img
19-01-2017
imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1444 tys. ha) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej (70,0%).
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej, na który składają się: jakość gleb, warunki wodne, agroklimat i rzeźba terenu, wynosi w regionie lubelskim 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z trzech najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2015 r. wyniosły 219,5 tys. t (42,4% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (79,0% krajowej produkcji), porzeczek (48,8%) oraz truskawek (27,9%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2015 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 546,5 tys. t (15,3% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów dominują jabłka (88,0% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu), których zbiory w 2015 r. wyniosły 46,4 tys. t. Jesteśmy również jednym z największych dostawców zbóż (10,8% produkcji krajowej), warzyw gruntowych (9,6%) oraz ziemniaków (7,8%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2015 roku", czerwiec 2016)

img
Wędzone tradycyjnie także po 1 września
12-01-2017 r

Do czasu zmiany przepisów będzie obowiązywało obecne odstępstwo w sprawie możliwości przekroczenia norm benzoapirenu w wędzonych produktach mięsnych. Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności kapituluje: zapowiada ponowną ocenę najwyższych dopuszczalnych poziomów WWA w przypadku mięsa i produktów mięsnych wędzonych tradycyjnie.

» czytaj więcej
Kompostowanie - prosty recykling we własnym...
03-01-2017 r


Popularne w krajach europejskich kompostowanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich właścicieli gospodarstw i przydomowych ogródków. Jest to świetna alternatywa dla składowania odpadów biodegradowalnych. Zachęcamy Państwa do zakładania przydomowych kompostowników!

» czytaj więcej
Rolniczy handel detaliczny
02-01-2017 r


Od 1 stycznia 2017 r. rolnicy mogą prowadzić działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego. Jest to kolejna forma sprzedaży produktów regionalnych - obok  istniejących już: sprzedaży bezpośredniej oraz tzw. MOL-a, czyli działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.

» czytaj więcej
Grypa ptaków w rozporządzeniu
02-01-2017 r

Przypominamy, że od 28 grudnia 2016 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zostało ono wydane w związku z występowaniem ognisk wirusa i nakłada szereg wymogów dotyczących utrzymywania drobiu, organizowania imprez z udziałem żywego ptactwa na terytorium Polski.

» czytaj więcej
Znów na kulinarnym podium!
15-12-2016 r

To świetna wiadomość i prezent pod choinkę dla pasjonatów lubelskiej kuchni tradycyjnej. W grudniu minister rolnictwa wpisał na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych trzy kolejne specjały z naszego regionu, dzięki czemu awansowaliśmy w rankingu województw z największą liczbą zarejestrowanych frykasów! Na Liście, liczącej już ponad 1630 tradycyjnych dań i potraw z całej Polski, tych lubelskich jest już 176, co daje nam trzecie miejsce w kraju! Debiutujące na Liście smakołyki, o których piszemy poniżej, mogą być wyborną propozycją na świąteczny stół.

» czytaj więcej
Weekend na placu Teatralnym w Lublinie
13-12-2016 r

Wspólne kolędowanie, przygotowywanie pod okiem kuchmistrza piernikowych choinek i kutii czy udział w pokazie przyrządzania czekolady pitnej i jej degustacja, to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na Państwa w najbliższy weekend (16-18 grudnia) na placu Teatralnym w Lublinie. W tych dniach, w ścisłym sąsiedztwie Centrum Spotkania Kultur, naprzeciw Ogrodu Saskiego odbędzie się wyjątkowy kiermasz bożonarodzeniowy, do uczestnictwa w którym zaprasza marszałek województwa Sławomir Sosnowski.

» czytaj więcej
Ekosmaki na Ekogali
12-12-2016 r

W miniony weekend w Jasionce k. Rzeszowa miała miejsce X edycja Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości „Ekogala". Na stoisku województwa lubelskiego swoje produkty prezentowało aż siedmiu wytwórców. Skutecznie, bo dostrzegło to jury targów... Zresztą, mieliśmy tu kilka wizerunkowych powodów do dumy.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 110 111 112 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Polska Wschodnia w Bychawie
Galeria
Tytuł galerii Festiwal Wielkanocny 2016
Galeria
Tytuł galerii Lubelskie na EcoFamily 2016
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /