img
18-04-2015
imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
Bobry - chronić i redukować?
15-04-2015 r

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości zmniejszenia populacji bobra europejskiego, które napływają do urzędu marszałkowskiego w Lublinie, przedstawiamy informacje lubelskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w tej sprawie.

» czytaj więcej
Komunikat Agencji Rynku Rolnego
13-04-2015 r

Uwaga, rolnicy! 22 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe stawki dopłat do materiału siewnego kwalifikowanego.

» czytaj więcej
W jednej izbie pospołu
09-04-2015 r

Producenci lubelskich specjałów mogą już mówić jednym głosem. A to dzięki powstaniu wojewódzkiego oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Działanie pod szyldem Izby, powołanej do życia 8 kwietnia br. w Lublinie, pozwoli dużym i małym wytwórcom na skuteczniejszą promocję swoich produktów, a przede wszystkim ułatwi zdobycie unijnego dofinansowania na wspólne przedsięwzięcia. W planach jest już m.in. zorganizowanie w Lublinie stałego, dużego targu produktów tradycyjnych, a także wytyczenie w regionie turystycznych szlaków kulinarnych.

» czytaj więcej
Zrób biznes w Mediolanie
01-04-2015 r

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza firmy z szeroko pojętej branży przetwórstwa rolno-spożywczego do udziału w giełdzie kooperacyjnej, która odbędzie się w dniach 6-7 maja 2015 r. podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie.

» czytaj więcej
Specjały powiatu lubelskiego już w sieci!
01-04-2015 r

Piernik lubelski, twaróg z Bychawy czy zawijas nasutowski - te i inne regionalne specjały znalazły swoje miejsce nie tylko na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, ale i w nowej witrynie internetowej przygotowanej przez starostwo powiatowe w Lublinie. Kto chce wiedzieć, z jakich jeszcze rarytasów słynie teren Lokalnej Grupy Działania Kraina wokół Lublina, albo zgłosić swój własny, powinien koniecznie odwiedzić nowy portal www.tradycyjne.lu.

» czytaj więcej
Lubelska tradycja wiecznie żywa
31-03-2015 r

Kultura ludowa regionu lubelskiego ma się całkiem dobrze. Przekonali się o tym ci, którzy w miniony weekend odwiedzili Galerię Olimp w Lublinie. Podczas odbywającego się tu Festiwalu Produktów Regionalnych swoje folklorystyczne pasje odsłaniali mistrzowie rękodzielnictwa i wytwórcy tradycyjnych smaków, udowadniając, że lubelska wieś nie samym rolnictwem stoi. Wśród bogatej oferty rzemieślniczych arcydzieł wnikliwe oko mogło dostrzec m.in. wyjątkowy melanż tradycji z nowoczesnością w postaci ażurowych - prawdziwych! - wydmuszek czy chleba bez... mąki. A do wspólnej zabawy i smakowitych degustacji zapraszali wicemarszałek i sekretarz województwa.

» czytaj więcej
Festiwal świątecznych atrakcji
25-03-2015 r

Już w najbliższy weekend, 28 i 29 marca, zapraszamy do przedświątecznej przygody z lubelską kuchnią i folklorem. Podczas Festiwalu Produktów Regionalnych w Galerii Olimp w Lublinie będziemy wspólnie gotować - i smakować! - żur wielkanocny. Zakupy i degustacje umilą dodatkowo wielkanocne zmagania VIP-ów z lubelskiego "podwórka", których zadaniem będzie wykonanie najładniejszej pisanki. Małe arcydzieła trafią na sobotnią aukcję na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 83 84 85 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /