img
20-12-2014
imieniny: Bogumiły, Dominika, Zefiryna
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
To warto uprawiać w 2015 roku
19-12-2014 r

Znamy już listę zalecanych odmian (LOZ) do uprawy na terenie województwa lubelskiego w 2015 roku. Dokument ten, mający ułatwić rolnikom dokonanie trafnego doboru najwartościowszych odmian dostosowanych do lokalnych warunków gospodarowania, został opracowany na podstawie wyników z doświadczeń realizowanych w regionie w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego (PDOiR). Opracowanie powstało, jak co roku, w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Ciciborze.

» czytaj więcej
Festiwal bożonarodzeniowych atrakcji
15-12-2014 r

Już w najbliższy weekend, 20 i 21 grudnia, zapraszamy do przedświątecznej przygody z lubelską kuchnią i folklorem. Atrakcją Festiwalu Produktów Regionalnych w Galerii Olimp w Lublinie będzie wspólne gotowanie - oraz degustacja! - tradycyjnego barszczu wigilijnego z pierożkami i bigosu z grzybami, a także malowanie bombek choinkowych z VIP-ami, m.in. z marszałkiem województwa. Zakupy i festiwalowe zmagania umilą m.in. koncerty muzyki bożonarodzeniowej oraz opowieści o wigilijnych pierogach, których również będzie można skosztować!

» czytaj więcej
Nowe komunikaty ARR
11-12-2014 r

Agencja Rynku Rolnego informuje, iż pozostała do wykorzystania ilość 1966,5 ton jabłek i gruszek, które mogą zostać objęte wsparciem w ramach rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1031/2014. Dodatkowo, ARR przypomina, że producenci owoców i warzyw, którzy otrzymali wsparcie do upraw z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie mogą otrzymać kolejnego wsparcia do tych samych powierzchni upraw z Agencji Rynku Rolnego.

» czytaj więcej
Dożynki rybackie za nami
08-12-2014 r

To już tradycja, że raz do roku, tuż przed świętami w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich spotykają się producenci i przetwórcy ryb, by w gronie smakoszy wybrać i wypromować najlepsze rybne rarytasy. Ta, mająca już 11-letnią historię, impreza nie bez przyczyny odbywa się w sercu regionu. Wszak usłane stawami Lubelskie to największy w Polsce producent karpia, a Wigilia... tuż-tuż!

» czytaj więcej
Świąteczna gratka dla wytwórców
05-12-2014 r

Przygotowania do Gwiazdki czas zacząć. Z myślą o mieszkańcach regionu, Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wraz z Biurem Promocji Promedia organizują w Lublinie Bożonarodzeniowy Festiwal Produktów Regionalnych. Podczas dwudniowej imprezy (20-21 grudnia br.) chcemy zapewnić odwiedzającym możliwość degustacji i zakupów produktów poszukiwanych w okresie przedświątecznym. To doskonała okazja dla lubelskich producentów do promocji i sprzedaży swoich wyrobów.

» czytaj więcej
Konkurs dla rolników!
04-12-2014 r

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) zaprasza rolników do wzięcia udziału w konkursie "Zwracam opakowania, dbam o bezpieczeństwo w gospodarstwie i środowisko", organizowanego w ramach kampanii edukacyjnej "Liczy się każde opakowanie". Dla zwycięzców konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe, których łączna wartość wynosi około 15 tys. zł.

» czytaj więcej
Mołdawianie w Lublinie
01-12-2014 r

W dniach 26-27 listopada br. województwo lubelskie odwiedziła grupa przedsiębiorców mołdawskich z sektora rolno-spożywczego oraz członkowie Izby Handlowo-Przemysłowej Republiki Mołdawii. W ramach kojarzenia partnerstw zagraniczni goście spotkali się z przedstawicielami firm z naszego regionu, a także z reprezentantami marszałka Sławomira Sosnowskiego, którzy zorganizowali misję.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 79 80 81 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /