img
02-09-2014
imieniny: Dionizy, Izy, Juliana
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
Konkurs z (lubelskim?) jabłkiem w tle
27-08-2014 r

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza do udziału w konkursie na logo z wykorzystaniem wizerunku jabłka, służące promocji i identyfikacji polskiego sektora rolno-spożywczego. W związku z tym, iż Lubelskie jest jednym z największych w Polsce producentów tych soczystych owoców (w 2013 r. zebraliśmy ich aż 475 tys. ton!), liczymy, że to właśnie z naszego regionu wyjdzie najlepsza koncepcja znaku.

» czytaj więcej
Razem na Natura Food
27-08-2014 r

Produkujesz żywność ekologiczną na terenie naszego regionu? A może jesteś wytwórcą tradycyjnych lubelskich przysmaków? Jeśli chcesz, aby Twoje produkty podbiły europejski rynek, wypromuj się z nami na Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej Natura Food w dniach 3-5 października br.! Urząd marszałkowski zapewni Ci bezpłatne miejsce na wspólnym stoisku regionalnym.

» czytaj więcej
Lubelskie wędliny najzdrowsze w Polsce
26-08-2014 r

Podczas seminarium, zorganizowanego 25 sierpnia br. przez Departament Rolnictwa i Środowiska, przedstawiciele zakładów wędliniarskich z terenu województwa lubelskiego mieli możliwość zapoznać się z wynikami badań dotyczących zawartości benzo(α)pirenu w żywności wędzonej. Akcja została zlecona jeszcze wiosną i sfinansowana przez Urząd Marszałkowski w Lublinie w związku z wchodzącymi w życie od 1 września br. przepisami unijnymi określającymi dopuszczalną ilość substancji smolistych. Nowe regulacje mówią o obniżeniu zawartości benzo(α)pirenu z 5,0 do 2,0 mikrogramów na kilogram produktu, przy czym Polska wynegocjowała w Brukseli trzyletni okres przejściowy na dostosowanie technologii wędzenia wędlin przez polskie zakłady do norm unijnych.

» czytaj więcej
Z myśliwymi za pan brat
26-08-2014 r

"Ile drzew, tyle rogów znalazło się w boru, Jedne drugim pieśń niosą jak z choru do choru. I szła muzyka coraz szersza, coraz dalsza, Coraz cichsza i coraz czystsza, doskonalsza". Tak o sygnałach myśliwskich pisał w "Panu Tadeuszu" nasz wieszcz Adam Mickiewicz. Takie też dźwięki niemal dwieście lat później rozbrzmiały w roztoczańskiej kniei, a mówiąc ściślej - na... stadionie "Sokół" w Zwierzyńcu. W sobotę, 23 sierpnia br. współcześni łowczy już szósty raz przywołali klimat staropolskich polowań. A wszystko w ramach Lubelskich Spotkań z Tradycją i Kulturą Łowiecką, zainicjowanych i współorganizowanych przez marszałka województwa lubelskiego.

» czytaj więcej
Polska wieś 2014. Raport o stanie wsi
20-08-2014 r

Taki tytuł nosi ósma edycja publikacji prezentującej przemiany w polskim rolnictwie. Wydany pod egidą Fundacji na Rzecz Rozwoju Rolnictwa raport w wersji elektronicznej można już bezpłatnie pobrać po wypełnieniu formularza.

» czytaj więcej
Dodatkowe wsparcie dla sektora owoców i warzyw
20-08-2014 r

Komisja Europejska poinformowała, że zamierza uruchomić dodatkowy mechanizm wsparcia sektora owoców i warzyw, dotkniętego rosyjskim embargiem. Unijne fundusze, w wysokości 125 mln euro, mają być przeznaczone na przeprowadzenie działań w zakresie wycofania z rynku części zbiorów owoców i warzyw łatwopsujących się gatunków, których nie można długo przechowywać po zbiorach, a żaden alternatywny do rosyjskiego rynek zbytu nie jest dla nich dostępny.

» czytaj więcej
Myśliwskie Roztocze zaprasza!
01-08-2014 r

Lubisz klimat mickiewiczowskich polowań? Chcesz posłyszeć legendarne granie Wojskiego na rogu i skosztować najpyszniejszej na świecie, bo polskiej, dziczyzny? A może jesteś gotów stanąć w szranki w konkursie "Myśliwskie Smaki Lubelszczyzny" i samodzielnie przygotować "leśny" smakołyk? Przyjedź do Zwierzyńca! W sobotę, 23 sierpnia, odbędą się tu kolejne, szóste już "Lubelskie spotkania z tradycją i kulturą łowiecką".

» czytaj więcej
1 2 3 ... 74 75 76 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /