Zbliża się EXPO 2025 Osaka

Nasze województwo weźmie udział w największym i najważniejszym wydarzeniu gospodarczo-kulturalnym na świecie – Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Lubelskie pojawi się na EXPO podczas tygodnia regionów w terminie 14-20 maja 2025 roku.

Hasłem przewodnim udziału Polski w Expo jest „Poland. Heritage that drives the future” – „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Polacy sięgają do swojego dziedzictwa, które jest inspiracją do poszukiwania nowych odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata. Wystawa odbędzie się na wybudowanej na wodach Zatoki Osaka wyspie Yumeshima. Organizatorzy Expo 2025 Osaka, Kansai przewidują udział 175 uczestników, w tym 150 krajów i 25 organizacji międzynarodowych. Zgodnie z założeniami Wystawę odwiedzi ponad 28 mln osób.

Czym dla regionu jest EXPO?

Celem podejmowanych w ramach EXPO działań jest zapewnienie firmom właściwego rozwoju, zarówno pod kątem eksportu, ale również rozwoju technologicznego, kadrowego i naukowego. Udział w wydarzeniach tej rangi nie zdarza się często, dlatego tę szansę na zdobycie nowych kontaktów biznesowych i nowych klientów zainteresowanych produktami i usługami należy dobrze wykorzystać. Wystawy EXPO są doskonałą okazją do zapoznania szerszej publiczności z dokonaniami, które dzieją się w małych ojczyznach. To okazja na zademonstrowanie szerokich możliwości w sferze gospodarki, kultury, turystyki czy zaawansowanych technologii w celu przyciągania zagranicznych inwestorów.

Lubelskie na EXPO 2020 w Dubaju

Od 10 do 16 lutego 2022 roku Województwo Lubelskie zaprezentowało na EXPO 2020 w Dubaju wystawę czasową, której tematem przewodnim było hasło „Województwo Lubelskie – Spichlerzem Polski”. Odbiory poznawali wystawę wszystkimi zmysłami: mieli szansę poczuć zapach ziół i kwiatów; usłyszeć śpiew ptaków zamieszkujących Lubelszczyznę; poprzez dotyk poczuć strukturę szyszek, gałęzi; powąchać, jak pachnie słoma; skosztować miodu czy specjałów naszej kuchni – jednym słowem zachęcaliśmy, by „smakować Lubelskie” i odpocząć w spokojnej, zielonej przestrzeni.

Przed nami ambitne zadanie, ponieważ program, który chcemy zaprezentować w Dubaju, wyróżnia się na tle innych województw. Kreatywni, wykształceni, młodzi ludzie, innowacyjne osiągnięcia polskiego biznesu, oferta kulturalna – ta tradycyjna i ta współczesna, a także specjalne inicjatywy dla dzieci oraz polskie smaki w restauracji Pawilonu Polski – to wszystko złoży się na wyjątkowość naszej prezentacji tak podczas konferencji prasowej zapowiadającej udział Województwa Lubelskiego w EXPO w Dubaju tłumaczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Województwo Lubelskie w Dubaju zorganizowano dwie konferencje: jedną o tematyce spożywczej, drugą zaś na temat osiągnięć w dziedzinie medycyny. Podczas obu wydarzeń prezentowaliśmy innowacyjne na skalę światową rozwiązania przedstawicieli naszego województwa, m.in. pierwszego implantu płatniczego wszczepianego pod skórę czy tzw. „sztuczną kość” – nowoczesny materiał, który integruje się z naturalną kością pacjenta.

Pobytowi Lubelskiego na EXPO towarzyszyły liczne zajęcia, np. spotkania, warsztaty dla dzieci i dorosłych, recitale, pokazy i występy artystyczne oraz prezentacje medyczne. W Dubaju reprezentowało nas pięciu partnerów:

  1. Uniwersytet Medyczny w Lublinie zaprezentował sztuczną inteligencję, przedstawił zasady cyfryzacji w badaniach okulistycznych oraz zaprezentował swoją perłę – lubelski akademicki szpital symulacyjny, który łączy ze sobą cechy symulacji kontrolowanej z pracą kliniczną.
  2. Muzeum Wsi Lubelskiej występowało w ludowych strojach krzczonowskich – kopii strojów z podlubelskiej wsi, które były szyte specjalnie na tę okazję. Pracownicy skansenu zapraszali do robienia kwiatów z bibuły i wianków oraz warsztatów robienia świec z wosku pszczelego.
  3. Do Dubaju pojechał także dwunastoletni wówczas Miłosz Bachonko – uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Lublinie w klasie akordeonu. Miłosz podczas każdego dnia EXPO występował z krótkimi recitalami dla gości odwiedzających polski pawilon. Prezentował utwory z autorskiej płyty.
  4. Academy Spice Gears Poland zarażała pasją do robotyki, programowania i konstruowania. Zespół Spice Gears – Team 5883 przywiózł na EXPO 2020 roboty, które jeździły na różne turnieje międzynarodowe i zdobywały tam wysokie miejsca.
  5. Fundacja Sztukmistrze, która powstała w 2010 roku w celu rozwoju i promocji sztuki Nowego Cyrku, prezentowała spektakl „Lubelskie be collective” – połączenie kabaretu z umiejętnościami akrobatycznymi i żonglerskimi. Przedstawiciele przygotowali występy cyrkowe, w których ważna była synchronizacja całego zespołu. Ekstremalne ewolucje na stalowej obręczy (kole cyra) zbierały tłumy widzów, podobnie jak występ iluzji optycznej.

Polska na Wystawach Światowych

Obecność Polski na wystawach EXPO ma ponad 150-letnią historię. Pierwsze pawilony narodowe zaczęto budować w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Prezentowano w nich gospodarcze osiągnięcia Polski, przedstawiano jej historię i promowano wyroby naszych firm. W 1939 roku w Nowym Jorku odbyła się ostatnia przed II wojną światową wystawa z polskim udziałem. Polska wróciła na stałe na Expo dopiero w 1992 roku w Sewilli.