img
31-07-2015
imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1387,8 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 10,1% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2014 r. wyniosły 273,3 tys. t (48,1% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (82,5% krajowej produkcji), porzeczek (50,5%), agrestu (33,3%) oraz truskawek (30,0%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2014 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 561,3 tys. t (15,5% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (87,7% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2014 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 36,6% - do 42,3 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (11,2% produkcji krajowej), zbóż (9,8%) oraz ziemniaków (7,7%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2014 roku", czerwiec 2015)

img
Kozłówka pełna smaku
21-07-2015 r

Marszałek Sławomir Sosnowski serwował własnoręcznie przyrządzone policzki wołowe :: fot. UMWLTen, kto wybrał się w niedzielę 19 lipca do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, długo nie zapomni obfitości smakołyków, jakie tego dnia wystawcy z naszego regionu zaprezentowali podczas XV edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów. Przepiękna sceneria ordynackiego pałacu przesądziła o daniach przeznaczonych do degustacji. Każdy mógł spróbować zupy „pejzanki" i kompotu z menu przyjęcia ślubnego Michała i Marii z Brzozowskich Zamoyskich, które miało miejsce właśnie w Kozłowce 12 września 1926 r.

» czytaj więcej
„Rolnik Lubelszczyzny" po raz czwarty
20-07-2015 r

Serdecznie zapraszamy producentów rolnych z naszego regionu do udziału w kolejnej edycji konkursu „Rolnik Lubelszczyzny" organizowanego pod patronatem Sławomira Sosnowskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego.

» czytaj więcej
Lubelskie święto smaków w Kozłówce
10-07-2015 r

To będzie prawdziwa uczta! W niedzielę, 19 lipca, w malowniczych plenerach ordynackiej rezydencji w Kozłówce odbędzie się lubelski finał ogólnopolskiego konkursu na najlepsze tradycyjne specjały "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". W konkursowym (i jednocześnie kiermaszowym) menu znajdzie się aż 150 produktów i 14 zestawów obiadowych. Z kolei za darmo rozdamy smaczne porcje pejzanki (Paysanki) - wykwintnej zupy, którą niemal 90 lat temu w Kozłówce kosztowali goście weselni Michała i Marii Zamoyskich, a także staropolskiego kompotu, przyrządzonego na sposób... sałatkowy, czyli macedoine de fruits, który na przełomie XIX i XX w. serwowano u ordynatów Konstantego i Anieli Zamoyskich.

» czytaj więcej
150 na liczniku!
09-07-2015 r

W tym wypadku nie chodzi o przekroczenie prędkości, a o nowy rekord na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez ministra rolnictwa. W rejestrze tym, obejmującym obecnie ponad 1,4 tys. polskich smakołyków o udokumentowanej, co najmniej 25-letniej tradycji wytwarzania, pojawił się 150 wpis z województwa lubelskiego. Dzięki tak dużemu zaangażowaniu mieszkańców regionu, którzy zgłaszają swoje propozycje do rejestracji, o naszym dziedzictwie kulinarnym robi się coraz głośniej. Nic dziwnego, wszak lubelskie frykasy zajmują już ponad 10% Listy!

» czytaj więcej
Nagrodzeni w Sitnie
06-07-2015 r

Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie była kolejną okazją do nagrodzenia wyróżniających się producentów rolnych gospodarujących na terenie naszego regionu. Trofea ufundowane przez Samorząd Województwa Lubelskiego marszałek Sławomir Sosnowski wręczał zasłużonym w niedzielę 5 lipca.

» czytaj więcej
Wspólnie pomagamy pszczołom
02-07-2015 r

Obecnie niemal połowa z ok. 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Aby odbudować ich populację potrzeba ok. 10 lat globalnych działań. Od owadów zapylających zależy co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy. 90% owoców, 4 tys. odmian warzyw, orzechy, zioła i bawełna używana do wytwarzania miękkiej tkaniny to tylko niektóre z efektów ich pracy. Przekonajcie się sami, jak możemy pomóc pszczołom! Ogólnopolską kampanię informacyjną po raz kolejny patronatem objął Marszałek Województwa Lubelskiego.

» czytaj więcej
Otwarte drzwi w Końskowoli
30-06-2015 r

Rolnicze wystawy i kiermasze zdominowały tegoroczny Dzień Otwartych Drzwi w Końskowoli. W niedzielę, 28 czerwca br. odwiedzający siedzibę Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego mieli okazję nie tylko podziwiać najnowocześniejszy sprzęt rolniczy czy podpatrzeć nowinki z zakresu hodowli zwierząt gospodarskich, ale także poznać najlepsze firmy i rolników, którzy w ciągu ostatniego roku odnieśli sukces na niwie agrobiznesu.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 87 88 89 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /