img
30-06-2016
imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1387,8 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 10,1% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2014 r. wyniosły 273,3 tys. t (48,1% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (82,5% krajowej produkcji), porzeczek (50,5%), agrestu (33,3%) oraz truskawek (30,0%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2014 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 561,3 tys. t (15,5% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (87,7% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2014 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 36,6% - do 42,3 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (11,2% produkcji krajowej), zbóż (9,8%) oraz ziemniaków (7,7%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2014 roku", czerwiec 2015)

img
Zasmakuj w Lubelskiem!
29-06-2016 r

Wakacyjne odkrywanie smaków i smaczków naszego regionu czas zacząć. Okazja ku temu jest wyśmienita - na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych (LPT) w czerwcu zadebiutowały kolejne cztery lubelskie rarytasy. Są to lody lubartowskie, ćwikła z Werbkowic oraz dwa chleby ze Starej Wsi Pierwszej - gryczany (z prażoną cebulką!) i żytni naturalny. Przekonaj się, że warto wyruszyć w podróż śladami naszych specjałów i przy okazji poznać urocze zakątki regionu!

» czytaj więcej
Lubelscy ekoproducenci w statystyce
27-06-2016 r

Jak wynika z najnowszego raportu IJHARS (Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) wojewodztwo lubelskie niezmiennie utrzymuje się w czołówce regionów z dobrze prosperującą produkcją ekologiczną. Zajmujemy piąte miejsce pod względem liczby certyfikowanych producentów ekologicznych (1,9 tys.) i szóste - pod względem powierzchni ekologicznych użytków rolnych (ponad 34 tys. ha).

» czytaj więcej
Sprzedaż żywności a sanepid
23-06-2016 r

Jakie warunki higieniczne i sanitarne powinny być spełnione przy sprzedaży żywności podczas imprez plenerowych,  np. festynów wiejskich? Jakie obowiązki sanitarne ma koło gospodyń wiejskich produkujące ogórki kiszone, a jakie produkujące dżemy? Czy obiekt (kuchnia), w którym ma być prowadzona produkcja, podlega kontroli sanepidu i czy musi być do niego zgłoszony każdorazowo przed festynem? Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na te pytania.

» czytaj więcej
Lubelskie dla pszczół
23-06-2016 r

"Zrób miejsce pszczołom! To od Ciebie zależy ich los" - takie przesłanie nosi szósta już edycja programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Lubelskie chętnie włącza się w ten projekt, którego jednym z efektów ma być utworzenie w każdej gminie czterdziestu Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Pomóż nam osiągnąć ten cel i wygraj dla swojej gminy lub dzielnicy specjalną nagrodę!

» czytaj więcej
Lubelska wołowina znów w Sitnie
22-06-2016 r

Serdecznie zapraszamy na seminarium pt. "LUBELSKA WOŁOWINA - ZASADY CHOWU I HODOWLI BYDŁA MIĘSNEGO", które odbędzie się 9 lipca 2016 r. (sobota) w Zespole Doradztwa Rolniczego w Sitnie podczas XXX Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Szczegółowy program seminarium zamieszczamy poniżej.

» czytaj więcej
O rozwoju obszarów wiejskich
22-06-2016 r

W dniach 20-22 czerwca br. w Lublinie i Puławach miała miejsce XX ogólnopolska konferencja z cyklu "Nowe tendencje w teorii i praktyce urządzania obszarów wiejskich", tym razem poświęcona stanowi obecnemu i perspektywom rozwoju obszarów wiejskich.

» czytaj więcej
MOL po nowemu
03-06-2016 r

Pierwszego czerwca br. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 21 marca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (Dz. U. poz. 451). Tak zwana MOL to na razie jedyna dozwolona dla rolników forma prowadzenia produkcji i sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem, jak działać w tej branży!

» czytaj więcej
1 2 3 ... 104 105 106 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Polska Wschodnia w Bychawie
Galeria
Tytuł galerii Festiwal Wielkanocny 2016
Galeria
Tytuł galerii Lubelskie na EcoFamily 2016
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /