img
19-01-2017
imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ambasadorzy Województwa Lubelskiego

Ambasadorzy Województwa Lubelskiego 2015Artyści znani i oklaskiwani na estradach całego kraju, sportowcy zdobywający mistrzowskie tytuły, naukowcy zaliczani do intelektualnej elity Polski i Europy, muzea odwiedzane corocznie przez setki tysięcy turystów, a do tego firmy wytwarzające markowe produkty rozpoznawalne daleko poza regionem... Województwo Lubelskie ma już ponad 30 ambasadorów, których nagrodziło honorowymi tytułami.

Tytuły „Ambasadora" przyznawane są wybitnym osobom, instytucjom i firmom, które wniosły istotny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jego granicami. Prawo zgłaszania kandydatur mają: jednostki samorządów terytorialnych (także rady gmin, miast i powiatów), organizacje i instytucje społeczno-kulturalne, naukowe i gospodarcze. Laureatów wyłania kapituła, w skład której wchodzą: przewodniczący Sejmiku, marszałek oraz członkowie Zarządu Województwa Lubelskiego, redaktorzy naczelni lubelskich mediów.

 

regulamin konkursu
wniosek zgłoszenia 2016

2 0 1 5

 prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Załuska - dziekan II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, twórca umiędzynarodowienia lubelskiej uczelni.

♦ Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach - czołowa w kraju placówka badawcza w sektorze rolniczym, działająca na rzecz innowacyjności i konkurencyjności polskiego rolnictwa.

♦ POL-SKONE Sp. z o.o. w Lublinie - krajowy lider branży stolarki budowlanej, posiadający kilka zakładów produkcyjnych w regionie, eksportujący drewniane drzwi i okna na rynki całej Europy.

 

2 0 1 4

prof. zw. dr hab. Andrzej Kidyba - prezes Lubelskiej Fundacji Rozwoju, prof. prawa gospodarczego i handlowego na UMCS, inicjator naukowej, gospodarczej, kulturalnej współpracy polsko-niemieckiej.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej - największy i najnowocześniejszy szpital na północy regionu, funkcjonujący od 30 lat, lider krajowych rankingów.
URSUS SA. - polska firma ze 120-letnią tradycją, rozwijająca z sukcesem w Lublinie produkcję ciągników i maszyn rolniczych oraz hybrydowych pojazdów komunikacji miejskiej.

2 0 1 3 

♦ JAN KIDAJ - prezes spółki Aliplast, wiodącego europejskiego producenta profili i systemów aluminiowych dla budownictwa, przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego.
♦ Samodzielny Publiczny SZPITAL KLINICZNY nr 4 w Lublinie - największy szpital w województwie, a jednocześnie jeden z największych i najlepszych szpitali uniwersyteckich w kraju, świętujący w tym roku jubileusz 50-lecia swojego istnienia.
♦ OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA w KRASNYMSTAWIE - największy producent branży mlaczarskiej w regionie. Wyroby OSM Krasnystaw są znane i cenione przez konsumentów w Polsce i Europie, ale również w Azji, Ameryce Południowej i Afryce

 

2 0 1 2  

♦ KAZIMIERZ STANISŁAW LESZCZYŃSKI - działacz wielu organizacji kombatanckich i społecznych. Założyciel Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
♦ SIGMA S.A. - zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zakresie projektowania oraz produkcji maszyn, urządzeń i technologii dla potrzeb przemysłu wydobywczego oraz nowoczesnych technologii przetwarzania odpadów.
♦ ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „LUBLIN" im. Wandy Kaniorowej w Lublinie - organizator corocznych Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. 

2 0 1 1 

♦ O. LUDWIK MARIAN WIŚNIEWSKI - dominikanin, duszpasterz, działacz opozycji, wychowawca i moralny autorytet wielu Polaków.
♦ MOSTOSTAL PUŁAWY - lider na rynku wielkich konstrukcji stalowych i instalacji przemysłowych.
♦ Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia "RADIO LUBLIN" S.A. - 60 lat funkcjonowania na antenie regionalnej, ze stałą współpracą z antenami ogólnopolskimi. 

 2 0 1 0 

♦ JANUSZ OPRYŃSKI - twórca i reżyser teatru "Provisorium" działającego od 1976 roku.
♦ BLACK RED WHITE S.A. - największa polska grupa meblarska, producent i dystrybutor mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz.
♦ INSTYTUT NAWOZÓW SZTUCZNYCH w Puławach -  państwowa jednostka badawczo-rozwojowa o wieloletnich tradycjach.  

2 0 0 9

♦  BEATA KOZIDRAK - liderka zespołu Bajm i najpopularniejsza polska wokalistka oklaskiwana na największych scenach i festiwalach kraju.
♦  KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI - najstarsza i najbardziej znana w świecie uczelnia wyższa regionu, kształcąca obecnie ok. 20 tys. studentów.
♦  WSK PZL-ŚWIDNIK S.A. - jedyny w kraju producent śmigłowców własnej konstrukcji, uznany za najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo; jeden z największych pracodawców regionu.

2 0 0 8

♦  Ojciec FILIP BUCZYŃSKI - założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.
♦  PAŃSTWOWY INSTYTUT WETERYNARYJNY PIB w Puławach - najnowocześniejszy w Polsce kompleks laboratoryjno-badawczy.
♦  „NAŁĘCZOWIANKA" Nestle Waters Polska - wicelider krajowego rynku butelkowanych wód mineralnych, którego produkty znane są na wielu rynkach świata.

2 0 0 7 

♦  EWA DADOS - dziennikarka Radia Lublin, inicjatorka i pomysłodawczyni akcji "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ". Laureatka wielu nagród i wyróżnień za twórczość i pracę społeczną na rzecz dzieci, w 1994 roku uhonorowana Orderem Uśmiechu.
♦  ZAKŁAD LECZNICZY "UZDROWISKO NAŁĘCZÓW" S.A. - firma uzdrowiskowa z 200-letnią tradycją, największy pracodawca w gminie Nałęczów. Uzdrowisko stanowi znakomity przykład połączenia zespołu sanatoryjnego, z nowoczesnym centrum SPA i Wellness. W 2007 zdobyło międzynarodowy certyfikat niemieckiej organizacji "Wellness" oraz lubelski prestiżowy tytuł "Marka Lubelskie".
♦  OŚRODEK PRAKTYK TEATRALNYCH "GARDZIENICE" - jedna z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie. Prowadzi również działalność edukacyjną, wystawienniczą, organizuje spotkania literackie z pisarzami z wielu krajów europejskich. 

2 0 0 6 

  Kabaret ANI MRU MRU - najpopularniejszy polski kabaret, znany i oklaskiwany w całym kraju. Kabaret tworzą Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. W 2007 r. wyróżniony nagrodą Telekamery. Swoją pierwszą płytę DVD z kilkunastoma skeczami nagrali w lutym 2006 roku w lubelskim Teatrze Osterwy.
  JACEK BĄK - znakomity piłkarz. Sportową karierę rozpoczynał w zespole Motoru Lublin. W kadrze Polski zadebiutował w 1993 roku. Szesnastokrotnie był kapitanem reprezentacji. W barwach Polski występował na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Korei i Japonii (2002) i w Niemczech (2006).
  ELDORADO SA (obecnie EMPERIA HOLDING S.A.) - jedna z największych polskich grup handlowych w segmencie FMCG. W obszarze działalności dystrybucyjnej działa 7 spółek, a w obszarze działalności detalicznej - 5 sieci. 

2 0 0 5  

  Ks. prof. JÓZEF ŻYCIŃSKI - arcybiskup Metropolita Lubelski, Wielki Kanclerz KUL, członek Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Wiedniu, członek Papieskiej Rady Kultury, członek Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu RP, członek Polskiej Akademii Nauk. Autor wielu pozycji książkowych.
  Spółdzielnia Pszczelarska "APIS" - producent miodów pitnych o ponad 70-letniej tradycji.  "APIS" produkuje kilkanaście gatunków miodów pitnych oraz pszczelich, wielokrotnie nagradzanych na targach i wystawach. Obecnie produkty SP "APIS" eksportowane są do: USA, Niemiec, Austrii, Japonii oraz Australii.
  Młodzieżowa Orkiestra Dęta "HENRYCZKI" z Bychawy - od wielu lat współpracuje z Polonijną Orkiestrą Dętą "Trójcowo" z Chicago, Góralską Orkiestrą Dętą z Łącka, Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Kleszczowa i Wojskową Orkiestrą Garnizonu Lubelskiego. W przeciągu dziesięciu lat orkiestra dała około 680 koncertów! 

2 0 0 4 

  SCHOLARES MINORES PRO MUSICA ANTIQUA i Chór Szczygiełki - dziecięce zespoły z Domu Muzyki w Kraczewicach koło Poniatowej znane są na całym świecie. Zapraszane na najbardziej prestiżowe festiwale i konkursy muzyczne w Europie, Ameryce i Azji. Tylko w ubiegłym roku zdobyły głowne nagrody na festiwalach w meksykańskim Puebla i w Jałcie na Ukrainie.
  Redakcja PANORAMY LUBELSKIEJ - informacyjny dziennik lokalnej Telewizji Lublin ukazuje się już od 20 lat. Materiały z Lubelszczyzny, przygotowywane przez zespół Panoramy Lubelskiej, goszczą już regularnie na antenie ogólnopolskiej.
  Zakłady Azotowe PUŁAWY S.A. - najprężniejszy zakład przemysłowy, największy pracodawca i eksporter Regionu Lubelskiego. Poza nawozami azotowymi dla rolnictwa wytwarzają półprodukty chemiczne dla odbiorców w kraju i za granicą. Są drugim w Europie i trzecim w świecie producentem melaminy, wykorzystywanej w wyrobie mebli, paneli podłogowych, art. gospodarstwa domowego. 

2 0 0 3

  ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "JAWOR" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - reprezentuje swoją uczelnię i region od ponad 40 lat. W Polsce dał już tysiące występów, odbył też blisko sto tournee zagranicznych.
  Firma BIOWET z Puław - wytwórnia leków weterynaryjnych z 80-letnią tradycją. Jeden z krajowych liderów w produkcji preparatów iniekcyjnych. Wytwarza blisko 100 różnych leków dla zwierząt hodowlanych i dzikich, np. szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów.
  Gospodarstwo Ogrodnicze JMP ze Stężycy - największy producent anturium w Polsce i trzeci na świecie - rocznie dostarcza na rynek krajowy i zagraniczny 2,5 mln tych kwiatów. W kilkuhektarowych szklarniach zakwita też każdego roku 5 mln róż. 

2 0 0 2

  WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA SIŁ POWIETRZNYCH w Dęblinie - centrum szkolenia polskich lotników. Założona w latach 20-tych XX w. Bohaterstwo absolwentów dęblińskiej "Szkoły Orląt" znane jest dobrze w historii światowego lotnictwa, m.in. za sprawą pilotów z 315 Dywizjonu Myśliwskiego "Dęblińskiego" czy utworzonych w Anglii polskich Dywizjonów 302 i 303, walczących w czasie II wojny światowej.
  ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO UMCS - od 50 lat kierowany przez Stanisława Leszczyńskiego, promuje polską kulturę w wielu krajach Europy i świata. Wychowując kolejne pokolenia polskiej młodzieży, zaszczepia im najlepsze wzorce szacunku dla ludowej i narodowej tradycji. Organizator letnich kursów folklorystycznych dla przedstawicieli Polonii.
  PERŁA - BROWARY LUBELSKIE S.A. - nowoczesna firma działająca w branży bardzo charakterystycznej dla gospodarki regionu - Lubelszczyzna jest potentatem w produkcji chmielu (80 proc. upraw krajowych). Dzięki modernizacji zakładu w Lublinie oraz profesjonalnej polityce marketingowej, lubelskie piwo stało się produktem znanym i cenionym nie tylko w regionie, ale daleko poza nim - nawet w USA. 

2 0 0 1 

  MUZEUM LUBELSKIE - największa muzealna placówka w regionie (10 oddziałów), z bogatymi galeriami malarstwa polskiego i europejskiego. Swoją główną siedzibę ma w gmachu dawnego Zamku w Lublinie (najwyższej klasy zabytek - gotyckA Kaplica Świętej Trójcy z wnętrzem pokrytym w całości rusko-bizantyjskimi freskami z 1418 r.).
  LUBELSKI WĘGIEL "BOGDANKA" S.A. w Bogdance - najbardziej dochodowa kopalnia w kraju. W 2001 r. zysk brutto lubelskiej kopalni sięgnął 102 mln zł, a rentowność wyniosła 16 proc. KWK Bogdanka, zlokalizowana na granicy Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i Poleskiego Parku Narodowego, uruchomiła program monitoringu środowiska i minimalizacji szkodliwego wpływu na otoczenie.
  Prof. dr hab. TOMASZ TROJANOWSKI - kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Zespół prof. Trojanowskiego jako pierwszy w Polsce zastosował metodę brachyterapii - naświetlania nowotworów znajdujących się w mózgu poprzez wprowadzenie źródła promieniowania do wnętrza guza. W lubelskiej klinice w 1998 r. po raz pierwszy w Polsce zastosowano metodę tzw. neuronawigacji, czyli przeprowadzania operacji neurochirurgicznej z wykorzystaniem informacji płynących z obrazów diagnostycznych uzyskiwanych podczas tomografii komputerowej. 

2 0 0 0 

  STADNINA KONI W Janowie Podlaskim - najstarsza i najsłynniejsza stadnina koni czystej krwi arabskiej w Polsce. Od lat 60-tych XX wieku organizuje dla kupców zagranicznych coroczne aukcje koni arabskich z polskich hodowli (Janów Podl., Białka, Michałów, Kurozwęki), poprzedzone narodowymi czempionatami konia arabskiego.
  MUZEUM ZAMOYSKICH w Kozłówce - jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce. Znane z dużej troski o restaurację i zachowanie unikalnego zespołu pałacowo-parkowego rodziny Zamoyskich, urządzonego w bogatym, eklektycznym stylu II Cesarstwa z przełomu XIX-XX wieku. Laureat wielu nagród dla najlepszego gospodarza zabytków, m.in. prestiżowego medalu Europa Nostra oraz Lauru Konserwatorskiego.
  Prof. ANDRZEJ KOKOWSKI - archeolog, kierownik Instytutu Archeologii UMCS. Odkrywca i wieloletni badacz osady i cmentarzyska Gotów w Masłomęczu w Kotlinie Hrubieszowskiej. Niestrudzony propagator archeologii, autor kilkuset publikacji naukowych, pomysłodawca i współautor głośnych wystaw m.in. w Mediolanie, Bevern, Warszawie.
  LESZEK MĄDZIK - założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL, najdłużej działającego (od 30 lat) w kraju teatru autorskiego. Autor scenografii do wielu wydarzeń kulturalnych, fotograf, twórca plakatów. 

1 9 9 9 

  BUDKA SUFLERA - zespół legenda, działający w polskiej muzyce rozrywkowej od 30 lat. Zdobywca złotych i platynowych płyt, stale obecny na antenie radiowych rozgłośni.
  MKS MONTEX - najbardziej znany zespół kobiecej piłki ręcznej (ob. SPR Lublin S.S.A.), wielokrotny Mistrz Polski (nieprzerwanie od 1995 r.), uczestnik pucharowych rozgrywek z udziałem najlepszych drużyn Europy.
  Prof. JERZY KŁOCZOWSKI - historyk, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik Instytutu Geografii Historycznej Kościoła w Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

 

Galeria
Tytuł galerii Ambasador Województwa Lubelskiego 2015
Galeria
Tytuł galerii Ambasador Województwa Lubelskiego 2012
Galeria
Tytuł galerii Ambasador Województwa Lubelskiego 2011
Galeria
Tytuł galerii Ambasador Województwa Lubelskiego 2010
Galeria
Tytuł galerii Ambasador Województwa Lubelskiego 2009
imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /