:  nowy sposób wspierania firm technologicznych z wykorzystaniem Business Model Canvas, stworzony w nawiązaniu do dobrej praktyki SPARK a wykorzystany w ramach programu NLAB Acceleration Bridge oraz na program mobilności naukowej, wzmacniający sieciowanie i internacjonalizację podmiotów B+R, stworzony w nawiązaniu do dobrej praktyki Le Studium. Pierwsze z ww. rozwiązań, wykorzystujące Business Model Canvas, stanowiło wsparcie dla przedsiębiorców w interpretowaniu wyników badań naukowych z punktu widzenia rynku, w środowisku międzynarodowym. Drugie włączyło region do globalnego łańcucha innowacji, wzmacniając system R&I. W wyniku tych działań wsparcie otrzymało 11 firm z regionalnego ekosystemu life science, a w ramach procesu przedsiębiorczego odkrywania realizowanego w ramach RIS3 opracowano studium wykonalności dla programu mobilności naukowej w dziedzinie kosmetologii. Obydwa działania przyczyniły się do lepszego wykorzystania środków na badania i innowacje, a tym samym do udoskonalenia instrumentu polityki regionalnej – Lubelskiego Regionalny Programu Operacyjnego w zakresie Osi Priorytetowej 1 Badania i Innowacje oraz Osi 3 Konkurencyjność przedsiębiorstw.

Projekt ELISE realizowany jest przez osiem podmiotów z Unii Europejskiej: Politechnika w Kownie – Lider projektu (Litwa), Region Centralny Dolina Loary (Francja), ASTER (Agencja Innowacji Regionu Emilia Romania, Włochy), Region Koszyce (Słowacja), Cassovia Life Science (Słowacja), BioCon Valley Association (Niemcy), Life Science Nord (Niemcy) i Województwo Lubelskie. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.