img
01-04-2015
imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
Lubelska tradycja wiecznie żywa
31-03-2015 r

Kultura ludowa regionu lubelskiego ma się całkiem dobrze. Przekonali się o tym ci, którzy w miniony weekend odwiedzili Galerię Olimp w Lublinie. Podczas odbywającego się tu Festiwalu Produktów Regionalnych swoje folklorystyczne pasje odsłaniali mistrzowie rękodzielnictwa i wytwórcy tradycyjnych smaków, udowadniając, że lubelska wieś nie samym rolnictwem stoi. Wśród bogatej oferty rzemieślniczych arcydzieł wnikliwe oko mogło dostrzec m.in. wyjątkowy melanż tradycji z nowoczesnością w postaci ażurowych - prawdziwych! - wydmuszek czy chleba bez... mąki. A do wspólnej zabawy i smakowitych degustacji zapraszali wicemarszałek i sekretarz województwa.

» czytaj więcej
Festiwal świątecznych atrakcji
25-03-2015 r

Już w najbliższy weekend, 28 i 29 marca, zapraszamy do przedświątecznej przygody z lubelską kuchnią i folklorem. Podczas Festiwalu Produktów Regionalnych w Galerii Olimp w Lublinie będziemy wspólnie gotować - i smakować! - żur wielkanocny. Zakupy i degustacje umilą dodatkowo wielkanocne zmagania VIP-ów z lubelskiego "podwórka", których zadaniem będzie wykonanie najładniejszej pisanki. Małe arcydzieła trafią na sobotnią aukcję na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.

» czytaj więcej
Kto do Rady Społecznej LODR?
25-03-2015 r

Zbliża się termin wygaśnięcia 5-letniego mandatu członków Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. O tym, kto zasiądzie w Radzie nowej kadencji mogą zadecydować m.in. związki zawodowe rolników oraz placówki oświatowe kształcące i realizujące działania na potrzeby rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń!

» czytaj więcej
Puławski IUNG pracuje dla Komisji Europejskiej
20-03-2015 r

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) informuje, że otrzymał, jako pierwsza w historii instytucja w Polsce, niezwykle prestiżowy kontrakt z JRC-IES (Joint Resarch Center - Institute for Environment and Sustainability). Czteroletni kontrakt dotyczy analiz rolno-środowiskowych ze szczególnym akcentem na badanie skutków Wspólnej Polityki Rolnej. Serdecznie gratulujemy!

» czytaj więcej
Wójt Roku 2014 z Lubelskiego?
18-03-2015 r

Grzegorz Kapica, wójt gminy Józefów nad Wisłą, to nasz murowany kandydat w finale konkursu Telewizji Polskiej na Wójta Roku 2014. Jako jeden z dziesięciu samorządowców z całej Polski i jedyny z województwa lubelskiego został zakwalifikowany do ostatniego etapu konkursu. O tym, kto zdobędzie zaszczytny tytuł i statuetkę wykonaną przez mistrza sztuki kowalskiej z... podlubelskiego Wojciechowa, zdecydują wkrótce widzowie telewizyjnej Jedynki.

» czytaj więcej
Konkurs KRUS dla dziennikarzy
17-03-2015 r

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dziennikarzy i osoby publikujące w środkach masowego przekazu do udziału w XXI konkursie pt. "W rolnictwie można pracować bezpieczniej". Ta cenna inicjatywa, celem której jest poprawa warunków bezpieczeństwa pracy rolników i ich rodzin, tym razem skupia się na upowszechnianiu zasad właściwej obsługi i traktowania zwierząt inwentarskich.

» czytaj więcej
STOP wypalaniu traw na wiosnę!
12-03-2015 r

Wiosną Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz kolejny przeprowadzi ogólnopolską kampanię wymierzoną przeciwko wypalaniu suchych traw. To forma apelu do mieszkańców obszarów wiejskich i całej opinii publicznej o zaprzestanie tego zabójczego procederu.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 83 84 85 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /