img
11-12-2016
imieniny: Biny, Damazego, Waldemara
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1444 tys. ha) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej (70,0%).
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej, na który składają się: jakość gleb, warunki wodne, agroklimat i rzeźba terenu, wynosi w regionie lubelskim 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z trzech najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2015 r. wyniosły 219,5 tys. t (42,4% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (79,0% krajowej produkcji), porzeczek (48,8%) oraz truskawek (27,9%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2015 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 546,5 tys. t (15,3% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów dominują jabłka (88,0% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu), których zbiory w 2015 r. wyniosły 46,4 tys. t. Jesteśmy również jednym z największych dostawców zbóż (10,8% produkcji krajowej), warzyw gruntowych (9,6%) oraz ziemniaków (7,8%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2015 roku", czerwiec 2016)

img
Z rybą w roli głównej
05-12-2016 r

Sezon na ryby powinien trwać cały rok. Wiedzą o tym i ten trend promują inicjatorzy, organizatorzy i partnerzy Dożynek Rybackich, które co roku odbywają się w podlubelskich Jakubowicach Konińskich. Wśród nich jest marszałek województwa, który w rybactwie widzi rozwojową gałąź gospodarki regionu. Wszak Lubelskie rybami stoi - jesteśmy niekwestionowanym liderem w hodowli karpia w Polsce, a drugie miejsce na krajowym podium daje nam rozległa tafla stawów. Stąd i bogactwo rybnych rarytasów serwowanych podczas XIII już święta zwanego też „Jesiennym Stołem Ryb". Kto był w niedzielę 4 grudnia w Dworze Anna, ten już wie, że rybę można smakować na wiele różnych sposobów...

» czytaj więcej
Najlepsi rolnicy 2016 nagrodzeni
22-11-2016 r

W bieżącym roku konkurs „Rolnik Lubelszczyzny" obchodzi mały jubileusz. Dzisiaj, podczas pierwszego dnia targów VEGE FRUIT EXPO w Targach Lublin SA, poznaliśmy finalistów V edycji tej inicjatywy, której celem jest promocja producentów rolnych. Komisja konkursowa, w czasie wizytacji zgłoszonych gospodarstw, oceniała stosowanie innowacyjnych metod gospodarowania, wdrażanie nowoczesnych technologii i zdolność pozyskiwania funduszy unijnych.

» czytaj więcej
Zapraszamy na targi
17-11-2016 r

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes zarządu Targów Lublin SA Krystyna Węclewicz-Grajek i marszałek Sławomir Sosnowski zachęcali rolników z naszego regionu do udziału w adresowanych do nich wydarzeniach targowych - targach Vege Fruit Expo i Targach Producentów Marek Własnych, które odbędą się w dniach 22-23 listopada br. w Targach Lublin. W spotkaniu w mediami wzięli także udział koordynatorzy obu imprez targowych - Maciej Wituch i Adam Głowacki oraz wicedyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Katarzyna Kremeś.

» czytaj więcej
Bądź na targach w Rzeszowie!
10-11-2016 r

Produkujesz żywność ekologiczną na terenie naszego regionu? A może jesteś wytwórcą tradycyjnych lubelskich przysmaków? Jeśli chcesz, aby Twoje produkty podbiły europejski rynek, wypromuj się z nami na X, jubileuszowych, Międzynarodowych Targach Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA w dniach 9-10 grudnia br. w Rzeszowie. Urząd marszałkowski zapewni Ci bezpłatne miejsce na wspólnym stoisku regionalnym.

» czytaj więcej
Ceńmy naszą żywność
08-11-2016 r

Na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton jedzenia, w Europie niemal 100 mln ton, a samej Polsce blisko 9 milionów. Jesteśmy na piątej pozycji państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej. A przecież jedzenie to dobro, które sporo kosztuje. Nie tylko konsumentów, ale i środowisko...

» czytaj więcej
Nabory wniosków w ARR
21-10-2016 r

Na prośbę Agencji Rynku Rolnego informujemy, że instytucja ta administruje działaniem „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Obecnie instytucja przyjmuje wnioski o wsparcie na przystępowanie do systemów jakości, a już 2 listopada ogłosi konkurs dla grup producentów chcących wypromować się na rynku wewnętrznym.

» czytaj więcej
Mamy oczko, czyli 21 kandydatów
20-10-2016 r

Zakończył się pierwszy etap konkursu Rolnik Lubelszczyzny 2016, współorganizowanego przez marszałka województwa, do którego zgłosiło się w tym roku 21 gospodarzy. Wszyscy zakwalifikowali się do kolejnej rundy. Obecnie jurorzy wizytują zgłoszone gospodarstwa i dokonują ich ocen. Najlepszych z najlepszych poznamy już za miesiąc, 22 listopada br., podczas uroczystego otwarcia targów VEGE FRUIT EXPO oraz INTEFO. Kim są nasi kandydaci?

» czytaj więcej
1 2 3 ... 109 110 111 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Polska Wschodnia w Bychawie
Galeria
Tytuł galerii Festiwal Wielkanocny 2016
Galeria
Tytuł galerii Lubelskie na EcoFamily 2016
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /