Zakończyła się ocena merytoryczna Wstępnych Propozycji Projektów złożonych w naborze do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Ze 139 uprawnionych samorządów propozycje do wsparcia przez budżet o wartości 327,882 mln franków szwajcarskich złożyło 119.
Propozycje z Lubelszczyzny
Wnioski złożyło 7 samorządów z Województwa Lubelskiego, z których 5 zostało ocenionych pozytywnie (Kraśnik, Hrubieszów, Łuków, Radzyń Podlaski, Tomaszów Lubelski). Najlepiej spośród miast Lubelszczyzny wypadły miasta:
- Kraśnik – 8 miejsce na liście rankingowej z projektem: „Kraśnik – Bezpieczne miasto Nowej Generacji” (wnioskowana kwota to 80 522 68,18 PLN)
- Hrubieszów – 12 miejsce na liście rankingowej z projektem: ”Rezylientny Hrubieszów” – miasto gotowe na wyzwania przyszłości”; (wnioskowana kwota 80 726 399,15 PLN)
- Łuków – 42 miejsce na liście rankingowej z projektem: „Łuków – miastem zielonym, bezpiecznym, aktywnym i przyjaznym do życia”. (wnioskowana kwota: 51 987 720 PLN)
Część większego planu
Przypomnijmy, że miasta mogły zawnioskować o dofinansowanie w wysokości pomiędzy 44 a 80 mln zł na projekty, które wpisują się strategie rozwoju miasta. Ważne było, aby przedsięwzięcia miały charakter kompleksowy – były inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
Samorządy będą mogły przeznaczyć fundusze m.in. na: finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, kształcenie zawodowe, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, inwestycje w zdrowie, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dofinansowanie może wynieść nawet do 100 % wydatków.
Do najlepiej ocenionych miast zostanie skierowane zaproszenie do złożenia Kompletnych Propozycji Projektów, czyli pełnych i ostatecznych wniosków o dofinansowanie. Miasta będą miały na to około 5 miesięcy od daty ogłoszenia listy rankingowej. W przygotowaniu Kompletnych Propozycji Projektów pomogą miastom eksperci Związku Miast Polskich.
Fundusze Szwajcarskie w przybliżeniu
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy to program, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju. Umowa, na podstawie której powstał program, została zawarta 5 grudnia 2022 roku w Warszawie. Obecnie mamy drugą edycję Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
W ramach tej edycji programu Szwajcaria przyznała Polsce 320,1 mln franków szwajcarskich. Do tej puli należy doliczyć również wkład krajowy, co daje w sumie kwotę 375,458 mln franków szwajcarskich.
Podział funduszy szwajcarskich przedstawia się następująco:
- Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast
- Program Badania Naukowe i Innowacje
- Pomoc Techniczna
Wdrażanie drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 roku. Operatorem Programu, czyli instytucją, która odpowiada za jego przygotowanie i wdrażanie, jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
- Pełna lista rankingowa w naborze do Polsko – Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast (strona otwiera się w nowej karcie)