img
01-10-2014
imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
Lubelski cebularz podbija Poznań!
29-09-2014 r

Cebularz lubelski lepszy niż poznański rogal świętomarciński? Ten smakowity dylemat zdominował odbywające się w Poznaniu targi Smaki Regionów. O naszym tradycyjnym rarytasie, który w 2014 roku otrzymał unijny certyfikat "Chronione Oznaczenie Geograficzne" i błyskawicznie zyskał uznanie smakoszy, było - i jest - głośno nie tylko w hali targowej, ale i w mediach. Kulinarny temat numer 1 zrobiły z niego m.in. TVP Regionalna i Wielkopolska Telewizja Kablowa. Cebularza i inne lubelskie smaczki, w tym te nagrodzone statuetkami "Perły", można w Poznaniu skosztować jeszcze do wtorku 30 września.

» czytaj więcej
Ministerstwo o wędzonkach
25-09-2014 r

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało komunikat dotyczący wprowadzania na rynek produktów mięsnych i produktów rybołówstwa wędzonych tradycyjnie po 1 września 2014 r. Instrukcje dotyczą wędzonego mięsa i ryb oraz przetworów mięsnych i rybnych (z wyłączeniem szprot).

» czytaj więcej
Lekcje dla... nauczycieli
25-09-2014 r

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaprasza nauczycieli szkół kształcących w zawodach rolniczych i gospodarki żywnościowej do udziału w szkoleniu e-learningowym "Produkty regionalne i tradycyjne - funkcjonowanie w systemach jakości żywności i sprzedaż bezpośrednia". Udział w projekcie jest bezpłatny.

» czytaj więcej
Ku pamięci
22-09-2014 r


Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 21 września br. w tragicznym wypadku samochodowym w okolicach Skarżyska-Kamiennej zginęła Hanna Szymanderska. Ta wybitna dziennikarka, autorka poradników i książek o tematyce kuchni polskiej i regionalnej, nazywana również Pierwszą Kucharką Rzeczypospolitej, w sposób szczególny była związana z regionem lubelskim.

» czytaj więcej
Lubelski patent na "Perły"
22-09-2014 r

Wysoka jakość lokalnych produktów, sprawdzone receptury, a przede wszystkim końcowy efekt - smak gotowych wyrobów, to klucz do sukcesu lubelskich producentów i restauratorów, do których co roku trafiają kulinarne "Perły". Tymi prestiżowymi nagrodami, stanowiącymi uwieńczenie ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w 2014 roku uhonorowała specjały z KEDAM-u (Glinny Stok), OSM Bychawa, restauracji NATO (Stara Wieś) oraz hotelu MONTIS (Poniatowa). Wielki finał już w najbliższy weekend w Poznaniu!

» czytaj więcej
Pomoc dla lubelskich producentów świń wypłacona
09-09-2014 r

Agencja Rynku Rolnego poinformowała, że zakończyła się realizacja wypłaty nadzwyczajnej pomocy finansowej dla producentów świń. Wsparcie przyznano z tytułu strat gospodarczych wynikających z wprowadzenia środków ochronnych w związku z wystąpieniem u dzików na obszarze Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF).

» czytaj więcej
"Lubelskie Aktualności Rolnicze" nagrodzone!
09-09-2014 r

Znamy już wyniki XXII edycji konkursu na najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Miesięcznik Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli uplasował się na wysokim drugim miejscu. Przypomnijmy, że w ramach "Lubelskich Aktualności Rolniczych" cyklicznie ukazuje się wkładka "Informacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego", przygotowywana przez pracowników Departamentu Rolnictwa i Środowiska.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 76 77 78 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /