Przedstawiciele samorządu Województwa Lubelskiego przed pawilonem Polski na targach EXPO Osaka 2025

Od 14 maja br. trwa Tydzień Regionalny Województwa Lubelskiego w związku z udziałem Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai. Delegacja oficjalna, w której biorą udział: marszałek Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Marek Wojciechowski, członek zarządu Jarosław Kwasek, przewodniczący Sejmiku WL Mieczysław Ryba i wiceprzewodniczący Jerzy Szwaj, zwiedziła Pawilon Polski i obejrzała występy artystów Opery Lubelskiej, a także solistów Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Opery Lubelskiej. Motto Polski na Expo w Japonii brzmi: „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”.

Tydzień Regionalny Województwa Lubelskiego odbywa się w terminie 14-20 maja br. na wyspie Yumeshima (Osaka, Kansai). Wydarzenie jest okazją do promocji regionu oraz przedstawienia lubelskiej kultury i turystyki na arenie międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku japońskiego i azjatyckiego. Za nasz regionalny program artystyczny odpowiadają dwie instytucje kultury Samorządu Województwa Lubelskiego. Delegacja oficjalna spotkała się z przedstawicielami innych Pawilonów: Czech, Japonii, Singapuru i Bahrajnu.

Rzeźba „Przestrzenny perebor”

W Pawilonie Polski kluczową rolę odgrywa rzeźba „Przestrzenny perebor”, która przedstawia wzór pereboru nadbużańskiego z Lubelszczyzny. Instalacja zbudowana z przezroczystych sześcianów – kryształów z żywicy epoksydowej, w których zatopiono czerwone i granatowe moduły – przenosi tradycyjny motyw z płaskiej tkaniny w trójwymiarową przestrzeń. Umieszczenie na dnie gabloty lustra stwarza iluzję spadających na lustrzaną płaszczyznę części, które w odbiciu tworzą wzór pereboru.

To połączenie tradycji i nowoczesności pokazuje, że dziedzictwo kulturowe może inspirować do poszukiwania nowych form. Przekazywane z pokolenia na pokolenie budzi kreatywność i otwartość na zmiany. Autorką koncepcji jest Monika Trypuz – pochodząca z Chełma artystka, która w swojej twórczości łączy zainteresowanie polską kulturą ludową i rzemiosłem z nowoczesnymi technikami cyfrowymi. Skupia się szczególnie na tradycji tkackiej wschodnich rejonów Polski.

Promocja kulturalna Województwa Lubelskiego

Dla zwiedzających nasz pawilon Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało warsztaty tkackie i plastyczne. Goście Expo sami mogą spróbować swoich sił i samodzielnie utkać na krosnach wzór pereboru nadbużańskiego.

Województwo Lubelskie reprezentują także artyści Opery Lubelskiej, którzy zaprezentowali pokaz polskich tańców ludowych. Wielką atrakcją dla turystów była wspólna nauka polskiego tańca narodowego – poloneza. W harmonogramie znajdują się występy solistów (Patryka Pawlaka i Kariny Skrzeszewskiej) oraz pianistki (Magdaleny Brzezińskiej). Balet w tradycyjnych strojach ludowych zaprezentowali: Maryla Szymańska, Filip Krzyżelewski, Maciej Marczak i Małgorzata Franek. Choreografię przygotowała Iwona Runowska, a kostiumy zaprojektowała Agata Uchman. Utwory, do których tańczą soliści Baletu, zostały nagrane przez Orkiestrę Opery Lubelskiej pod kierownictwem Łukasza Sidoruka. Na skrzypcach solo z orkiestrą zagrała Karolina Rudaś – Koncertmistrz Orkiestry Opery Lubelskiej.

W Osace występuje również Chór Dziecięco-Młodzieżowy z solistami: Mają Mazurek, Maksymilianem Belniakiem, Mają Zaborską i Tomaszem Drozdem, pod opieką Grzegorza Palucha.

Zwiedzający Pawilon Polski otrzymują w prezencie ręcznie malowane pocztówki i zakładki. Materiały zostały przygotowywane specjalnie na Tydzień Regionalny Województwa Lubelskiego, a prezentują najpiękniejsze zabytki z naszego regionu. Autorką prac jest artystka Marlena Owsiany-Jędrych.

Województwo Lubelskie niezwykle barwnie zaznacza swoją obecność na Wystawie Światowej Expo Osaka, Kansai. Ale oprócz zaprezentowania naszego dziedzictwa narodowego, mamy okazję poznać japońską kulturę i stworzyć podwaliny pod przyszłą współpracę. Duże nadzieje wiążę z udziałem w Expo firm z naszego województwa. Liczę, że zaowocuje to współpracą gospodarczą z tamtejszymi przedsiębiorcami powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Misja gospodarcza

W wydarzeniach biorą udział reprezentanci 30 małych i średnich przedsiębiorstw z województwa lubelskiego. Biorą oni udział w wielosektorowej misji gospodarczej, która potrwa do 21 maja.

galeriaGALERIA