Jeszcze jeden krok w kierunku optymalizacji zarządzania funduszami na wsparcie małych i średnich miast

W ramach projektu EURE, w którym Województwo Lubelskie jest partnerem w mieście Lugo odbyła się wymiana doświadczeń i koncepcji na temat roli funduszy europejskich w transformacji urbanistycznej miast w Europie. Była to okazja dla partnerów projektu do zapoznania się z projektami opracowanymi przez galicyjskie miasta w ramach Zintegrowanej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miast.

Po długim okresie naznaczonym spotkaniami online i wirtualnymi wizytami studyjnymi,  przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wraz z reprezentantem Miasta Zamość – interesariusza z regionu spotkali się w końcu na żywo w hiszpańskim mieście Lugo by wziąć udział w dwudniowym spotkaniu.

Wydarzenie obejmowało VII Seminarium Tematyczne pt.  „EURE – Polityka miejska Hiszpanii i Zintegrowana Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miast”, wizyty studyjne, spotkanie Komitetu Sterującego oraz spotkanie Zespołu Ekspertów.

Burmistrz Lugo i Wiceprzewodnicząca Eixo Atlántico, Lara Méndez, powitała blisko pięćdziesięciu uczestników Seminarium Tematycznego, podkreślając wartość tego międzynarodowego spotkania, kolejnego kroku w kierunku celu projektu, jakim jest badanie sposobów „optymalizacji zarządzania funduszami przyczyniającymi się do przekształcania miast”. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami ze swoich miast i dyskutowali o tym, jak poprawić efektywność funduszy europejskich wspierających interwencje miejskie, dla których nabór wniosków ma zostać ogłoszony w przyszłym roku.

Po Seminarium Tematycznym odbyły się wizyty studyjne w miastach Lugo, jednym z najbardziej aktywnych w Galicji jeśli chodzi o projekty europejskie oraz  Pontevedra, jedno z trzech najbardziej zielonych miast w Europie.  Są to przykłady małych miast, które w praktyce realizują idee zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich z naciskiem na aspekty środowiskowe.  Projekty Muramiñae-da Muralla ao Miño i Lugo Life+Biodinamic, zaprezentowane partnerom EURE w Lugo dowodzą, że fundusze europejskie mogą skutecznie wspierać przemiany o charakterze urbanistycznym, społecznym i gospodarczym. W tym przypadku przyczyniły się do przełamania barier tkanki miejskiej przy dostępności do nadrzecza i do promowania nowej mobilności.

Wnioski z dwudniowego wydarzenia zostaną przedstawione zarówno rządowi Hiszpanii, jak i Komisji Europejskiej, ponieważ mają one wnieść fundamentalne informacje na temat ulepszeń
w odniesieniu do różnych funduszy europejskich, tak ważnych dla rozwoju miast.

Prezentacje wygłoszone podczas seminarium tematycznego dostępne są na stronie internetowej projektu EURE.