Konferencja „CEL: DZIEDZICTWO. Ochrona dóbr kultury – polskie odpowiedzi na bieżące wyzwania”

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w konferencji „CEL: DZIEDZICTWO. Ochrona dóbr kultury – polskie odpowiedzi na bieżące wyzwania”.  Konferencja jako podsumowanie wyników dwuletniego projektu, realizowanego w ramach Programu Edukacja odbędzie się 21-22 kwietnia br. w Krakowie.  Organizatorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie.

W świetle działań wojennych temat ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny jest niezwykle aktualny. Tego właśnie dotyczy projekt realizowany przez Willę Decjusza – Beneficjenta I Naboru Programu Edukacja, wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz Instytutem Kultury Willa Decjusza w Krakowie.  

W ramach projektu „Międzysektorowe wyzwania: specjalista ds. ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny” opracowano m.in. program studiów podyplomowych dedykowanych pracownikom działającym na pograniczu dziedzin. Wypracowane efekty i wnioski z poszczególnych etapów projektu, oraz przede wszystkim bieżące wydarzenia utwierdzają nas w przekonaniu, iż ochrona dóbr kultury to proces stale aktualny w każdym kontekście. Program konferencji obejmuje tematy takie jak: prawo humanitarne, obowiązki administratorów i zarządców zabytków, zagadnienia konserwacji ratunkowej czy plany ochrony zabytków i przygotowanie obiektów i zajmującego się nimi personelu do sprostania zagrożeniom i wyzwaniom to kwestie, które w ciągu ostatnich dni nabrały priorytetowego znaczenia. Tym bardziej pokazanie działań z perspektywy polskiej i międzynarodowej zyskuje na znaczeniu. Wojna i postępujące zniszczenia w Ukrainie uzmysławiają, że liczne dobra kultury, które objęte są ochroną Konwencji Haskiej, nadal pomimo wielu wysiłków i apeli są celem świadomych ataków.

 Projekt korzysta z finansowania o wartości 155 550 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i 27 450 EUR otrzymanych ze środków budżetu Państwa Polskiego. Celem projektu jest opracowanie od podstaw nowego kierunku studiów podyplomowych.
Program konferencji znajdą Państwo na stronie Willi Decjusza (link otwiera się w nowym oknie). Przewidziana jest transmisja online oraz tłumaczenie PL_EN. Rejestracji do uczestnictwa stacjonarnego można dokonać za pośrednictwem formularza rejestracyjnego (link otwiera się w nowym oknie).

Przypominamy, że Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Przypadające na lata 2014-2021 fundusze wynoszą 1,55 miliarda euro, a do priorytetowych obszarów działań w tym okresie zalicza się m.in: innowację, integrację społeczną, kulturę, dobra zarządzanie a także edukację i konkurencyjność.