Seminarium biznesowe Województwa Lubelskiego i Prowincji Henan (Chiny)

W dniu 27 stycznia br. we współpracy Województwa Lubelskiego i Prowincji Henan odbyło się seminarium biznesowe, które zgromadziło władze obu regionów oraz przedsiębiorców reprezentujących szeroki wachlarz usług, m.in. logistycznych, transportowych, spożywczych, rolniczych, budowlanych.

Seminarium otworzył He Jinping – Wicegubernator Prowincji Henan, który podkreślił wagę naszej współpracy i zaznaczył wzmocnienie jej rozwoju od 2016 roku, podczas wizyty Prezydenta Chin Xi Jinping w Polsce. Wicegubernator zauważył, że nasze regiony cechuje duża komplementarność, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki, co stwarza duże szanse do intensyfikacji działań i skupieniu się na konkretnych dyscyplinach. Pan He wymienił cztery główne obszary, na których powinna skupić się uwaga: logistyka, e-commerce, rolnictwo i wspólny kanał komunikacyjny między władzami regionów.

Współgospodarzem spotkania po stronie polskiej był Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa. Wicemarszałek w swoim wystąpieniu przedstawił potencjał gospodarczy naszego województwa, które z racji swojego strategicznego położenia stanowi drzwi do Europy. Współpraca z Chińską Republiką Ludową stwarza obiecujące perspektywy dla naszego regionu, a Lubelszczyzna ma bardzo wiele do zaoferowania chińskim inwestorom. Naszymi atutami są z pewnością intensywnie rozwijające się branża logistyczna, która stwarza ogromne możliwości dla pozostałych przedsiębiorców, którzy chcą podbić rynek chiński. Pierwszym ważnym punktem na mapie naszego regionu jest z pewnością suchy port przeładunkowy w Małaszewiczach, zaś drugim jest rozbudowa lotniska regionalnego i wzmocnienie jego znaczenia na szlaku handlowym poprzez budowę terminala cargo. Spółka właśnie otrzymała pozwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego na prowadzenie dodatkowej działalności lotniczej w zakresie usług cargo. Atutem jest również lokalizacja zarówno Małaszewicz, jak i Portu Lotniczego Lublin przy wschodniej granicy Unii Europejskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych przejść granicznych i terminali przeładunkowych do Białorusi, Rosji i Ukrainy. Są także świetnie skomunikowane ze stale rozwijającą się siecią dróg międzynarodowych i  ekspresowych, a położenie województwa lubelskiego na szlaku Via Carpatia łączącego północ z południem Europy zwiększa znaczenie Lubelszczyzny na mapie gospodarczej starego kontynentu.

Kolejnym punktem części oficjalnej były wystąpienia Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, JE Liu Guangyuan oraz Zastępcy Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w ChRL, Radosława Flisiuka, którzy podkreślili znaczenie rozwoju gospodarczych stosunków polsko-chińskich, zwłaszcza współpracy w dobie pandemii koronawirusa.

Do udziału w części biznesowej zaproszone zostały firmy z obu regionów. Zgłosiły się m.in.: Zhengzhou International Hub Development and Construction Co., Ltd; Henan Bonded Logistics Center; Zhumadian Huazhong Chia Tai Co., Ltd.; Henan Zhi Yuan Tang Medicine Co., Ltd. oraz ze strony polskiej: Port Lotniczy Lublin; Pszczelarz Kozacki; LST-Polska Sp. z o.o.; P.H.U. SZCZEPAN i inne, które miały okazję przekazać swoją ofertę potencjalnym partnerom.

Współpraca regionalna pomiędzy polskimi województwami a chińskimi prowincjami to jedna z najważniejszych płaszczyzn relacji dwustronnych między Polską i Chinami i to właśnie kontakty na poziomie lokalnym często mają najbardziej praktyczny wymiar, zwłaszcza jeśli chodzi o współpracę biznesową.