Współpraca na podstawie listu intencyjnego z dnia 15 lipca 2015 r.

Powierzchnia: 286 tys. km² 
Ludność: ok. 3 mln
Stolica: Carson City

Nevada to siódmy pod względem wielkości stan w USA, usytuowany jest w zachodniej części kraju. Stolicą stanu jest Carson City, największe miasta to: Las Vegas, Henderson i Reno. Nazwa stanu jest skróconą nazwą łańcucha górskiego Sierra Nevada, pochodzącą z języka hiszpańskiego („śnieżysta”). Dzieli się na 17 hrabstw. Nevada cechuje się górzystym krajobrazem, przeważa tu klimat pustynno-stepowy. Ponad połowa ludności stanu mieszka w aglomeracji Las Vegas. Głównym źródłem dochodu jest turystyka, przede wszystkim zorientowana na rozrywkęNa terenie Nevady znajdują się znane parki narodowe, m.in. Doliny Śmierci i Wielkiej Kotliny, Zapora Hoovera czy Strefa 51. Nevada wydobywa większość amerykańskiego złota. W stanie tym wybudowana została również Gigafabryka Tesli. 

Województwo Lubelskie współpracuje ze Stanem Nevada w oparciu o List Intencyjny podpisany przez obydwa regiony w siedzibie Ministerstwa Gospodarki w Warszawie w lipcu 2015 r. przy okazji pierwszej przyjazdowej misji gospodarczej z USAOgromną rolę w zainicjowaniu pierwszych kontaktów, jak również rozwoju dotychczasowej współpracy, odegrał konsul honorowy RP w Las Vegas John Petkus. 

Głównym obszarem współpracy międzyregionalnej jest gospodarka. W ramach wspólnych działań dotychczas zrealizowano 2 edycje programu akceleracji przedsiębiorstw NLAB Lubelskie – Nevada Acceleration Bridge. To pierwszy w Polsce i Europie program akceleracji realizowany we współpracy z Biurem Gubernatora Nevady ds. rozwoju Gospodarczego. W ramach programu akceleracyjnego wyłonionych zostało2firm z Województwa Lubelskiego, które wyjechały do Stanu Nevada, gdzie miały możliwość wymiany doświadczeń i rozwoju swoich pomysłów pod okiem mentorów ze Stanów Zjednoczonych – specjalistów z zakresu rozwoju start-upów, internacjonalizacji i innowacji. Dzięki programowi kilku przedsiębiorców z Lubelszczyzny weszło z sukcesem na rynek amerykański i rozpoczęło równoległą działalność w Nevadzie. 

Współpraca z Nevadą rozwija się również w innych kierunkach, m.in. w obszarze sportu. W lutym 2020 r. drużyna piłkarska chłopców z Lubelszczyzny wzięła udział Międzynarodowym Młodzieżowym Turnieju Piłki Nożnej w Las Vegas (472 drużyny z 18 krajów i 30 stanów USA). Udział w turnieju i sam pobyt w Nevadzie był bardzo cennym doświadczeniem dla młodych sportowców z naszego regionu. 

Ważnym i obiecującym elementem rozwijających się kontaktów z partnerem z USA jest współpraca naukowo-badawcza oraz transfer technologii.