Partnerzy projektu podczas warsztatu

Z początkiem czerwca partnerzy projektu ADAPTO spotkali się po raz trzeci, tym razem w Bretanii. Dwa dni upłynęły na inspirujących wizytach studyjnych, gdzie partnerzy byli zachęceni do wspólnego poszukiwania rozwiązań na rzecz większej odporności na zmiany klimatu na terenie Unii Europejskiej.

Prosto i skuteczniej

Pierwszego dnia, partnerzy projektu realizowanego w ramach Programu Interreg Europa 2021 – 2027 zapoznali się z wyzwaniami nadmorskiej wyspy Gâvres w północno – zachodniej Francji. Tamtejsza plaża, podlegając silnej erozji i podtopieniom związanym ze sztormami stanowi zagrożenie dla lokalnej społeczności i infrastruktury:

„Pomiędzy Gâvres a Plouhinec, część muru ochronnego musiała zostać zburzona. Piasek jest wywiewany do morza i staje się to bardzo niebezpieczne”, wyjaśniał burmistrz Gâvres.

Tutaj, innowacja wyszła naprzeciw zagrożeniu erozją oraz okresowym zalewaniem wybrzeża. Zaopatrzona w czujniki wydma powstała dzięki współpracy władz regionu, uczelni oraz obywateli jako konstrukcja o stosunkowo niskich kosztach powstania i utrzymania.

Przedstawiciel Cypryjskiej Agencji Energetycznej, jednej z zaangażowanych instytucji partnerskich projektu nie krył zdumienia: „Na Cyprze tradycyjnym sposobem radzenia sobie z erozją wybrzeża jest budowanie wałów lub falochronów. Warto poznać innowacyjne metody stosowane w walce z erozją”.

Drugi dzień poświęcony był dobrym praktykom, prezentacji polityki klimatycznej regionu Bretanii oraz dyskusji na temat wdrażania i doskonalenia regionalnych polityk adaptacyjnych. Jednym z wniosków było to, że skomplikowana tematyka adaptacji do zmian klimatu wymaga działania przejrzystego oraz opierającego się na istniejących zasobach.

Natura wsparta przez naukę

Województwo Lubelskie przedstawiło dwa przykłady rozwiązań, które mitygują środowisko przy okazji wykorzystania jego bogactwa. Pierwsze z nich, Fundusz badań i działań na rzecz ochrony środowiska to wspólne przedsięwzięcie Poleskiego Parku Narodowego i Lubelskiego Węgla „Bogdanka”, skupiające się na działalności badawczo – edukacyjno – rozwojowej. Jest to pierwsza tego typu współpraca w skali kraju pomiędzy spółką górniczą a parkiem, angażująca naukowców przy wdrażaniu działań minimalizujących wpływ działalności górniczej na otaczający ekosystem.

Drugą zaprezentowaną praktyką były Ogrody Deszczowe Miasta Lublin. Lubelski projekt został przedstawiony jako modelowy przykład inwestycji w małą retencję, której efektem jest nie tylko gromadzenie wód opadowych i przeciwdziałanie podtopieniom, ale również zwiększenie bioróżnorodności oraz zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz środowiska. Praktyka ta spodobała się do tego stopnia, że partner z Cypru planuje stworzenie podobnych ogrodów.

  • W przerwie między debatami, partnerzy zmierzyli się również z zestawem pytań związanych z projektem i Programem Interreg. Ty też możesz poznać bliżej ADAPTO odwiedzając jego stronę ! (strona otwiera się w nowym oknie),
  • We wrześniu zaprosimy Państwa na III spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy Projektu w Lublinie,
  • Zaś w październiku odbędzie się 4 spotkanie partnerskie w Grecji, gdzie omówione będą między innymi szczegóły planowanych akcji pilotażowych.