img
24-10-2016
imieniny: Arety, Marty, Marcina
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1444 tys. ha) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej (70,0%).
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej, na który składają się: jakość gleb, warunki wodne, agroklimat i rzeźba terenu, wynosi w regionie lubelskim 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z trzech najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2015 r. wyniosły 219,5 tys. t (42,4% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (79,0% krajowej produkcji), porzeczek (48,8%) oraz truskawek (27,9%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2015 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 546,5 tys. t (15,3% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów dominują jabłka (88,0% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu), których zbiory w 2015 r. wyniosły 46,4 tys. t. Jesteśmy również jednym z największych dostawców zbóż (10,8% produkcji krajowej), warzyw gruntowych (9,6%) oraz ziemniaków (7,8%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
"Rolnictwo w województwie lubelskim w 2015 roku", czerwiec 2016)

img
Nabory wniosków w ARR
21-10-2016 r

Na prośbę Agencji Rynku Rolnego informujemy, że instytucja ta administruje działaniem „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Obecnie instytucja przyjmuje wnioski o wsparcie na przystępowanie do systemów jakości, a już 2 listopada ogłosi konkurs dla grup producentów chcących wypromować się na rynku wewnętrznym.

» czytaj więcej
Mamy oczko, czyli 21 kandydatów
20-10-2016 r

Zakończył się pierwszy etap konkursu Rolnik Lubelszczyzny 2016, współorganizowanego przez marszałka województwa, do którego zgłosiło się w tym roku 21 gospodarzy. Wszyscy zakwalifikowali się do kolejnej rundy. Obecnie jurorzy wizytują zgłoszone gospodarstwa i dokonują ich ocen. Najlepszych z najlepszych poznamy już za miesiąc, 22 listopada br., podczas uroczystego otwarcia targów VEGE FRUIT EXPO oraz INTEFO. Kim są nasi kandydaci?

» czytaj więcej
170 na liczniku!
19-10-2016 r

Kulinarna ekspansja województwa nabiera rozpędu. Jeszcze niedawno na „liczniku", czyli ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych mieliśmy sto pięćdziesiąt zarejestrowanych lubelskich smakołyków. Dziś jest ich już sto siedemdziesiąt! To nowy rekord, plasujący nas w ścisłym gronie regionów najlepiej dbających o swoje dziedzictwo kulinarne i potrafiących uczynić z niego wyborny produkt turystyczny.

» czytaj więcej
Gdzie mak, gdzie konopie?
17-10-2016 r

Wszystkie zainteresowane samorządy lokalne z terenu województwa lubelskiego zapraszamy do zgłaszania planów uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych w 2017 r. Dane te posłużą do przygotowania uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie rejonizacji i areału upraw w przyszłym roku. Zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, uprawa maku i konopi włóknistych może być prowadzona tylko na określonej powierzchni i w wyznaczonych rejonach. Założenie takich plantacji w regionie będzie możliwe tylko na podstawie zapisów tego dokumentu.

» czytaj więcej
W karcie dań Natura Food
11-10-2016 r


Zupa z pokrzyw, forszmak lubelski, sok jabłkowy z bzem czarnym i pierogi z tymiankiem z Fajsławic - te m.in. specjały promowały w tym roku kuchnię naszego regionu podczas targów Natura Food w Łodzi. Przez trzy dni, od 7 do 9 października urzędnicy marszałka województwa razem z lokalnymi wytwórcami zachęcali odwiedzających wystawę do kulinarnej podróży po Lubelszczyźnie.

» czytaj więcej
III Lubelski Kongres Sołtysów
04-10-2016 r

Kongres otworzył Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.
Za nami „III Lubelski Kongres Sołtysów", który tradycyjne już został zorganizowany na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Impreza zgromadziła około 500 sołtysów z terenu województwa lubelskiego. Kongres otworzył Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

» czytaj więcej
Poznań na 5 (plus Klucz)
27-09-2016 r

Kolejna odsłona targów "Smaki Regionów" w Poznaniu (24-27 września br.) nie mogła odbyć się bez obecności producentów żywności tradycyjnej z naszego regionu. Na stoisku województwa lubelskiego, zorganizowanego i obsługiwanego przez Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, przy współpracy lubelskiego oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Partnerstwa Producentów Cebularza Lubelskiego, goście targów mieli okazję posmakować licznych smakołyków. Pięć z nich zdobyło prestiżowy tytuł "Perła 2016", przyznawany najlepszym produktom i potrawom.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 108 109 110 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Polska Wschodnia w Bychawie
Galeria
Tytuł galerii Festiwal Wielkanocny 2016
Galeria
Tytuł galerii Lubelskie na EcoFamily 2016
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /