Wizyta Anny Marii Anders, Ambasador RP we Włoszech

W dniach 10-11 października 2022 r. w Lublinie miała miejsce wizyta Ambasadora RP w Republice Włoskiej i w Republice San Marino i córki gen. Władysława Andersa, Pani Anny Marii Anders, współorganizowana z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Miasta Lublin, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim im. Jana Pawła II oraz Wielonarodową Brygadą LITPOLUKRBRIG im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Okazją do wizyty Ambasador Anders był udział w uroczystości upamiętniającej Żołnierzy II Korpusu Polskiego. Zarząd Województwa Lubelskiego reprezentował wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie złożono kwiaty przy pomniku Homagium na dziedzińcu KUL oraz przy pomniku Bohaterów Monte Cassino, gdzie odbył się ceremoniał wojskowy. W swoim przemówieniu Ambasador Anders nawiązała do aktualnej sytuacji geopolitycznej:

Niestety widzimy, co dzieje się na Ukrainie. Często mówię, że jedyna dobra rzecz, która wynika z tej wojny, to jest to, że ludzie uczą się historiimówiła Anna Maria Anders.

Jednocześnie podziękowała młodzieży i weteranom za obecność w czasie uroczystości upamiętnienia żołnierzy II Korpusu Polskiego w Lublinie. Uczestnicy uroczystości również złożyli kwiaty przy pomniku Unii Lubelskiej.

Drugi Korpus Polski, pod dowództwem gen. Władysława Andersa, został powołany 21 lipca 1943 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie uczestniczył w kampanii włoskiej jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8 Armii. Zasłynął zdobyciem twierdzy Monte Cassino, broniącej dostępu do centralnej części Półwyspu Apenińskiego, a także m.in. wyzwolił Ankonę, przełamał linię Gotów, walczył w Apeninach i brał udział w bitwie o Bolonię.

galeriaGALERIA