img
04-07-2015
imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
Wspólnie pomagamy pszczołom
02-07-2015 r

Obecnie niemal połowa z ok. 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Aby odbudować ich populację potrzeba ok. 10 lat globalnych działań. Od owadów zapylających zależy co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy. 90% owoców, 4 tys. odmian warzyw, orzechy, zioła i bawełna używana do wytwarzania miękkiej tkaniny to tylko niektóre z efektów ich pracy. Przekonajcie się sami, jak możemy pomóc pszczołom! Ogólnopolską kampanię informacyjną po raz kolejny patronatem objął Marszałek Województwa Lubelskiego.

» czytaj więcej
Otwarte drzwi w Końskowoli
30-06-2015 r

Rolnicze wystawy i kiermasze zdominowały tegoroczny Dzień Otwartych Drzwi w Końskowoli. W niedzielę, 28 czerwca br. odwiedzający siedzibę Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego mieli okazję nie tylko podziwiać najnowocześniejszy sprzęt rolniczy czy podpatrzeć nowinki z zakresu hodowli zwierząt gospodarskich, ale także poznać najlepsze firmy i rolników, którzy w ciągu ostatniego roku odnieśli sukces na niwie agrobiznesu.

» czytaj więcej
Na giełdę do Londynu
24-06-2015 r

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w giełdzie kooperacyjnej, która odbędzie się 18 listopada br. przy okazji Międzynarodowej Konferencji Food Matters Live i targów wystawienniczych w Londynie. Zaproszenie adresowane do firm reprezentujących szeroko pojętą branżę spożywczą.

» czytaj więcej
Zmiany w etykietowaniu żywności
23-06-2015 r

Od sześciu miesięcy (dokładnie od 13 grudnia 2014 r.) w całej Unii obowiązują nowe przepisy dotyczące przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. To efekt zmian wprowadzonych przez Parlament Europejski (UE) rozporządzeniem nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. Jakie wytyczne dotyczące etykietowania produktów spożywczych wprowadza ten dokument?

» czytaj więcej
Lato z lubelskimi produktami tradycyjnymi
12-06-2015 r

Tegoroczne lato zapowiada się wyjątkowo smakowicie. A to za sprawą nowych kulinarnych hitów wpisanych przez ministra rolnictwa na Listę Produktów Tradycyjnych (LPT). Aż pięć to pyszne wędzonki z Wisznic i Bronic pod Nałęczowem - doskonałe na grilla lub ognisko. Można je podać z musztardą czy keczupem albo... posmarować słodką glazurą, najlepiej z nałęczowskiego miodu wielokwiatowego - naszego najnowszego specjału w ministerialnym rejestrze. Co jeszcze zaproponujemy Państwu na wczesnoletnie obiady i podwieczorki? Zachęcamy do lektury i pobrania przepisów!

» czytaj więcej
Na ucztę do ordynata - zaproszenie dla wystawców
10-06-2015 r

Wielkimi krokami zbliża się termin czternastej lubelskiej edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" (NKD). Razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego (Departamentem Rolnictwa i Środowiska) oraz Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego przygotowuje ją Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. To właśnie w malowniczych plenerach ordynackiej rezydencji już 19 lipca br. będziemy wybierać najlepsze smaki regionu, zgłoszone przez naszych wytwórców. Nabór na konkursowe menu właśnie się rozpoczął!

» czytaj więcej
Smacznie i słodko na Ekogali
02-06-2015 r

Tradycyjnie, jak co roku pod koniec maja, województwo lubelskie promowało swoje smakołyki podczas Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości „Ekogala" w Rzeszowie. Przez trzy dni, w ostatni majowy weekend, goście targów mieli okazję spróbować ekologicznej żywności z naszego regionu. Na lubelskim stoisku zaprezentowało się czterech wystawców, ich oferta wypełniła po brzegi lady, półki i witryny, a chętnych do degustacji nie brakowało do czasu zamknięcia hal targowych.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 86 87 88 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /