img
28-07-2014
imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie 

Lubelskie to region o charakterze rolniczym. Na blisko 4300 wsi i osad wiejskich przypadają 42 miasta. Mieszkańcami wsi jest ponad połowa ludności - 53,4% (przy średniej w kraju 39%). Lubelskie jest też jednym z województw w Polsce mających największy udział użytków rolnych. W 2011 r. stanowiły one 57,8% powierzchni ogółem. Z kolei ponad trzy czwarte z użytków rolnych województwa (75,7%) stanowią grunty orne.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w województwie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce. Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych.
Od wielu lat województwo dominuje w krajowej produkcji owoców z krzewów i plantacji jagodowych. Jest największym w Polsce producentem malin (83,6% krajowej produkcji), porzeczek (56,6%) oraz agrestu (30,7%), natomiast pod względem zbiorów truskawek zajmuje 2 lokatę (30,3% krajowej produkcji). W sumie Lubelskie zapewnia ponad  50% krajowych zbiorów owoców z krzewów i plantacji jagodowych. Jest także jednym z największych dostawców zbóż - 9,7% zbiorów krajowych (2 miejsce), owoców z drzew - 17,3% (2 miejsce), buraków cukrowych - 14,6% (3 miejsce) oraz warzyw gruntowych - 11,1% (5 miejsce).
(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie „Rolnictwo w województwie lubelskim w 2011 roku")

img
Dziedzictwo i przyszłość polskiej wsi
28-07-2014 r

Wspomnienia, opisy tradycji i życia mieszkańców wsi, sagi rodzinne, opowiadania, a nawet powieści, wiersze i scenariusze teatralne można zgłaszać do szóstej już edycji konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość". Oprócz literackiej formy ludowych reminiscencji, mile widziane będą prace naukowe w nowatorski sposób traktujące o przyszłości obszarów wiejskich. Zachęcamy lubelskich pasjonatów do podjęcia wyzwania i udziału w projekcie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa!

» czytaj więcej
Było przepysznie
22-07-2014 r

Na kolejną, XIV już edycję, konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów" w bieżącym roku powrócił do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. W upalną niedzielę 20 lipca na zaproszenie marszałka Sławomira Sosnowskiego, Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL oraz Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego do Skansenu przybyło ponad stu wystawców, producentów oraz przetwórców tradycyjnej żywności, prezentując przeszło 150 produktów i potraw. Stoły uginały się pod bogactwem lokalnych smakołyków, tysiące zwiedzających próbowały wytwory kuchni ze wszystkich zakątków województwa lubelskiego, a na scenie do późnego popołudnia koncertowały zespoły ludowe.

» czytaj więcej
Nowości w lubelskiej karcie dań
22-07-2014 r

Lipiec, czas wakacyjnej laby, dla miłośników dobrego jadła kojarzyć się będzie tak z letnim odpoczynkiem, jak i smakowitymi lubelskimi kąskami. I to nie tylko tymi, które nasi wystawcy serwowali podczas wojewódzkiego finału konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" w skansenie. Oto bowiem na prowadzonej przez ministra rolnictwa Liście Produktów Tradycyjnych pojawiło się pięć nowych specjałów rodem z Bychawy, Chodla, Fajsławic, Gorzkowa i Poniatowej.

» czytaj więcej
WPR w roli głównej
16-07-2014 r

"Wspólna Polityka Rolna Europy: W trosce o nasze korzenie" to tytuł kampanii komunikacyjnej, którą Komisja Europejska realizuje we wszystkich krajach UE. W jej ramach powstała m.in. specjalna strona internetowa oraz wiele ciekawych materiałów audiowizualnych, które mają uświadomić Europejczykom, jak ważne jest rolnictwo zrównoważone, nie tylko jako źródło zdrowej żywności, lecz także sposób dbania o środowisko, tereny wiejskie i gospodarkę.

» czytaj więcej
Szkolenie dla grup owocowo-warzywnych
16-07-2014 r

Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu organizuje w dniach 30-31 lipca br. (środa-czwartek) szkolenie mające charakter konsultacyjno-warsztatowy dla przedstawicieli organizacji producentów oraz doradców ośrodków doradztwa rolniczego z zakresu funkcjonowania grup producentów na rynku owoców i warzyw.

» czytaj więcej
Po kulinarną przygodę do skansenu
15-07-2014 r

Gdzie najlepiej smakują kąski tradycyjnej kuchni? Oczywiście w skansenie! I to właśnie do Muzeum Wsi Lubelskiej marszałek województwa Sławomir Sosnowski zaprasza już w najbliższą niedzielę. 20 lipca odbędzie się tu finał konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", a podczas niego - uczta z ponad stu regionalnych smakołyków, pokazy przyrządzania jagnięciny, która z sukcesem powraca na lubelskie stoły, a także prezentacja wczesnośredniowiecznej kuchni Słowian. Przygotowaliśmy więcej takich atrakcji...

» czytaj więcej
Do Hańska na Dzień Pszczelarza!
11-07-2014 r


Wykłady o skutecznym marketingu wyrobów pszczelarskich, wycieczka do izby regionalnej i na wieżę widokową oraz wachlarz kiermaszowych atrakcji czeka wszystkich tych, którzy zdecydują się przyjechać na festyn pszczelarski do Hańska. Organizowany od 2005 r., czyli od 130. rocznicy śmierci miłośnika pszczelarstwa, ks. Jana Dolinowskiego, "Dzień Pszczelarza" w tym roku odbędzie się w niedzielę, 20 lipca.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 73 74 75 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Konkurs plastyczny-NKD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /