Ruszył nabór wniosków dla średnich miast !

Z radością informujemy, że Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza średnie miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze do udziału w naborze wniosków o dofinansowanie w ramach Polsko – Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Celem programu jest wsparcie miast, które są zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Są to miasta, w których między innymi w wyniku transformacji ustrojowej, upadły duże państwowe przedsiębiorstwa, pojawiły się wyzwania związane z odpływem ludności do największych miast, niską dzietnością, czy zanieczyszczeniem powietrza. Jest to program finansowany z drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski i realizowany ze Związkiem Miast Polskich, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni rolę jego operatora.

O Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy

Polska jest największym beneficjentem drugiej edycji. Łącznie, dla 13 krajów przeznaczono 1,3 mld franków szwajcarskich.

Szwajcaria przyznała naszemu krajowi 320,1 mln franków. Do tej puli należy doliczyć również wkład krajowy, co daje w sumie kwotę 375,458 mln franków szwajcarskich.

Podział tych funduszy przedstawia się następująco:

  • Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – 327,882 mln franków szwajcarskich: 278,7 mln wkładu Szwajcarii i 49,182 mln wkładu Polski;
  • Program Badania Naukowe i Innowacje – 41,176 mln franków szwajcarskich: 35 mln wkładu Szwajcarii i 6,176 mln wkładu Polski;
  • Pomoc Techniczna, w tym Fundusz Przygotowawczy – 6,4 mln franków szwajcarskich.

Wdrażanie (kwalifikowalność wydatków) drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 r.

Kompleksowe projekty  

Środki z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast to pieniądze między innymi na:

  • finansowanie dla mikro, małych i średnich firm;
  • edukację zawodową;
  • efektywność energetyczną i energię odnawialną;
  • transport publiczny;
  • gospodarkę wodno-ściekową, przykładowo na rozwój sieci kanalizacji;
  • ochronę przyrody, przykładowo na tereny zielone w mieście, parki, edukację ekologiczną, zbieranie deszczówki; zarządzanie odpadami;
  • inwestycje w zdrowie, np. w przychodnie i szpitale;
  • rozwój społeczeństwa obywatelskiego, czyli przykładowo dla organizacji pozarządowych, które robią mnóstwo dobrego w naszych miastach.

Chodzi o duże projekty, o wartości pomiędzy 44 a 80 mln zł, które wpisują się strategie rozwoju miasta. Ważne, aby inicjatywy miały charakter kompleksowy – były  inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Nabór wniosków

Miasta mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Finalnie, na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o pomocy publicznej.

Nabór będzie dwuetapowy. Miasta mają prawie 10 miesięcy czasu, czyli do 16 grudnia 2024 roku, na złożenie wstępnych propozycji projektów, a później, po wyborze finalistów, 5 miesięcy na ostateczne przygotowanie swoich przedsięwzięć. Miastom  w przygotowaniu i realizacji projektów pomogą eksperci ze Związku Miast Polskich i ze Szwajcarii. Ostatecznie na dofinansowanie może liczyć kilkanaście miast.

Lista średnich miast

Polska Akademia Nauk przeprowadziła badania, stworzyła, a następnie zaktualizowała w 2019 roku listę średnich miast, które są zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Wyniki analiz zostały uwzględnione w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego do 2030 roku. Uznano, że te miasta wymagają kompleksowego wsparcia. Oznacza to, że będą otrzymywać finansowanie z różnych źródeł. Jednym z takich źródeł są właśnie Fundusze Szwajcarskie dla Polski, z których zdecydowana większość trafi na rozwój średnich miast.

Szczegółowe informacje dotyczące programu rozwoju średnich miast na stronie Polsko – Szwajcarskiego Programu Współpracy (link otwiera się w nowym oknie);