img
31-05-2016
imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1387,8 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 10,1% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2014 r. wyniosły 273,3 tys. t (48,1% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (82,5% krajowej produkcji), porzeczek (50,5%), agrestu (33,3%) oraz truskawek (30,0%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2014 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 561,3 tys. t (15,5% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (87,7% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2014 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 36,6% - do 42,3 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (11,2% produkcji krajowej), zbóż (9,8%) oraz ziemniaków (7,7%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2014 roku", czerwiec 2015)

img
Pierwszy taki festiwal
25-05-2016 r

Odliczanie do wielkiego przedsięwzięcia trzech województw: lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego, czas zacząć! Premierowa edycją festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski" wystartuje już niebawem, 28 maja w Bychawie. Spodziewamy się tam około stu wystawców i dwudziestu tysięcy gości. Bądź jednym z nich!

» czytaj więcej
Ulgi za straty w uprawach
20-05-2016 r

Przypominamy, że producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych oszacowano straty spowodowane ujemnymi skutkami przezimowania mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej oraz o ulgi i zwolnienia z podatków i innych opłat. Oszacowania szkód dokonują - na wniosek rolnika złożony w urzędzie gminy - komisje powołane przez właściwych terytorialnie wojewodów.

» czytaj więcej
Święto Sadów już w niedzielę
12-05-2016 r

Gdzie jest jedno z największych zagłębi owocowych w Polsce? Oczywiście w Lubelskiem! Jesteśmy największym producentem owoców z krzewów i plantacji jagodowych, a drugim w kraju pod względem zbioru owoców z drzew. Nasi sadownicy co roku dostarczają na rynek grubo ponad 500 tysięcy ton tych fruktów (głównie jabłek). Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj pod honorowym patronatem marszałka Sławomira Sosnowskiego organizowane jest Święto Sadów. I jak co roku w Józefowie nad Wisłą, tak i w najbliższą niedzielę impreza obfitować będzie w wiele atrakcji. Zapraszamy do uczestnictwa!

 

 

» czytaj więcej
LODR zaprasza na spotkania
06-05-2016 r

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zaprasza na cykl spotkań informacyjno-aktywizujących promujących Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) w województwie Lubelskim. Zaproszenie kierowane jest do rolników i ich grup, doradców, właścicieli lasów, a także do przedstawicieli instytutów naukowo-badawczych i przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego.

» czytaj więcej
Dopłaty do materiału siewnego w 2016 r.
26-04-2016 rAgencja Rynku Rolnego informuje, że w okresie od 15 stycznia do 25 czerwca 2016 r. można składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

» czytaj więcej
Sprzedaż bezpośrednia - konsultacje publiczne
26-04-2016 r

Rozpoczął się etap konsultacji publicznych rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników. Podstawowym celem przygotowywanej ustawy jest stworzenie polskim rolnikom korzystnych warunków do rozwoju produkcji i sprzedaży detalicznej żywności wyprodukowanej w całości lub w części z ich własnej uprawy, chowu lub hodowli - bez udziału pośredników.

» czytaj więcej
Super Zupa w Werbkowicach
13-04-2016 r

Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Rada Kobiet w Werbkowicach zapraszają na V edycję konkursu kulinarnego "Super Zupa". W tym roku jury oceni zupy przygotowane przez 13 pań z terenu gminy. Imprezę objęli patronatem marszałek Sławomir Sosnowski i wójt Werbkowic Lech Bojko. Konkurs obędzie się w sobotę 16 kwietnia br. w werbkowickim GOK. Początek godz. 14.00.

 

» czytaj więcej
1 2 3 ... 102 103 104 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Festiwal Wielkanocny 2016
Galeria
Tytuł galerii Lubelskie na EcoFamily 2016
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /