Podstawą kontaktów jest Umowa o współpracy między Województwem Lubelskim, a Obwodem Odeskim z dnia 15 kwietnia 2005 r.

Powierzchnia: 33 310 km²

Ludność: 2,393 232  (01.06.2013)

Stolica: Odessa (1 014 287 mieszkańców)

Obwód odeski leży w południowej części Ukrainy, przy granicy z Mołdawią i Rumunią, nad Morzem Czarnym. Stolicą obwodu jest Odessa. Obwód posiada szereg regionów partnerskich, a samo miasto Odessa ponad 30 miast partnerskich na całym świecie. Do regionów partnerskich Obwodu Odeskiego w Polsce należą: województwo pomorskie, podkarpackie i lubelskie (od 15 kwietnia 2005 roku). Odessa liczy 1,014 mln mieszkańców (2013), aglomeracja miejska ma 1,138 mln mieszkańców (2004).  Miasto zostało oficjalnie założone w 1794 przez Katarzynę II na terytorium utraconym przez Turcję w 1792. Dzięki eksportowi rosyjskiego zboża stało się jednym z najbogatszych i najszybciej rozwijających się miast carskiej Rosji, tym bardziej, że od czasów powstania cieszyło się statusem miasta bezcłowego. Od XIV wieku na terenie dzisiejszej Odessy istniała tatarska warownia Hadżibej, a później turecka twierdza Yeni Dünya.

W regionie znajduje się największy port morski Ukrainy, z którego transportowane jest  ziarno, cukier, węgiel, cement, metale, drewno, odbywa się tu także produkcja przemysłu maszynowego. Obwód Odeski stanowi bazę floty morskiej. Znajduje się tam również duży węzeł kolejowy ze stacją Odessa i międzynarodowy port lotniczy. Podstawowe branże przemysłu to budowa okrętów, obróbka ropy naftowej, budowa maszyn, przemysł rolniczy i chemiczny. Region jest dużym centrum uzdrowiskowym z licznymi plażami i sanatoriami. 

Do największych atrakcji Odessy należą: Pałac Woroncowów z XIX wieku, Schody Potiomkinowskie – symboliczne wejście do miasta oraz Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Odessie z końca XIX w. Filharmonia Miejska, latarnia morska, odeskie katakumby, synagoga z XIX w., Pałac Beliny-Brzozowskiego i wiele innych.

W Odessie znajduje się  rzymskokatolicka diecezja Odessko-Symferopolska utworzona przez papieża Jana Pawła II 4 maja 2002 r.

http://www.odessa.ua

http://oda.odessa.gov.ua/

http://invest.odessa.gov.ua/

GALERIA