Interesariusze podczas spotkania

W lutym 2025 roku w województwie lubelskim odbyło się czwarte spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy projektu REC4EU. Wydarzenie zgromadziło ponad 20 uczestników. Spójnie z tematyką projektu, towarzyszyły mu warsztaty dotyczące zakładania społeczności energetycznych.

Przebieg spotkania i akcja pilotażowa

Wśród podmiotów, które wysłuchały prezentacji, wzięły udział w warsztatach oraz dyskusji znalazły się Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Krajowa Izba Wspólnot Energetycznych, Politechnika Lubelska, Miasta Lublin i Nałęczów oraz Klastry Energii z gminy Niemce, Włodawy i Tomaszowa.

Na początek Koordynator Projektu z Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego podsumował IV semestr spotkań, czyli peer-to-peer z partnerem hiszpańskim oraz spotkania wszystkich partnerów w Bratysławie. Innymi ważnymi przedsięwzięciami były prace nad udoskonaleniem „Polityki energetycznej w województwie lubelskim do 2030 roku” oraz przegląd śródokresowy.

Natomiast ekspert projektu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zobrazował planowane działanie pilotażowego w województwie lubelskim, zainspirowane Dobrą Praktyką z Hiszpanii. Działanie zatytułowane „Minimalizacja ubóstwa energetycznego przez obywatelskie społeczności OZE w województwie lubelskim” ma opierać się na 4 filarach, którymi są:

  • – Utworzenie pierwszej w województwie lubelskim modelowej obywatelskiej społeczności energetycznej opartej na odnawialnych źródłach energii (ang. REC);
  • – Kampania edukacyjna w zakresie efektywności energetycznej dla członków społeczności energetycznej – rodziny charakteryzujące się ubóstwem energetycznym;
  • – Akcja edukacyjna w zakresie tworzenia obywatelskich społeczności energetycznych dla sąsiedniej gminy;
  • – Procedura postępowania w zakresie tworzenia Obywatelskich Społeczności Energetycznych.

Warsztaty

Kolejnym punktem programu był warsztat na temat obywatelskich społeczności energetycznych, który poprowadził przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej Społeczności Energetycznych. Poruszono kwestię etapów zakładania społeczności, a następnie zasady jej funkcjonowania.

Zostały określone podstawowe modele organizacyjne społeczności energetycznej ze wskazaniem na najbardziej optymalne pod względem rozliczeń i zarządzania. Kolejno, przedstawiono rzeczywiste korzyści oraz prawdopodobne wyzwania, które mogą wiązać się z bycia członkiem OSE.

Wnioski

Rzetelne przekazanie wiedzy przez prelegentów umożliwiło owocną dyskusję. W kontekście wykorzystania wspomnianych modeli obywatelskiej społeczności energetycznej w praktyce, wspomniano o dopasowaniu zużycia energii odnawialnej do zdolności produkcyjnej oraz o konieczności utrzymania bilansu energetycznego. Ponadto podkreślono nie tylko istotę budowania społeczności energetycznych na najbardziej dostępnych lokalnie surowcach, ale także znaczenie ich różnicowania i rozsądnego gospodarowania, w tym wytworzonymi nadwyżkami energii.

Więcej wydarzeń w ramach REC4EU na anglojęzycznej stronie projektu (strona otwiera się w nowym oknie).