img
28-08-2015
imieniny: Adeliny, Erazma, Sobiesława
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1387,8 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 10,1% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2014 r. wyniosły 273,3 tys. t (48,1% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (82,5% krajowej produkcji), porzeczek (50,5%), agrestu (33,3%) oraz truskawek (30,0%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2014 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 561,3 tys. t (15,5% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (87,7% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2014 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 36,6% - do 42,3 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (11,2% produkcji krajowej), zbóż (9,8%) oraz ziemniaków (7,7%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2014 roku", czerwiec 2015)

img
Zapraszamy na Dożynki Wojewódzkie Końskowola 2015
26-08-2015 r

Program dożynek.Dożynki to tradycja wpisana w historię polskiego rolnictwa. To dziękczynienie za szczęśliwe zebranie plonów, nie tylko zboża, ale również owoców, warzyw i innych płodów ziemi. Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie odbędą się 13 września na terenie Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Gwiazdą tegorocznego święta plonów w naszym regionie będzie zespół Wilki.

» czytaj więcej
Najnowsze informacje o suszy
26-08-2015 r

W dziewiątym okresie raportowania (od 21 czerwca do 20 sierpnia br.) Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) stwierdza zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski dla następujących upraw: kukurydzy na ziarno i kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych oraz roślin strączkowych. IUNG potwierdza, że obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest nadal województwo lubelskie. Na tym terenie notowany jest niedobór wody wynoszący od -200 do nawet -249 mm (w północnych rejonach tego regionu).

» czytaj więcej
Będzie pomoc dla rolników
26-08-2015 r

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do końca września rolnicy będą mogli składać wnioski, a 10 października ruszy wypłata pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Łączna suma przyznanej rolnikom pomocy to ok. 488 milionów złotych.

» czytaj więcej
Myśliwskie smaki po lubelsku
25-08-2015 r

Bigos z grzybami czy dzik pieczony to niejedyne smaki lasu, choć to właśnie one przychodzą na myśl jako pierwsze. O tym, że myślistwo smakować można również innymi zmysłami, przekonali się uczestnicy siódmych już Lubelskich spotkań z tradycją i kulturą łowiecką. W ostatnią niedzielę 23 sierpnia w Zwierzyńcu pokazom sztuki myśliwskiej, imprezom towarzyszącym i degustacjom nie było końca.

» czytaj więcej
W zielarskim klimacie
18-08-2015 r

Czy zioła mogą stać się wizytówką naszego regionu? Tak! Potwierdziła to pierwsza edycja Lubelskiego Święta Ziół, zorganizowana 15 sierpnia w Fajsławicach przez jedenaście gmin - potentatów w zielarskiej produkcji, pod patronatem marszałka Sławomira Sosnowskiego. Ten wspólny wysiłek samorządów lokalnych oraz władz województwa ma za zadanie nie tylko przypomnieć o zielarskich tradycjach i osiągnięciach regionu, ale i pokazać, że zioła są dobre na wszystko.

» czytaj więcej
Zapraszamy do Zwierzyńca!
18-08-2015 r

Lubisz klimat mickiewiczowskich polowań? Chcesz posłyszeć legendarne granie Wojskiego na rogu i skosztować najpyszniejszej na świecie, bo polskiej, dziczyzny? A może jesteś gotów stanąć w szranki w konkursie "Myśliwskie Smaki Lubelszczyzny" i samodzielnie przygotować "leśny" smakołyk? Przyjedź do Zwierzyńca! W niedzielę, 23 sierpnia, odbędą się tu kolejne, siódme już "Lubelskie spotkania z tradycją i kulturą łowiecką".

» czytaj więcej
IJHARS proponuje
14-08-2015 r

W związku z trwającym okresem żniw Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) informuje, że istnieje możliwość uzyskania przez rolników świadectwa jakości handlowej dla zbóż. Takie urzędowe potwierdzenie spełnienia wymagań jakościowych służy zapewnieniu równowagi pomiędzy rolnikami sprzedającymi zboże oraz podmiotami je skupującymi, przyczyniając się tym samym do uzyskania przez rolnika właściwej zapłaty.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 89 90 91 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /