img
30-08-2016
imieniny: Benona, Jowity, Szczęsnego
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1444 tys. ha) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej (70,0%).
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej, na który składają się: jakość gleb, warunki wodne, agroklimat i rzeźba terenu, wynosi w regionie lubelskim 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z trzech najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2015 r. wyniosły 219,5 tys. t (42,4% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (79,0% krajowej produkcji), porzeczek (48,8%) oraz truskawek (27,9%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2015 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 546,5 tys. t (15,3% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów dominują jabłka (88,0% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu), których zbiory w 2015 r. wyniosły 46,4 tys. t. Jesteśmy również jednym z największych dostawców zbóż (10,8% produkcji krajowej), warzyw gruntowych (9,6%) oraz ziemniaków (7,8%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2015 roku", czerwiec 2016)

img
O pierogach i nie tylko
29-08-2016 r

"Święto dziś? To lecę robić pierogi!" - taki zwyczaj miały niegdyś gospodynie z Woli Skromowskiej. Pierogi z kaszą jaglaną, serem i miętą towarzyszyły od zawsze mieszkańcom tego sołectwa w gminie Firlej. Razem z parowańcami stanowią dziś spuściznę kulinarną tych terenów województwa lubelskiego. Rangę przypieczętowało wpisanie ich przez ministra rolnictwa na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych. Razem z nimi na Liście zadebiutował dżem żurawinowy biłgorajski. W sumie za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego mieszkańcy naszego regionu zarejestrowali już 166 lubelskich specjałów. Liczba ta daje nam powód do dumy i miejsce w ścisłej czołówce województw najaktywniej działających na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Lubelskie pokazuje nam wiele twarzy i jeszcze więcej smaków, do których odkrywania gorąco zapraszamy!

» czytaj więcej
Zapraszamy do Zwierzyńca
26-08-2016 r

Lubisz klimat mickiewiczowskich polowań? Chcesz posłyszeć legendarne granie Wojskiego na rogu i skosztować najpyszniejszej na świecie, bo polskiej, dziczyzny? A może jesteś gotów stanąć w szranki w konkursie "Myśliwskie Smaki Lubelszczyzny" i samodzielnie przygotować "leśny" smakołyk? Przyjedź do Zwierzyńca! W niedzielę, 28 sierpnia, odbędą się tu kolejne, ósme już "Lubelskie spotkania z tradycją i kulturą łowiecką".

» czytaj więcej
Nieodpłatne jakościowe badania zbóż
24-08-2016 r

Laboratorium Analiz Biologiczno-Żywieniowych Regionalnego Centrum Badań Środowiska, Rolnictwa i Technologii Innowacyjnych EKO-AGRO-TECH przy Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej informuje o możliwości przeprowadzenia nieodpłatnych jakościowych badań zbóż. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się ze szczegółami oferty.

» czytaj więcej
Zgłoś swój sposób na sukces!
24-08-2016 r

Prowadzisz małą lub średnią firmę na terenie województwa lubelskiego? Tworzysz przy tym nowe miejsca pracy dla mieszkańców wsi lub realizujesz ciekawe pomysły na rzecz lokalnych społeczności wiejskich? Jeśli tak, weź udział w XVII edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepsze działania przedsiębiorcze na obszarach wiejskich "Sposób na Sukces".

» czytaj więcej
Święto Ziół w Abramowie
23-08-2016 r

To była druga odsłona Lubelskiego Święta Ziół, nad którym patronat objął marszałek województwa Sławomir Sosnowski. 21 sierpnia w Abramowie spotkali się zielarze i miłośnicy ziołowych produktów, by po raz wtóry świętować swoje dożynki. Impreza była bowiem kontynuacją tej rozpoczętej 31 lipca w Sosnówce. Abramów to druga co do wielkości gmina produkująca zioła w naszym regionie - zwłaszcza kozłek lekarski, lubczyk oraz arcydzięgiel. Na święcie prezentowało się też pozostałych jedenaście gmin - ziołowych potentatów współtworzących projekt "Na Zielarskim Szlaku".

» czytaj więcej
Dożynki Wojewódzkie Radawiec 2016
22-08-2016 r

Starościna Dożynek Małgorzata Słowik, Grzegorz Kapusta wicemarszałek województwa, starosta Dożynek Dariusz BuczekJuż w najbliższą niedzielę odbędą się Dożynki Wojewódzkie, które w tym roku organizuje wspólnie Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Powiatu Lubelskiego i Wójt Gminy Konopnica. Starostami dożynek są Małgorzata Słowik z Powiatu Kraśnickiego i Dariusz Buczek z Powiatu Lubelskiego. W Radawcu wystąpią Akcent, 2 plus 1, Poparzeni Kawą Trzy. Zapraszamy wszystkich na lotnisko sportowe w Radawcu.

» czytaj więcej
Do Poznania czy do Łodzi?
18-08-2016 r

Produkujesz żywność ekologiczną lub tradycyjną na terenie naszego regionu? Chcesz, aby jej walory poznali smakosze nie tylko w kraju, ale i za granicą? A może planujesz nawiązać intratne kontakty handlowe i współpracę z sektorem gastronomii? Jeśli tak, ta oferta jest właśnie dla Ciebie! Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej do wspólnej prezentacji wyrobów podczas targów: Smaki Regionów w Poznaniu (24-27 września) i Natura Food w Łodzi (7-9 października).

» czytaj więcej
1 2 3 ... 106 107 108 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Polska Wschodnia w Bychawie
Galeria
Tytuł galerii Festiwal Wielkanocny 2016
Galeria
Tytuł galerii Lubelskie na EcoFamily 2016
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /