Smaczne nominacje w konkursie „Sposób na Sukces”

Rada programowa ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” postawiła na smak, nominując do finału dwójkę reprezentantów województwa lubelskiego. Nasz region w ostatnim etapie konkursowym reprezentować będą: ekogospodarze Dorota i Jerzy Moniowie z Krupego oraz Barbara Chwesiuk, właścicielka Manufaktury Cieleśnica. Specjalnością gospodarstwa państwa Moniów są sery podpuszczkowe, a Manufaktury – tradycyjne przetwory, często o nowoczesnych połączeniach smaków.

Gospodarstwo ekologiczne państwa Moniów zostało docenione za uzyskanie certyfikatu zgodności PL-EKO-07-04210. Nasi nominaci zapraszają do odwiedzenia swoich włości w Krupem, zlokalizowanych nieopodal piętnastowiecznych ruin zamku, i do degustacji serów z ziołami wpisanych w 2014 r. na  Listę Produktów Tradycyjnych. Sezonowo oferują także truskawki i inne ekologiczne produkty.

Jurorzy docenili też utworzenie Manufaktury Cieleśnica, która swą nazwę przejęła od miejscowości pod Rokitnem w powiecie bialskim – tu mieści się jej siedziba. Jak czytamy na stronie internetowej  cieleśnica.com: „Manufaktura Cieleśnica żyje zgodnie z rytmem pór roku. Produkcja odbywa się sezonowo, z cyklem zbiorów”, a produkty „są limitowane, produkowane i wykańczane ręcznie”.

Lubelskie projekty powalczą o palmę pierwszeństwa z 22 innymi przedsięwzięciami docenionymi i zakwalifikowanymi do kolejnego etapu przez radę programową konkursu. Przypomnijmy, że do konkursu mogły być zgłaszane wyłącznie inicjatywy związane z rozwojem przedsiębiorczości i tworzące nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich i w miastach do 20 tys. mieszkańców. W XVII edycji oceniane są te zrealizowane w 2015 r. i pierwszej połowie 2016 r., spośród których zostaną wyłonieni laureaci pięciu kategorii: indywidualnej, rodzinnej, zespołowej oraz inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności lokalnych.

Główny organizator konkursu, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, informuje, że w szesnastu dotychczasowych edycjach zgłosiło się łącznie 870 przedsiębiorców. Rada programowa nagrodziła 215 laureatów, a 34 przedsięwzięcia uhonorowała wyróżnieniem. Warto wspomnieć, że w konkursie co roku triumfują przedsiębiorcy z województwa lubelskiego. W ostatniej, XVI edycji nagrodę w kategorii indywidualnej otrzymał Bartłomiej Sulkowski – właściciel Zakładu Usług Mechanicznych w Małochwieju Małym, a dwa lata temu – w kategorii rodzinnej – Arkadiusz Okoń prowadzący pensjonat „Uroczysko Zaborek”. Czy tegoroczna edycja również doceni lubelskie inicjatywy? Okaże się już wkrótce, po wizytacjach terenowych.

do-pobraniaDO POBRANIA

Lista wszystkich nominatów

galeriaGALERIA