img
23-04-2014
imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie 

Lubelskie to region o charakterze rolniczym. Na blisko 4300 wsi i osad wiejskich przypadają 42 miasta. Mieszkańcami wsi jest ponad połowa ludności - 53,4% (przy średniej w kraju 39%). Lubelskie jest też jednym z województw w Polsce mających największy udział użytków rolnych. W 2011 r. stanowiły one 57,8% powierzchni ogółem. Z kolei ponad trzy czwarte z użytków rolnych województwa (75,7%) stanowią grunty orne.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w województwie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce. Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych.
Od wielu lat województwo dominuje w krajowej produkcji owoców z krzewów i plantacji jagodowych. Jest największym w Polsce producentem malin (83,6% krajowej produkcji), porzeczek (56,6%) oraz agrestu (30,7%), natomiast pod względem zbiorów truskawek zajmuje 2 lokatę (30,3% krajowej produkcji). W sumie Lubelskie zapewnia ponad  50% krajowych zbiorów owoców z krzewów i plantacji jagodowych. Jest także jednym z największych dostawców zbóż - 9,7% zbiorów krajowych (2 miejsce), owoców z drzew - 17,3% (2 miejsce), buraków cukrowych - 14,6% (3 miejsce) oraz warzyw gruntowych - 11,1% (5 miejsce).
(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie „Rolnictwo w województwie lubelskim w 2011 roku")

img
Co (k)rok, to sukces
18-04-2014 r

To już tradycja, że lubelska agroturystyka co roku triumfuje na Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel w Kielcach. Tak też było i tym razem. Z szóstej już edycji imprezy, która trwała od 11 do 13 kwietnia, wróciliśmy z pierwszą nagrodą za najciekawsze stoisko wystawiennicze oraz z wyróżnieniem za najciekawszy pakiet turystyki wiejskiej!

» czytaj więcej
Tytuł "Polski Producent Żywności" do zdobycia!
18-04-2014 r

Wytwarzasz dobre i cenione przez odbiorców smakołyki na terenie województwa lubelskiego? Zdobądź tytuł "Polskiego Producenta Żywności"!  Taką szansę otwiera przystąpienie województwa lubelskiego do kolejnej, osiemnastej już edycji inicjatywy pozytywistycznej pod tym samym tytułem, której organizatorem jest Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu. Na Twoje zgłoszenie czekamy do 9 maja br.!

» czytaj więcej
"Mistrz szarlotki" poszukiwany
18-04-2014 r

Zapraszamy do udziału w konkursie kulinarnym „Mistrz szarlotki" na najlepszy regionalny produkt wytworzony z wykorzystaniem surowców pochodzących z lubelskich sadów! Brzmi apetycznie? I zapewne tak będzie smakować. Konkurs rozstrzygniemy 18 maja br. w Józefowie nad Wisłą podczas "Wojewódzkiego Święta Sadów".

» czytaj więcej
Ach, co to był za żurek!
14-04-2014 r

Pyszny żurek wielkanocny przyrządzany przez samego marszałka województwa Krzysztofa Hetmana był gwoździem programu Festiwalu Produktów Regionalnych Lubelszczyzny. W miniony weekend na gości lubelskiej Galerii Olimp czekało dużo więcej takich przedświątecznych atrakcji. Kiermaszowym zakupom towarzyszyły degustacje, pokazy wyrobu ozdób wielkanocnych oraz koncerty kapel ludowych.

» czytaj więcej
Zapraszamy do konsultacji!
10-04-2014 r


Zarząd Województwa Lubelskiego ogłasza powtórne konsultacje projektu "Programu upowszechniania znajomości przepisów ustawy o ochronie zwierząt wśród rolników w województwie lubelskim na lata 2014-2016", które potrwają do 24 kwietnia 2014 r. Zachęcamy do zapoznania się z treścią dokumentu oraz do zgłaszania uwag.

» czytaj więcej
Konkurs agroturystyczny na nowo
01-04-2014 r

Prowadzisz w Lubelskiem wzorowe gospodarstwo agroturystyczne lub gościnne? A może oferujesz ciekawy produkt turystyki wiejskiej, którego elementem nie jest nocleg? Jeśli tak - pochwal się tym i wygraj atrakcyjne nagrody. To nie Prima Aprilis. Tegoroczna, szósta już edycja konkursu na najciekawszą ofertę agroturystyczną w regionie lubelskim rusza właśnie teraz, w kwietniu! Przygotowaliśmy więcej takich konkursowych "nowalijek".

» czytaj więcej
Kromka Chleba
01-04-2014 r

"Kromka Chleba", czyli inaczej Niecodziennik Banku Żywności w Lublinie, to ciekawa publikacja, do lektury której serdecznie zapraszamy. W najnowszym numerze można przeczytać m.in. o promowanych przez urząd marszałkowski lubelskich produktach tradycyjnych, a także o planowanej na 4-6 kwietnia Wielkanocnej Zbiórce Żywności w Lublinie.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 69 70 71 Następna...
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Konkurs plastyczny-NKD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /