img
29-11-2015
imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1387,8 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 10,1% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2014 r. wyniosły 273,3 tys. t (48,1% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (82,5% krajowej produkcji), porzeczek (50,5%), agrestu (33,3%) oraz truskawek (30,0%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2014 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 561,3 tys. t (15,5% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (87,7% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2014 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 36,6% - do 42,3 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (11,2% produkcji krajowej), zbóż (9,8%) oraz ziemniaków (7,7%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2014 roku", czerwiec 2015)

img
Najlepsi lubelscy rolnicy nagrodzeni
25-11-2015 r

24 listopada br., pierwszego dnia Targów Sadowniczo-Warzywniczych "Vege Fruit Expo" w Lublinie, ogłoszono wyniki kolejnej edycji konkursu "Rolnik Lubelszczyzny" organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Targi Lublin SA i LODR w Końskowoli. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA.

» czytaj więcej
Ekoprzysmaki w centrum Lublina
24-11-2015 r

W niedzielę 22 listopada br. na placu Zamkowym w Lublinie wyrosło miasteczko straganów z pyszną, regionalną, ekologiczną żywnością. Każdy mógł popróbować najzdrowszych smakołyków pochodzących z naszego regionu. Zgłodniali goście festynu mieli okazję posilić się przygotowanymi przez panie z Tymiankowego Smaku Fajsławic zupą chrzanową i pierogami, którymi częstowali wicemarszałek Artur Walasek i dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL Sławomir Struski.

» czytaj więcej
IUNG stawia na bydło mięsne
19-11-2015 r

Rolniczy Zakład Doświadczalny Kępa-Puławy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) ma nowy kierunek produkcji - chów bydła mięsnego rasy Highland. Podjęto go z myślą o racjonalnym wykorzystaniu trwałych użytków zielonych. IUNG zachęca rolników do zainteresowania się tematem i do kontaktu z inicjatorem pomysłu, dyrektorem RZD Sławomirem Jurakiem, który chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie chowu bydła mięsnego.

» czytaj więcej
Zaproszenie na targi sadowniczo-warzywnicze
16-11-2015 r


16 listopada br. w siedzibie Targów Lublin SA odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającym się Targom Sadowniczo-Warzywniczym VEGE FRUIT EXPO, które odbędą się 24-25 listopada br. w Lublinie.

» czytaj więcej
Zające już w wolierach
10-11-2015 r


Kolejne 200 sztuk zajęcy trafiło do wolier adaptacyjnych w ramach realizowanego przez Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie "Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020".

» czytaj więcej
Sukces pilotażu
04-11-2015 r

W województwie lubelskim zakończył się pilotażowy "Program profilaktycznych badań USG dla osób objętych ubezpieczeniem społecznym rolników". Począwszy od połowy września przez półtora miesiąca w kolejnych 30 wybranych miejscowościach pojawiał się mobilny gabinet, w którym były przeprowadzane bezpłatne badania USG jamy brzusznej i tarczycy.

» czytaj więcej
Babiniec II, czyli jarmark wiedzy i innowacji
02-11-2015 r

Krakowski oddział Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie rozpoczyna realizację cyklu bezpłatnych seminariów dla kobiecych organizacji pozarządowych (m.in. KGW) lub działających na rzecz kobiet na obszarach wiejskich pt. "Babiniec II - jarmark wiedzy i innowacji". Wszystkie spotkania odbędą się w listopadzie w Krakowie. Zachęcamy liderki z województwa lubelskiego do udziału w przedsięwzięciu!

» czytaj więcej
1 2 3 ... 94 95 96 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /