img
25-10-2014
imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
Seminarium w Rzymie
16-10-2014 r

Departament Współpracy Ekonomicznej MSZ wraz z Organizacją ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zapraszają do udziału w seminarium i spotkaniu z przedstawicielami Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Rzymie. Celem wydarzenia, które odbędzie się w dniach 11-13 listopada br., jest zwiększenie udziału polskich firm w zamówieniach FAO, a także rozpoznanie możliwości zakupu polskich produktów w ramach WFP. Udział w seminarium jest nieodpłatny.

» czytaj więcej
Było eko
14-10-2014 r

Ponad 60 wystawców rozłożyło swoje stragany podczas VII Ekofestynu z żywnością ekologiczną, który odbył się 11 października br. na Placu Zamkowym w Lublinie. Mieszkańcy Lublina mieli okazję uzupełnić swoje zapasy i nabyć pyszne, ekologiczne, lubelskie produkty, zamienić zużyte baterie na nowe na stoisku Polskiej Korporacji Recyklingu, obejrzeć pokazy historyczne Bractwa Rycerskiego Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego oraz Stowarzyszenia Chorągiew Zamku w Zawieprzycach, posłuchać ludowej muzyki. Nie zabrakło konkursów i zabaw dla dzieci, oczywiście związanych z tematyką ekologiczną, a każdy mógł posmakować jabłek z grupy producentów "Klasa" z Klementowic oraz sadu doświadczalnego Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

» czytaj więcej
Lubelska kuchnia już z przepisami!
14-10-2014 r

Zapraszamy do niezwykłej podróży po smakach naszego regionu! Okazją do tego będzie lektura wznowionego, trzeciego wydania katalogu "W krainie lubelskich produktów tradycyjnych". Jego wersję elektroniczną można już pobrać z Internetu. Całkowitą nowością jest dział zawierający oryginalne przepisy regionalnych specjałów, o które dopytywali się czytelnicy poprzednich edycji publikacji.

» czytaj więcej
Uwaga, producenci owoców i warzyw!
14-10-2014 r


Agencja Rynku Rolnego przypomina, że 15 października jest ostatecznym terminem składania wniosków o udzielenie nadzwyczajnego wsparcia. Dotyczy to wyłącznie plantacji i upraw, które zostały pozytywnie skontrolowane przez właściwe służby.

» czytaj więcej
Oferta współpracy
09-10-2014 r

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Ałmaty informuje o możliwości nawiązania kontaktów biznesowych z kazachstańską firmą "Abi-Żer" Sp. z o.o. Spółka zainteresowana jest współpracą z polskimi partnerami w zakresie sprzedaży nasion: lnu oleistego, rzepaku, ostropestu, a także ciecierzycy pospolitej.

» czytaj więcej
Skazani na sukces
06-10-2014 r

Mowa o Urszuli i Piotrze Osikach z Woli Skromowskiej w gminie Firlej, którzy podczas targów NATURA FOOD 2014 w Łodzi otrzymali tytuł najlepszych rolników ekologicznych w Polsce. Nagrodę ministra rolnictwa nasi producenci odebrali już drugi raz (wcześniej w 2008 r.), czym ponownie udowodnili, że lubelskie rolnictwo ekologią stoi. I to tą na najwyższym poziomie! Jednak podczas tegorocznej edycji targów w dniach 3-5 października pokazaliśmy, że Lubelskie jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim smaczne.

» czytaj więcej
Lubelski cebularz podbija Poznań!
29-09-2014 r

Cebularz lubelski lepszy niż poznański rogal świętomarciński? Ten smakowity dylemat zdominował odbywające się w Poznaniu targi Smaki Regionów. O naszym tradycyjnym rarytasie, który w 2014 roku otrzymał unijny certyfikat "Chronione Oznaczenie Geograficzne" i błyskawicznie zyskał uznanie smakoszy, było - i jest - głośno nie tylko w hali targowej, ale i w mediach. Kulinarny temat numer 1 zrobiły z niego m.in. TVP Regionalna i Wielkopolska Telewizja Kablowa. Cebularza i inne lubelskie smaczki, w tym te nagrodzone statuetkami "Perły", można w Poznaniu skosztować jeszcze do wtorku 30 września.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 76 77 78 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /