Wyprawa szkoleniowa Muzeum Badań Polarnych do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie

Dzięki współpracy ze środowiskiem naukowym pracownicy Muzeum Badań Polarnych w Puławach w okresie od 20 sierpnia do 4 września wezmą udział w wyprawie szkoleniowej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie. Dziś w tej sprawie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli członek zarządu WL Marcin Szewczak, dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach Piotr Kondraciuk oraz pracownicy Muzeum.

Stacja na Spitsbergenie jest prowadzona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Wyprawa odbędzie się na statku szkoleniowo-badawczym „Horyzont II”. Podczas wyprawy pracownicy Muzeum Badań Polarnych będą mieli okazję zapoznać się z pracami badawczymi prowadzonymi podczas rejsu statkiem oraz na Stacji Polarnej, wykonają dokumentację fotograficzną i filmową, która będzie wykorzystywana przy realizacji wystaw i projektów edukacyjnych, obejrzą wycofane z użytkowania sprzęty techniczne pod kątem przydatności do zbiorów muzealnych, a także nawiążą współpracę z Muzeum Svalbardu w Longyearbyen. Ważnym elementem wyprawy będzie także promocja Muzeum i Województwa Lubelskiego.


Muzeum Badań Polarnych w Puławach powołane zostało uchwałą Sejmiku Województwa Lubelskiego 27 maja 2020 r. Od 25 czerwca 2021 r. jest instytucją kultury prowadzoną wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce oraz jedno z nielicznych w Europie, poza krajami nordyckimi. Muzeum mieści się w budynku dawnego Wydziału Zamiejscowego UMCS przy ul. 4 Pułku Piechoty WP 18 w Puławach.

Działalność wystawienniczą Muzeum rozpoczęło w maju 2023 r., udostępniając sukcesywnie kolejne części ekspozycji stałej oraz wystawy czasowe. Uroczyste otwarcie miało miejsce 21 lutego br. Mimo krótkiego okresu działalności Muzeum jest już instytucją rozpoznawalną i zauważalną w województwie – otrzymało wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt turystyczny Województwa Lubelskiego w 2023 r.

Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą w zakresie badań polarnych oraz historii odkryć geograficznych. Są to m.in. Komitet Badań Polarnych PAN; Instytut Geofizyki PAN, Instytut Oceanografii PAN, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, UMCS w Lublinie, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Poznański oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie i Muzeum Narodowe w Szczecinie.