Współpraca na podstawie:
Protokołu ustaleń między Województwem Lubelskim a Prowincją Henan – 14.04.2005
Protokołu ustaleń między Województwem Lubelskim a Prowincją Henan – 3.12.2007
Umowy między Województwem Lubelskim (Rzeczpospolita Polska) a Prowincją Henan (Chińska republika Ludowa) z dnia 27 maja 2018 r.

Powierzchnia: 167 000 km2
Liczba mieszkańców: 97 170 000
Stolica: Zhengzhou (4 360 000 mieszkańców)

Chińska Republika Ludowa jest podzielona na 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych i 4 miasta wydzielone. Władzę w państwie sprawuje prezydent. Gospodarka Chin jest najdynamiczniej rozwijającą się na świecie. W 2006 roku nominalny PKB szacowano na 2 512 mld dolarów, co daje czwarte miejsce na świecie. Z prognoz wynika, że w 2015 roku Chiny będą drugą co do wielkości gospodarką świata, a do roku 2050 staną się światową potęga gospodarczą.

Henan – znaczenie nazwy „Na Południe od Rzeki”; prowincja w centrum kraju na południe od Rzeki Żółtej. Jest to największa pod względem mieszkańców prowincja Chin. Północny Henan był centralnym punktem starożytnych Chin. Trzy miasta tej prowincji były stolicami chińskich dynastii.
Jest to najliczniej zamieszkana prowincja Chin. Nizina Henańska jest bardzo ważną w Chinach bazą produkcyjną produktów rolnych. Henan jest też bogaty w złoża mineralne. Wśród nich znajduje się: molibden, niebieski kryształ, sól kamienna, surowce potrzebne do produkcji cementu, perlit, węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny, złoto, aluminium oraz srebro. W oparciu o swoje bogactwa naturalne w Henanie rozwinął się przede wszystkim przemysł lekki, spożywczy, hutniczy, budownictwo, przemysł maszynowy, elektroniczny, wydobywczy, naftowy i chemiczny.

Prowincja Henan jest jednym z najważniejszych w tym kraju ośrodków życia gospodarczo-społecznego. Ze swą gęstą siecią połączeń kolejowych, wieloma autostradami i nieustannie rozwijającym się transportem lotniczym stanowi istotny węzeł komunikacyjny, a dzięki bezcennym zabytkom kultury jest jednym z atrakcyjniejszych regionów Chin. Z 8 starożytnych chińskich miast, aż 4 znajdują się na terenie prowincji.

Henan to także raj dla zwiedzających, zwana jest „Miniaturą Chińskiej Historii i Kultury”. Gardziel dolinna w Górach Yuntai w pobliżu miasta Jiazuo, słynna Świątynia Shaolin (powstała ok. 495 roku) czy Groty Longmen, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na turystów.
Miasto Zhengzhou jest polityczną, ekonomiczną i kulturalną stolicą Henan. Pod jej jurysdykcją znajduje się 5 miast, 1 powiat i 4 specjalne strefy: Strefa Zaawansowanej Technologii, Strefa Rozwoju Gospodarczego i Technologicznego, Strefa Nowy Wschód i Strefa Towarów Eksportowych.

GALERIA