img
28-05-2015
imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
Na Ekofestyn pod zamek!
15-05-2015 r

Chcesz żyć w zgodzie z naturą? Cenisz dobrą kuchnię? A może do tego jesteś lokalnym patriotą i wybierasz dobre, bo lubelskie? Jeśli tak, ta oferta jest właśnie dla Ciebie! Wszystkich entuzjastów zdrowego stylu życia zapraszamy na wyjątkowy, bo wiosenny Ekofestyn połączony z kiermaszem produktów ekologicznych i tradycyjnych. Zbiórka w niedzielę 24 maja o godzinie 13.30 na placu Zamkowym w Lublinie.

» czytaj więcej
Domowa produkcja żywności - wytyczne
14-05-2015 r

Jak higienicznie w domowej kuchni produkować żywność przeznaczoną do obrotu? Na to pytanie szczegółowo odpowiada dokument, który właśnie ukazał się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS). To „Wytyczne Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej przy produkcji żywności niezwierzęcego pochodzenia w warunkach domowych z wykorzystaniem surowców roślinnych z własnych upraw". Zachęcamy do lektury!

» czytaj więcej
W owocowym klimacie
13-05-2015 r

Kto jest wiceliderem w produkcji owoców z drzew w Polsce? Oczywiście Lubelskie! Nasi sadownicy co roku dostarczają na rynek grubo ponad 500 tysięcy ton tych fruktów, głównie jabłek. To prawie 16% ich krajowej produkcji. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj, w lubelskim zagłębiu sadowniczym nad Wisłą od lat organizowane jest Wojewódzkie Święto Sadów. I jak co roku w Józefowie, tak i w niedzielę 17 maja impreza obfitować będzie w wiele kiermaszowych i koncertowych atrakcji.

» czytaj więcej
Zabiegi agrolotnicze w Nadleśnictwie Sobibór
08-05-2015 r

Od 7 maja br. trwają chemiczne zabiegi ratownicze w drzewostanach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Sobibór. Wiąże się to z zakazem wstępu do wyznaczonych części lasu oraz obowiązkiem wycofania bydła i innych zwierząt gospodarskich z przyległych do nich pastwisk i wybiegów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami majowej akcji w Nadleśnictwie Sobibór.

» czytaj więcej
Razem na Ekogalę
28-04-2015 r

Produkujesz żywność ekologiczną na terenie naszego regionu? A może jesteś wytwórcą tradycyjnych lubelskich przysmaków? Jeśli chcesz, aby Twoje produkty podbiły europejski rynek, wypromuj się z nami na Międzynarodowych Targach Produktów i Żywności Wysokiej Jakości Ekogala w dniach 29-31 maja br. w  Rzeszowie! Urząd marszałkowski zapewni Ci bezpłatne miejsce na wspólnym stoisku regionalnym.

» czytaj więcej
Bezpłatny wyjazd studyjny na Dolny Śląsk
27-04-2015 r

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaprasza do udziału w wyjeździe studyjnym na Dolny Śląsk w dniach 13-15 maja 2015 r. Jego celem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich poprzez wymianę doświadczeń i podniesienie kompetencji w zakresie kompleksowego rozwoju infrastruktury turystycznej. Zaproszenie jest skierowane do mieszkańców ośmiu województw Polski centralnej i wschodniej, w tym z regionu lubelskiego.

» czytaj więcej
Wsparcie dla pszczelarzy
27-04-2015 r

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że do 29 maja br. można składać wnioski w ramach mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" w sezonie 2015/2016. Mogą je składać związki, stowarzyszenia, zrzeszenia, spółdzielnie i grupy producenckie pszczelarzy oraz jednostki badawczo- rozwojowe zajmujące się problematyką pszczelarską. Za ich pośrednictwem z funduszy może skorzystać każdy pszczelarz, który jest wpisany do rejestru powiatowego lekarza weterynarii lub posiada weterynaryjny numer identyfikacyjny.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 85 86 87 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /