img
25-09-2016
imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1444 tys. ha) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej (70,0%).
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej, na który składają się: jakość gleb, warunki wodne, agroklimat i rzeźba terenu, wynosi w regionie lubelskim 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z trzech najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2015 r. wyniosły 219,5 tys. t (42,4% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (79,0% krajowej produkcji), porzeczek (48,8%) oraz truskawek (27,9%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2015 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 546,5 tys. t (15,3% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów dominują jabłka (88,0% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu), których zbiory w 2015 r. wyniosły 46,4 tys. t. Jesteśmy również jednym z największych dostawców zbóż (10,8% produkcji krajowej), warzyw gruntowych (9,6%) oraz ziemniaków (7,8%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2015 roku", czerwiec 2016)

img
Z myśliwymi u Zamoyskich
20-09-2016 r

Urokliwe plenery zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce zamieniły się w ostatnią niedzielę (18 września) w centrum spotkań myśliwskich. Pod patronatem marszałka województwa Sławomira Sosnowskiego odbyły się tu, organizowane już czwarty raz, Lubelskie Dni Kultury Łowieckiej. Dlaczego tutaj? "Kozłówka, dawniej majątek Zamoyskich, to prawie sześć tysięcy hektarów lasów. A jak lasy, to gospodarka leśna, to też myślistwo, to też polowania" - potwierdza Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamojskich w Kozłówce, współorganizatorka festynu.

» czytaj więcej
Lubelski znów najpiękniejszy!
13-09-2016 r

Rękodzieło mistrzyń z województwa lubelskiego zdobyło tytuł najpiękniejszego wieńca podczas tegorocznej edycji Dożynek Prezydenckich w Spale. Nagrodę z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej delegacja z Gęsiej Wólki w gminie Kłoczew odebrała w minioną niedzielę, 11 września. To nie pierwszy taki sukces lubelskich artystów ludowych. Na prezydenckim podium w poprzednich latach znajdowały się już zbożowe arcydzieła z Moszczanki, Stężycy i Garbowa (ten ostatni również na pierwszym miejscu). Dożynkowe sukcesy odnotowaliśmy też na polu promocji, prezentując tym razem pyszną kuchnię, rękodzielnictwo oraz folklor ziemi kłoczewskiej.

» czytaj więcej
Z lubelskim miodem w roli głównej
02-09-2016 r

"Nadszedł czas na małe Conieco"! Sympatycy urzekającego bohatera książek Alana Alexandra Milne'a zapewne wiedzą, o co chodzi. A chodzi o miód, którego wspólne smakowanie zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższą niedzielę, 4 września, zapraszamy wszystkich miłośników słodkiego złota na jubileuszowe, XV obchody Lubelskiego Święta Miodu. Impreza organizowana pod honorowym patronatem marszałka województwa kusi bogactwem atrakcji.

» czytaj więcej
Jak chronić gospodarstwo przed ASF?
02-09-2016 r

Pomór świń dotarł do naszego województwa. Na najbardziej zagrożonym obszarze żyje ok. 40 tys. świń. Służby weterynaryjne apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu. Zwracają też uwagę, by w gospodarstwach dotkniętych chorobą wdrożone zostały zasady bioasekuracji. Za PIWET-em podpowiadamy zasady skutecznej ochrony gospodarstwa przed ASF.

» czytaj więcej
Łowczy poluje, chroni i... gotuje
30-08-2016 r

Gospodarka łowiecka to nie tylko polowania. To także całoroczna ochrona zwierzyny i dbanie o to, by w polskich lasach nigdy jej nie zabrakło. Troska o nasz "kapitał ekologiczny", wpisana do strategii rozwoju województwa, jest obecnie oczkiem w głowie lubelskich myśliwych, którzy coraz częściej pokazują tę jasną stronę łowiectwa. Okazję do tego stwarzają im "Lubelskie spotkania z tradycją i kulturą łowiecką" w Zwierzyńcu - święto lasu, już od ośmiu lat współorganizowane przez marszałka województwa. Ostatnie odbyło się w niedzielę 28 sierpnia.

» czytaj więcej
O pierogach i nie tylko
29-08-2016 r

"Święto dziś? To lecę robić pierogi!" - taki zwyczaj miały niegdyś gospodynie z Woli Skromowskiej. Pierogi z kaszą jaglaną, serem i miętą towarzyszyły od zawsze mieszkańcom tego sołectwa w gminie Firlej. Razem z parowańcami stanowią dziś spuściznę kulinarną tych terenów województwa lubelskiego. Rangę przypieczętowało wpisanie ich przez ministra rolnictwa na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych. Razem z nimi na Liście zadebiutował dżem żurawinowy biłgorajski. W sumie za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego mieszkańcy naszego regionu zarejestrowali już 166 lubelskich specjałów. Liczba ta daje nam powód do dumy i miejsce w ścisłej czołówce województw najaktywniej działających na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Lubelskie pokazuje nam wiele twarzy i jeszcze więcej smaków, do których odkrywania gorąco zapraszamy!

» czytaj więcej
Zapraszamy do Zwierzyńca
26-08-2016 r

Lubisz klimat mickiewiczowskich polowań? Chcesz posłyszeć legendarne granie Wojskiego na rogu i skosztować najpyszniejszej na świecie, bo polskiej, dziczyzny? A może jesteś gotów stanąć w szranki w konkursie "Myśliwskie Smaki Lubelszczyzny" i samodzielnie przygotować "leśny" smakołyk? Przyjedź do Zwierzyńca! W niedzielę, 28 sierpnia, odbędą się tu kolejne, ósme już "Lubelskie spotkania z tradycją i kulturą łowiecką".

» czytaj więcej
1 2 3 ... 107 108 109 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Polska Wschodnia w Bychawie
Galeria
Tytuł galerii Festiwal Wielkanocny 2016
Galeria
Tytuł galerii Lubelskie na EcoFamily 2016
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /