img
02-03-2015
imieniny: Halszki, Heleny, Karola
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Rolnictwo i obszary wiejskie  

Lubelskie należy do regionów charakteryzujących się znaczącą rolą sektora rolniczego. O dogodnych warunkach do prowadzenia działalności rolniczej (głównie produkcji roślinnej) decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duży udział użytków rolnych (1375,7 tys. ha, co stanowi 9,5% areału krajowego) oraz najwyższy w Polsce udział UR w powierzchni ogólnej. Znaczący jest też udział województwa lubelskiego w krajowej powierzchni zasiewów, który wynosi 9,9% i oznacza 3 lokatę wśród wszystkich województw.
Potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionie lubelskim wynosi 74,1 pkt według skali IUNG w Puławach (w kraju 66,6 pkt) i jest jednym z najwyższych w Polsce.
Z tych też powodów Lubelskie jest liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Pierwsze miejsce zapewniają nam wysokie zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, które w 2013 r. wyniosły 290, tys. t (48% zbiorów krajowych). Województwo jest największym w Polsce producentem m.in. malin (83,9% krajowej produkcji), porzeczek (48,4%), truskawek (30,5%) oraz agrestu (29,1%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew - w 2013 r. sadownicy z regionu lubelskiego zebrali 551,1 tys. t (15,6% krajowej produkcji) tych owoców. W strukturze zbiorów od lat dominują jabłka (86,2% lubelskich zbiorów). Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu). Ich zbiory w 2013 r. zwiększyły w stosunku do roku poprzedniego aż o 21,3% - do 30,8 tys. t. To ponad jedna trzecia produkcji krajowej! Jesteśmy również jednym z największych dostawców warzyw gruntowych (10,5% produkcji krajowej), zbóż (9,1%) oraz ziemniaków (8,6%).

(na podstawie publikacji Urzędu Statystycznego w Lublinie
„Rolnictwo w województwie lubelskim w 2013 roku", lipiec 2014)

img
Konkurs kulinarny dla szkół
19-02-2015 r

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego zapraszają do uczestnictwa w IV edycji Ogólnopolskiego konkursu dla ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

» czytaj więcej
Ważna informacja dla producentów owoców i warzyw
19-02-2015 r

Producenci owoców i warzyw poszkodowani przez embargo rosyjskie mogą ubiegać się o kolejną transzę wsparcia finansowego. Od 16 lutego br. Agencja Rynku Rolnego przyjmuje dokumenty od wszystkich zainteresowanych.

» czytaj więcej
Powierzchnia maku i konopi zaopiniowana
19-02-2015 r

Zakończyły się konsultacje projekt uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego określającego ogólny areał przeznaczony pod uprawy maku i konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw na terenie województwa lubelskiego w roku 2015. Dokument został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego, a  w wyznaczonym terminie konsultacji, tj. od 21 do 27 stycznia br., nie wpłynęła żadna uwaga i wniosek.

» czytaj więcej
Wsparcie dla promocji regionalnej żywności
19-02-2015 r

W naszym województwie powstanie oddział regionalny Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. To zasadniczy efekt spotkania, jakie miało miejsce we wtorek 17 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Swój akces zgłosiły zarówno duże firmy z branży spożywczej, jak i lokalni wytwórcy żywności.

» czytaj więcej
Jagodowe trendy 2015
16-02-2015 r

Na dwa dni - 13 i 14 lutego br. - Powiatowe Centrum Sportu i Rekreacji w Kraśniku zmieniło się w stolicę polskiego sadownictwa. Na XI Międzynarodową Konferencję Sadowniczą w Kraśniku "Jagodowe trendy 2015" zjechali z całej Polski, a także z poszczególnych krajów UE, naukowcy, przedsiębiorcy przemysłowi i producenci rolni związani z branżą owocową. Nieprzypadkowo konferencja organizowana była po raz kolejny w województwie lubelskim, które od lat znajduje się przecież w krajowej czołówce produkcji owoców.

» czytaj więcej
Wsparcie dla produktów regionalnych
11-02-2015 r

Czy jest szansa na powołanie w naszym regionie oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego? O tym we wtorek 17 lutego br. w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie będą dyskutować przedstawiciele Zarządu Województwa Lubelskiego i Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL, członkowie Zarządu PIPRiL oraz lubelscy wytwórcy produktów regionalnych.

» czytaj więcej
Z sadu i ze stawu
03-02-2015 r

Na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez ministra rolnictwa są już 134 frykasy z województwa lubelskiego! Do elity regionalnych smakołyków dołączyły ostatnio: jabłkówka z Mikołajówki, szarlotka józefowska, nadwiślański sok jabłkowy, kaczka grądziarska oraz zupa z karpia. Ich rejestracja jest doskonałą okazją, aby podpowiedzieć amatorom dobrego jadła, gdzie szukać inspiracji, a także przypomnieć, że Lubelskie to nie tylko skarbnica tradycyjnych smaków, ale i prawdziwy potentat w produkcji jabłek i hodowli karpia w Polsce.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 81 82 83 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Dożynki rybackie 2014
Galeria
Tytuł galerii Wojewódzkie Święto Sadów 2014
Galeria
Tytuł galerii PETERFOOD 2013 :: fot. Iwona Sikora
Galeria
Tytuł galerii „Małe gospodarstwa rolne wobec WPR”
Galeria
Tytuł galerii Targi PETERFOOD 2012
Galeria
Tytuł galerii Targi PROD EXPO 2012
Galeria
Tytuł galerii „Grüne Woche 2012”

Lista produktów tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Lubelski Związek Stowarzyszeń Agroturystycznych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /