Spotkanie koordynatorów projektu SHAKER

Projekt SHAKER ma na celu wypracowanie podręcznika dobrych praktyk i zaleceń dotyczących najlepszych sposobów, narzędzi oraz strategii dzięki którym udaje się zwiększyć atrakcyjność zawodów medycznych i opieki społecznej. W ramach współpracy zaplanowane zostały dwa główne typy działań: warsztaty dla pracowników samorządów regionalnych, szkół oraz nauczycieli oraz międzynarodowe spotkania projektowe, w których udział biorą koordynatorzy projektu z każdego kraju.

Spotkanie w Kraju Morawsko-Śląskim (Czechy) służyło przede wszystkim podsumowaniu warsztatów, które odbyły się w Województwie Lubelskim w czerwcu br. oraz zaktualizowaniu narzędzi ewaluacyjnych wypracowanych na potrzeby realizacji projektu. Przygotowana przez Województwo Lubelskie analiza informacji zwrotnej po warsztatach w Polsce wykazała potrzebę doprecyzowania i skrócenia kwestionariusza poszkoleniowego. W ramach otwartej dyskusji koordynatorzy wypracowali skróconą i usprawniona wersję ankiety dla uczestników warsztatów.

Kolejną kwestią była aktualizacja terminarza działań projektowych. W kontekście dynamicznej sytuacji związanej z obostrzeniami pandemicznymi w poszczególnych krajach partnerów wypracowany został nowy terminarz, który zapewni realizację zamierzonych warsztatów oraz spotkań koordynatorów.

Następnym punktem było przygotowanie informacji do raportu okresowego przygotowywanego dla Narodowej Agencji Erasmus +. Agencja sprawdza kwalifikowalność wydatków w projekcie jak również kontroluje postęp rzeczowy. Termin składania raportu wskazuje umowa między liderem projektu a Narodową Agencją, a jego zatwierdzenie (przez Narodową Agencję) jest warunkiem wypłaty kolejnych środków na realizację projektu.

SHAKER to międzynarodowy projekt z obszaru kształcenia zawodowego, zdrowia i opieki społecznej. Projekt jest finansowany ze środków programu ERASMUS +. Koordynacją in realizacją zajmuje się Kraj morawsko-śląski w Czechach (koordynator), Region Grand Est (Francja), Prowincja Gelderland (Holandia) oraz Województwo Lubelskie. Dodatkowo w projekcie udział biorą po 2 szkoły zawodowe z Holandii, Czech i Polski : Fundacja Regionalnego Centrum Szkoleniowego Rivor w Tiel, Stichting BVE Oost-Gelderland w Doetinchem, Stredni zdravotnicka skola a Vyssi odborna skola zdravotnicka z Ostrawy, Stredni skola prof. Zdenek Matejcka z Ostrawy-Poruba, Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie i Medyczne Studium Zawodowe im. Stanisława Liebharta w Lublinie.