img
21-09-2014
imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
Pomoc dla lubelskich producentów świń wypłacona
09-09-2014 r

Agencja Rynku Rolnego poinformowała, że zakończyła się realizacja wypłaty nadzwyczajnej pomocy finansowej dla producentów świń. Wsparcie przyznano z tytułu strat gospodarczych wynikających z wprowadzenia środków ochronnych w związku z wystąpieniem u dzików na obszarze Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF).

» czytaj więcej
"Lubelskie Aktualności Rolnicze" nagrodzone!
09-09-2014 r

Znamy już wyniki XXII edycji konkursu na najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Miesięcznik Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli uplasował się na wysokim drugim miejscu. Przypomnijmy, że w ramach "Lubelskich Aktualności Rolniczych" cyklicznie ukazuje się wkładka "Informacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego", przygotowywana przez pracowników Departamentu Rolnictwa i Środowiska.

» czytaj więcej
Poznaliśmy starostów Dożynek Wojewódzkich 2014
06-09-2014 r

Małgorzata Dziuba z Rudki Kozłowieckiej i Marian Wójcik z Woli Krasieńińskiej. To tegoroczni starostowie Dożynek Wojewódzkich 2014.  Impreza odbędzie się 14 września w Niemcach. Starostów przedstawił w czwartek w czasie konferencji prasowej marszałek województwa Sławomir Sosnowski. 

» czytaj więcej
Znamy stawki unijnej pomocy
02-09-2014 r

30 sierpnia br. Komisja Europejska ogłosiła pakiet stabilizujący rynek owoców i warzyw w związku z wprowadzonym przez Rosję embargiem. Głównym jego instrumentem są rekompensaty za przeprowadzenie operacji wycofania z rynku, "zielonych zbiorów" i "niezbierania". Najwyższą stawkę płatności otrzymają producenci rolni przeznaczający owoce i warzywa na bezpłatną dystrybucję.

» czytaj więcej
Konkurs z (lubelskim?) jabłkiem w tle
27-08-2014 r

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza do udziału w konkursie na logo z wykorzystaniem wizerunku jabłka, służące promocji i identyfikacji polskiego sektora rolno-spożywczego. W związku z tym, iż Lubelskie jest jednym z największych w Polsce producentów tych soczystych owoców (w 2013 r. zebraliśmy ich aż 475 tys. ton!), liczymy, że to właśnie z naszego regionu wyjdzie najlepsza koncepcja znaku.

» czytaj więcej
Razem na Natura Food
27-08-2014 r

Produkujesz żywność ekologiczną na terenie naszego regionu? A może jesteś wytwórcą tradycyjnych lubelskich przysmaków? Jeśli chcesz, aby Twoje produkty podbiły europejski rynek, wypromuj się z nami na Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej Natura Food w dniach 3-5 października br.! Urząd marszałkowski zapewni Ci bezpłatne miejsce na wspólnym stoisku regionalnym.

» czytaj więcej
Lubelskie wędliny najzdrowsze w Polsce
26-08-2014 r

Podczas seminarium, zorganizowanego 25 sierpnia br. przez Departament Rolnictwa i Środowiska, przedstawiciele zakładów wędliniarskich z terenu województwa lubelskiego mieli możliwość zapoznać się z wynikami badań dotyczących zawartości benzo(α)pirenu w żywności wędzonej. Akcja została zlecona jeszcze wiosną i sfinansowana przez Urząd Marszałkowski w Lublinie w związku z wchodzącymi w życie od 1 września br. przepisami unijnymi określającymi dopuszczalną ilość substancji smolistych. Nowe regulacje mówią o obniżeniu zawartości benzo(α)pirenu z 5,0 do 2,0 mikrogramów na kilogram produktu, przy czym Polska wynegocjowała w Brukseli trzyletni okres przejściowy na dostosowanie technologii wędzenia wędlin przez polskie zakłady do norm unijnych.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 75 76 77 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /